Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Cyfryzacja w budownictwie – na jakie udogodnienia mogą liczyć użytkownicy?

Emilia Rudzka | 2022-04-29

Cyfryzacja w budownictwie – na jakie udogodnienia mogą liczyć użytkownicy?
Cyfryzacja w budownictwie – na jakie udogodnienia mogą liczyć użytkownicy?

Branżę budowlaną, inwestorów oraz organy publicznej administracji budowlanej czekają kolejne usprawnienia. Zmiany dotyczą m.in. dziennika budowy w formie elektronicznej, elektronicznej książki obiektu budowlanego oraz elektronicznego centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane.

Zmiany wyczekiwane od dawna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy prawo budowlane i niektórych innych ustaw. Decyzja ta pozwoli posunąć do przodu cyfryzację procesu budowlanego. To duże ułatwienie zarówno dla inwestorów, jak i organów nadzoru budowlanego. Proces inwestycyjno-budowlany nie należy do najprostszych, dlatego wszyscy zainteresowani tematem z ulgą przyjęli jego cyfryzację. Branża budowlana od dawna wyczekiwała tych zmian. W pracach projektowych udział brał nie tylko Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, ale również interesariusze i przyszli użytkownicy systemów. 

Jak elektroniczny dziennik budowy zmieni branżę budowlaną? 

Jedną z podstawowych zmian w drodze do cyfryzacji procesów budowlanych jest wprowadzenie elektronicznego dziennika budowy (system EDB). To najważniejszy dokument na każdej budowie – nic więc dziwnego, że jego wersja elektroniczna była tak wyczekiwana przez branżę. Zawiera on informacje dotyczące m.in. przebiegu robót budowlanych. To główne narzędzie pracy wielu specjalistów – w tym kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego oraz projektanta. 
 
System EDB umożliwi wykonanie wszystkich czynności przez Internet. Oznacza to, że możliwe będzie występowanie online z wnioskiem o wydanie dziennika budowy oraz jego składanie z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. Z poziomu aplikacji można będzie m.in. zarządzać procesem budowlanym, dodawać uczestników oraz przeglądać wpisy w dzienniku. Niektóre funkcjonalności EDB dostępne będą również w trybie offline. Aplikacja zostanie opracowana w wersji mobilnej oraz webowej. Całkowite przejście na formę elektroniczną dziennika budowy nastąpi w 2030 roku. 

Książka obiektu budowlanego również w wersji elektronicznej 

Kolejna zmiana dotyczy wprowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej (EKOB). Dzięki niej właściciel lub zarządca nieruchomości będzie mógł wprowadzić wpisy w trybie online. EKOB zostanie wdrożony na początku 2023 roku. Od 2027 roku będzie dostępna wyłącznie w formie elektronicznej. 
 
W Elektronicznej Książce Obiektu Budowalnego znajdą się wpisy dotyczące informacji o obiekcie budowlanym, jego właścicielach, ekspertyzach i opiniach technicznych, robotach budowlanych po oddaniu go do użytkowania, katastrofach budowlanych oraz dokumentach wydanych przez organy administracji publicznej. 

Łatwiej będzie sprawdzić osoby posiadające uprawnienia budowlane 

Nowelizacja zakłada wprowadzenie Elektronicznego Centralnego Rejestru osób posiadających Uprawnienia Budowlane (eCRUB). Znajdą się w nim zapisy dotyczące osób z uprawnieniami budowlanymi, a także ukaranymi z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Inwestorzy będą mogli szybko sprawdzić kwalifikacje i uprawnienia zatrudnianych pracowników. Ponadto osoby, które będą ubiegały się o uprawnienia budowlane, po zdaniu egzaminu w jednej z izb będą mogły szybciej z nich korzystać. System będzie bowiem automatycznie pobierał dane z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień budowlanych. 

Portal e-Budownictwo także z nowymi udogodnieniami 

Portal e-Budownictwo ma być rozbudowaną wersją obecnej strony https://e-budownictwo.gunb.gov.pl. Aktualnie inwestorzy mają tutaj dostęp do 26 wniosków i zgłoszeń w procesie inwestycyjno-budowlanym. Obok istniejących już udogodnień pojawić się mają nowe funkcjonalności. Będą to m.in. bramka dostępu do wszystkich systemów GUNB, rozbudowana sekcja „Pytań i odpowiedzi”, automatyczny helpdesk, konto użytkownika oraz możliwość jednego logowania do wszystkich usług GUNB za pomocą login gov.pl. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-04-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na sprzedażgaraże na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Kętrzyńskimieszkania na sprzedaż powiat Gorlickimieszkania na wynajem gmina Prochowicemieszkania na wynajem gmina Boguchwałamieszkania na wynajem w Hubach Ruszczyńskichdomy na sprzedaż w Granicznikmieszkania na sprzedaż w Poświętnym

Deweloperzy

);