Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Duży dom bez pozwolenia na budowę? To będzie prawdziwa rewolucja!

IzaBella Skalna | 2023-08-22

Duży dom bez pozwolenia na budowę? To będzie prawdziwa rewolucja!
Duży dom bez pozwolenia na budowę? To będzie prawdziwa rewolucja!

Do tej pory bez pozwolenia na budowę można było wznosić jedynie domy do 70 mkw. Teraz ma się to zmienić! W czwartek sejm przyjął nowe przepisy, które umożliwią budowę obiektu większego niż 70 mkw. i to bez konieczności ubiegania się o wspomniany dokument.

Dom powyżej 70 mkw. wybudujesz bez pozwolenia na budowę

 
Już niebawem bez pozwolenia na budowę wybudować będzie można nie tylko dom o powierzchni do 70 mkw., ale także przewyższający ten metraż. Co więcej, jak zapowiedział resort, nie będzie możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu. Pozostanie natomiast obowiązek prowadzenia dziennika budowy oraz ustanowienie kierownika budowy.
 
- Rozszerzamy katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Znajdą się w nim m.in. domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 mkw. W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych – zauważył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
 
Niemniej jednak, jak zaznaczyło ministerstwo, opcja budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczyć będzie wyłącznie jednorodzinnych domów wolnostojących posiadających maksymalnie dwie kondygnacje. Jego obszar w całości musi się zmieścić na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Z kolei sama budowa ma służyć zaspokojeniu jedynie własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora, co oznacza, że nie będzie można go wybudować celem późniejszej odsprzedaży bądź najmu.
 

Projekt domu powyżej 70 mkw. odbierzesz bezpłatnie

 
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, nadmienił również, że jeszcze w tym roku pojawią się bezpłatne projekty domów o powierzchni większej niż 70 mkw. Będą one dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
 
- Takich właśnie domów buduje się w naszym kraju najwięcej. Dlatego z mojej inicjatywy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzi konkurs architektoniczno-budowlany na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Projektanci mieli czas na składanie prac konkursowych do 31 lipca br. Ocena zgłoszonych prac potrwa do 5 września br. W efekcie jeszcze w tym roku zaoferujemy nowe, bezpłatne projekty do pobrania dla wszystkich chętnych – poinformował minister Buda.
 
Zgodnie z uchwalonymi przepisami bez pozwolenia na budowę będzie można stawiać także przydomowe schrony i ukrycia doraźne nieprzekraczające 35 mkw. Mają one służyć ochronie użytkowników jednorodzinnego budynku mieszkalnego przed potencjalnymi skutkami zagrożeń militarnych. Oprócz tego umożliwią one osobom posiadającym tytuł zawodowy technika, dyplom zawodowy, albo dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie nauczanym na poziomie technika uzyskanie uprawnień do projektowania w ograniczonym zakresie. Nowe przepisy poszerzą również zakres uprawnień osób, które posiadają już pewne uprawnienia budowlane o specjalności architektonicznej.


 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-08-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemmieszkania na sprzedażinne nieruchomości na zamianęmieszkania na wynajem powiat Chełmskilokale użytkowe na wynajem powiat Kolneńskimieszkania na wynajem gmina Osiekmieszkania na wynajem gmina Lubindomy na sprzedaż w Biskupicachmieszkania na sprzedaż w Nowym Rakowiedomy na wynajem w Małyszynek

Deweloperzy

);