Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Konto Mieszkaniowe z premią od państwa. Gdzie jest haczyk?

Karolina Zając | 2023-03-20

Konto Mieszkaniowe z premią od państwa. Gdzie jest haczyk?
Konto Mieszkaniowe z premią od państwa. Gdzie jest haczyk?

Bezpieczny Kredyt 2 proc. to nie jedyna propozycja rządu, która ma wspomóc mieszkaniówkę. Konto Mieszkaniowe skierowane jest szczególnie do tych, którzy zakup nieruchomości planują w nieco dalszej perspektywie. Zachęcać ma specjalna premia od państwa, ale czy na pewno jest ona tak korzystna?

Państwo zachęca do odkładania na mieszkanie

 
Zapowiedzi rządowego wsparcia związanego z mieszkaniówką napawają optymizmem. Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. jest już w fazie przyjętego projektu i mówi się, że w życie wejdzie od wakacji. To jednak niejedyna propozycja partii rządzącej. Dla tych, którzy zakup mieszkania planują w nieco dalszej przyszłości, opracowywane jest także tzw. Konto Mieszkaniowe.
 
Ci, którzy skorzystają z tej propozycji PiS, będą mogli oszczędzać środki za zakup mieszkania, domu lub po to, aby sfinansować udziały w jednej z kooperatyw mieszkaniowych, jak np. TBS czy SIM. Konto Mieszkaniowe założyć będą mogli również rodzice, chcący już od najmłodszych lat odkładać pieniądze na cele mieszkaniowe swoich pociech. Muszą jednak one mieć ukończone 13 lat.
 

Konto Mieszkaniowe – jak to działa?

 
Osoby, które zdecydują się z skorzystać z Konta Mieszkaniowego, będą zobligowane do deklaracji dokonywania comiesięcznych wpłat w wysokości od 500 do 2000 zł. Program określa także okres, przez jaki kwoty powinny wpływać na Konto Mieszkaniowe. Najkrótszy możliwy czas to 3 lata. Maksymalny okres oszczędzania w ten sposób to 10 lat.
 
Ustawodawca przewiduje również możliwość wakacji od wpłat. Z tej opcji będzie można skorzystać tylko raz w każdym roku. Oznacza to, że beneficjenci programu zobligowani są do dokonywania przynajmniej 11 przelewów na konto oszczędnościowe w ciągu 12 miesięcy. Środki odkładane na zakup nieruchomości w przyszłości oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Nie może być ona jednak niższa niż 75 proc. stopy procentowej rachunku oszczędnościowego, z którego dana osoba mogłaby skorzystać w banku prowadzącym konto. W przypadku, gdy instytucja nie posiada w ofercie takich rachunków, oprocentowanie naliczane jest według zmiennej stopy procentowej, która jednak nie jest niższa niż 50 proc. wskaźnika WIRON.
 

Konto Mieszkaniowe – nie aż tak korzystnie

 
Rządzący kuszą potencjalnych beneficjentów specjalną premią, która ma być naliczana corocznie i jednorazowo. Według zapowiedzi będzie ona naliczana według rocznego wskaźnika inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Dodatkowo osoby zwolnione będą z podatku Belki.
 
Eksperci zauważają jednak pewien kruczek.
 
- Niestety do określenia wzrostu cen mieszkań wybrano wskaźnik GUS, który nie jest zbyt korzystny z punktu widzenia oszczędzających. W ostatnich latach pokazywał dużo mniejszy wzrost niż był prezentowanych w innych danych GUS czy NBP – tłumaczy Jarosław Sadowski.
 

W 2021 r. wskaźnik GUS wyniósł 12,1 proc., a ten przyjęty w projekcie to już tylko 4,9 proc. Dodatkowo, jeśli 3 lata od wypłaty bonusu oszczędzający zdecyduje się sprzedać lokal lub zmieni przeznaczenie środków gromadzonych na Koncie Mieszkaniowym, będzie on musiał zwrócić premię. 

Źródło: KRN.pl | 2023-03-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęmieszkania na wynajemkamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Rawickimieszkania na sprzedaż powiat M. Ruda Śląskalokale użytkowe na sprzedaż gmina Młynarydomy na wynajem gmina Bielawydomy na sprzedaż w Dominowiedomy na wynajem w Pieraniedomy na wynajem w Bagnie

Deweloperzy

);