Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kiedy można mniej zapłacić pośrednikowi

2007-08-07

Kiedy można mniej zapłacić pośrednikowi

Z reguły płacimy pośrednikowi prowizję w wysokości 1 - 3 proc. wartości mieszkania czy domu, który kupujemy przy jego pomocy. Przy czym, tam gdzie jest duży popyt na rynku, stawki te raczej sięgają górnego limitu, np. w Warszawie trzeba średnio zapłacić ok. 2,8 proc. netto.

Z reguły płacimy pośrednikowi prowizję w wysokości 1 - 3 proc. wartości mieszkania czy domu, który kupujemy przy jego pomocy. Przy czym, tam gdzie jest duży popyt na rynku, stawki te raczej sięgają górnego limitu, np. w Warszawie trzeba średnio zapłacić ok. 2,8 proc. netto - donosi „Rzeczpospolita". Choć klienci twierdzą, że pośrednicy chcą wykorzystać dzisiejszą sytuację rynkową i zawyżają stawki, sami agenci nieruchomości temu zaprzeczają. Twierdzą, że wynagrodzenie pośredników stanowi zwykle określony procent ceny transakcyjnej nieruchomości, a skoro stawki idą w górę, pośrednik otrzymuje proporcjonalnie wyższe wynagrodzenie. Różnice w prowizjach mogą być uzależnione od rodzaju transakcji, stopnia jej skomplikowania, a także zakresu oferowanych czynności, jakie określa umowa pośrednictwa.

Dla pośrednika najlepszą formą współpracy z klientem jest umowa na wyłączność. Wtedy koszty usług pośrednika pokrywa sprzedający. Nie jest to jednak dość powszechne na naszym rynku. Jak pisze „Rzeczpospolita", o atrakcyjną ofertę mieszkania dziś niełatwo, więc pośrednik prędzej pójdzie na ustępstwa, aby ją zdobyć. Obniży np. prowizję pobieraną od właściciela lokum lub nawet będzie reprezentować właściciela mieszkania za darmo, co z kolei stwarza pewne ryzyko dla kupującego, który może zapłacić o wiele wyższą prowizję.

W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów unijnych, z reguły pośrednicy pobierają prowizję od dwóch stron transakcji - informuje „Rzeczpospolita". Wysokość prowizji nie jest prawnie uregulowana. Możemy zatem swobodnie negocjować, ile zapłacimy pośrednikowi za wykonaną usługę.

Źródło: „Rzeczpospolita" 06.08.2007 | 2007-08-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniakamienice na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajem powiat Jeleniogórskidomy na wynajem powiat M. Tarnówmieszkania na wynajem gmina Brzezinydomy na sprzedaż gmina Radziechowy-Wieprzdomy na wynajem w Szemieliniedomy na sprzedaż w Czekajudomy na wynajem w Brzozowie

Deweloperzy

);