Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Plany zagospodarowania szybciej?

2006-12-22

Plany zagospodarowania szybciej?

Zamiast nowej ustawy o planowaniu przestrzennym na razie będzie tylko gruntowna nowelizacja obecnej. Ministerstwo Budownictwa zapewnia, że dzięki temu szybciej zacznie przybywać terenów budowlanych.

Zamiast nowej ustawy o planowaniu przestrzennym na razie będzie tylko gruntowna nowelizacja obecnej. Ministerstwo Budownictwa zapewnia, że dzięki temu szybciej zacznie przybywać terenów budowlanych – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy, nowela, której projekt można przeczytać na stronie internetowej resortu, ma przede wszystkim uprościć i skrócić procedury dotyczące sporządzania i uchwalania przez gminy planów zagospodarowania przestrzennego. Te mówią, co i gdzie można budować. Ministerstwo w dalszym ciągu chce, aby np. na terenach, dla których gminy nie uchwalą planów zagospodarowania przestrzennego, pozwolenia na budowę nie były już wydawane – jak teraz – na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Urzędnicy wydawaliby je jeszcze przez dwa lata po wejściu w życie noweli. Będą one upubliczniane, co ma sprawić, że inwestorzy i urzędnicy nie będą się mogli dogadywać po cichu.

Ci, którzy uzyskają decyzje o warunkach zabudowy na podstawie obecnej ustawy, mieliby pięć lat na załatwienie pozwolenia na budowę – donosi gazeta. A jeśli jakaś gmina nie zdąży uchwalić dla danego terenu planu zagospodarowania? Wówczas wybudowanie czegokolwiek może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

Oprócz uproszczenia i doprecyzowania procedur w projekt przewiduje wprowadzenie renty planistycznej. Mianowicie, jeśli wskutek uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego wzrośnie wartość działki, to jej właściciel będzie musiał podzielić się z gminą korzyścią z tego tytułu. Nowela ma zobowiązać gminy do pobierania renty planistycznej w wysokości 25 proc. wzrostu wartości nieruchomości, a wprowadzona dodatkowa poprawka nie pozwoli właścicielom gruntów wykpić się od obowiązku jej zapłacenia.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 21.12.2006 | 2006-12-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupienialokale użytkowe na wynajemdziałki na wynajemmieszkania na wynajem powiat Brodnickidomy na wynajem powiat Zduńskowolskimieszkania na wynajem gmina Mrągowolokale użytkowe na sprzedaż gmina Moszczenicadomy na wynajem w Wrocisławicachdomy na sprzedaż w Szczerbakowiemieszkania na sprzedaż w Łęcźnie

Deweloperzy

);