Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Domy bez pozwolenia na budowę? Takie plany ma polski rząd

Emilia Rudzka | 2022-06-29

Domy bez pozwolenia na budowę? Takie plany ma polski rząd
Domy bez pozwolenia na budowę? Takie plany ma polski rząd

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce likwidacji pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez ograniczeń powierzchni w przypadku inwestorów indywidualnych. W internecie pojawiły się już pierwsze, darmowe projekty domów do 70 mkw. Czego jeszcze można się spodziewać?

22 darmowe projekty domów o powierzchni do 70 mkw. 

Od początku 2022 roku osoby, które posiadają działki budowlane, mogą skorzystać z uproszczonej procedury, aby wybudować dom o powierzchni do 70 mkw. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego. Celem miało być opracowanie projektów domów do 70 mkw. Są one już dostępne w Internecie, a osoby zainteresowane mogą skorzystać z darmowych projektów.
 
Dostępne są 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 mkw. Są one opracowane przez specjalistów i uwzględniają zasady funkcjonalności, ekologii, oszczędności oraz estetyki. Polacy mogą z nich skorzystać całkowicie za darmo. Projektów należy szukać na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. 

Domy bez pozwolenia na budowę – niezależnie od ich powierzchni? 

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował także o kolejnych planowanych zmianach w prawie budowlanym. Ich celem będzie likwidacja pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez względu na ich powierzchnię. Jest to jeden z elementów polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli. 
 
Dom bez formalności ma pomóc Polakom spełnić marzenia o własnym miejscu na Ziemi. Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu Waldemar Buda, jest to szczególnie ważne dla osób młodych oraz młodych rodzin. Takie działania mają pomóc im w usamodzielnieniu się i osiągnięciu stabilizacji życiowej.
 
Jeżeli na danym obszarze nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, konieczne jest zwrócenie się do odpowiedniego organu gminy lub miasta o wydanie dokumentu o warunkach zabudowy. Jest on wydawany w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku. 
 
Potrzeba posiadania własnego miejsca zamieszkania jest jedną z podstawowych dla każdego człowieka, a przygotowywane rozwiązania skierowane są dla osób indywidualnych. Ponadto resort pracuje także nad innymi usprawnieniami dla deweloperów. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);