Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Banki mają usunąć klauzule niedozwolone

2008-05-15

Banki mają usunąć klauzule niedozwolone

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował 19 banków, które mają największy udział w rynku kredytów hipotecznych. Wszystkie stosowały niekorzystne dla konsumentów postanowienia umowne.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skontrolował 19 banków, które mają największy udział w rynku kredytów hipotecznych. Wszystkie stosowały niekorzystne dla konsumentów postanowienia umowne. Urząd zakwestionował 40 klauzul zawartych w umowach z konsumentami – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

UOKiK wychodzi z założenia, że pozycja klienta jest dużo słabsza niż pozycja banku, tym samym należy dbać o to, aby zapewniać przynajmniej częściową równowagę w tych stosunkach. Szczególnie że – jak zaznacza w rozmowie z gazetą prezes UOKiK Marek Niechciał – biorąc kredyt hipoteczny, konsumenci zaciągają zobowiązania na wiele lat. Dlatego skutki podpisania przez nich niekorzystnej umowy mogą być odczuwane jeszcze bardzo długo po zawarciu transakcji z bankiem.

W skontrolowanych przez Urząd umowach występują nieprecyzyjne przesłanki określające opłaty związane z obsługą kredytu. Dodatkowo – zdaniem urzędników – niekorzystne dla kredytobiorców jest uzależnianie umowy o kredyt hipoteczny od założenia konta bankowego. Konsument, spłacając kredyt, musi utrzymywać rachunek w banku, w którym zaciągnął kredyt, a bank może stosować niekorzystne oprocentowanie i wysokie opłaty za jego prowadzenie – donosi „Gazeta Prawna”.

Źródło: „Gazeta Prawna” 15.05.2008 r. | 2008-05-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemgaraże na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajem powiat Nowomiejskimieszkania na sprzedaż powiat Bielskimieszkania na wynajem gmina Lipkalokale użytkowe na sprzedaż gmina Wilamowicemieszkania na wynajem w Szczytnejdomy na wynajem w Łękach Szlacheckichdomy na wynajem w Puchałach

Deweloperzy

);