Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Państwo pomoże w zakupie mieszkania. Rząd prezentuje nowy program

Karolina Zając | 2022-12-29

Państwo pomoże w zakupie mieszkania. Rząd prezentuje nowy program
Państwo pomoże w zakupie mieszkania. Rząd prezentuje nowy program

Rząd pomoże osobom, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Nowy program pomocowy obejmie osoby do 45. roku życia. To oferta zarówno dla tych, którzy planują zakup w najbliższym roku, jak i tych, którzy chcą oszczędzić.

Mieszkanie to prawo, nie towar

 
Wysokie ceny mieszkań, rosnące stopy procentowe i brak zdolności kredytowej, a przy tym drogi wynajem — to rzeczywistość, z którą w ostatnich miesiącach zmaga się wielu Polaków. Dla niektórych oznacza to koniec marzeń o własnym m2. Rząd postanowił pomóc tym osobom i zaproponował nowy program pomocowy.
 
- Wychodzimy z założenia, że mieszkanie to prawo, a nie towar. Nasz program daje możliwość nabycia mieszkania w najbliższym roku, ale też daje perspektywę za kilka lat - mówił podczas konferencji minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda.
 
Władze oferują dwa rozwiązania — Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe. Pierwsza propozycja to system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania, natomiast druga zakłada pomoc oszczędzającym na taki cel. Oba warianty mogą być wykorzystywane tak na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

10 lat rządowych dopłat do kredytu

 
Bezpieczny Kredyt 2% skierowany jest głównie do osób, które są zdeterminowane, aby zakupić nieruchomość w najbliższym czasie. Na takie wsparcie liczyć mogą ci, którzy nie mają i nie mieli mieszkania, ani nie posiadają prawa do żadnego lokalu czy domu. Rządowa pomoc obejmie osoby do 45. roku życia. W przypadku małżeństw oraz rodziców przynajmniej jednego wspólnego dziecka warunki te będzie musiała spełnić przynajmniej jedna ze stron.
 
Państwo z budżetu dopłacać będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem pożyczki ze stopą 2 proc. Wszystko to obowiązywać przez pierwsze 10 lat.
 
- Oczywiście przy zachowaniu marży banku. Będziemy startować z wyższą ratą, aby spłacić więcej kapitału i ta rata będzie spadała do 10 lat tak, aby po 10 latach rata się nie zmieniła - tłumaczył Waldemar Buda.
 
Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł. w przypadku singli i 600 tys. zł. w przypadku małżonków lub rodziców przynajmniej jednego dziecka. Wpływu na udział w programie nie będzie miała lokalizacja, standard, metraż czy limit ceny za metr.

Zachęta do oszczędności

 
Druga propozycja to Konto Mieszkaniowe, czyli konto oszczędnościowe, które prowadzone będzie przez banki komercyjne. To oferta skierowana także do osób, które nie posiadają i nie posiadały własnego mieszkania. Skorzystać jednak będą mogli również ci, którzy mieszkają w niewielkim lokum z co najmniej dwójką dzieci, własnych lub przysposobionych.
 
Okres oszczędzania może wynieść od 3 do 10 lat. Gwarancją Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa są jednak regularne wpłaty w wysokości od 500 do 2000 zł miesięcznie. Po zakończeniu oszczędności ze środków będzie można korzystać przez 5 lat. Konto Mieszkaniowe to także opcja dla rodziców, którzy chcą odłożyć pieniądze na pierwsze mieszkanie dla dziecka. Wówczas środki będzie można wykorzystać do 18. roku życia.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-12-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);