Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kiedy można mniej zapłacić pośrednikowi

2007-08-07

Kiedy można mniej zapłacić pośrednikowi

Z reguły płacimy pośrednikowi prowizję w wysokości 1 - 3 proc. wartości mieszkania czy domu, który kupujemy przy jego pomocy. Przy czym, tam gdzie jest duży popyt na rynku, stawki te raczej sięgają górnego limitu, np. w Warszawie trzeba średnio zapłacić ok. 2,8 proc. netto.

Z reguły płacimy pośrednikowi prowizję w wysokości 1 - 3 proc. wartości mieszkania czy domu, który kupujemy przy jego pomocy. Przy czym, tam gdzie jest duży popyt na rynku, stawki te raczej sięgają górnego limitu, np. w Warszawie trzeba średnio zapłacić ok. 2,8 proc. netto - donosi „Rzeczpospolita". Choć klienci twierdzą, że pośrednicy chcą wykorzystać dzisiejszą sytuację rynkową i zawyżają stawki, sami agenci nieruchomości temu zaprzeczają. Twierdzą, że wynagrodzenie pośredników stanowi zwykle określony procent ceny transakcyjnej nieruchomości, a skoro stawki idą w górę, pośrednik otrzymuje proporcjonalnie wyższe wynagrodzenie. Różnice w prowizjach mogą być uzależnione od rodzaju transakcji, stopnia jej skomplikowania, a także zakresu oferowanych czynności, jakie określa umowa pośrednictwa.

Dla pośrednika najlepszą formą współpracy z klientem jest umowa na wyłączność. Wtedy koszty usług pośrednika pokrywa sprzedający. Nie jest to jednak dość powszechne na naszym rynku. Jak pisze „Rzeczpospolita", o atrakcyjną ofertę mieszkania dziś niełatwo, więc pośrednik prędzej pójdzie na ustępstwa, aby ją zdobyć. Obniży np. prowizję pobieraną od właściciela lokum lub nawet będzie reprezentować właściciela mieszkania za darmo, co z kolei stwarza pewne ryzyko dla kupującego, który może zapłacić o wiele wyższą prowizję.

W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów unijnych, z reguły pośrednicy pobierają prowizję od dwóch stron transakcji - informuje „Rzeczpospolita". Wysokość prowizji nie jest prawnie uregulowana. Możemy zatem swobodnie negocjować, ile zapłacimy pośrednikowi za wykonaną usługę.

Źródło: „Rzeczpospolita" 06.08.2007 | 2007-08-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażgaraże na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat leskimieszkania na wynajem powiat Choszczeńskidomy na wynajem gmina Stubnodomy na wynajem gmina Oświęcimmieszkania na sprzedaż w Woli Skrzydlańskiejdomy na wynajem w Borzymiedomy na wynajem w Trześni

Deweloperzy

);