Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy pośrednikowi można zaufać?

Czy pośrednikowi można zaufać?
Nim skorzystasz z usług pośrednika, sprawdź, czy jest profesjonalistą

Pośrednik nieruchomości to osoba, która powinna kupującemu pomóc w bezpiecznym nabyciu lokalu. Kiedy można być pewnym jego kompetencji?

W sytuacji, kiedy na rynku nieruchomości dostępnych jest tak wiele ofert mieszkaniowych, nie trudno zgubić się w gąszczu propozycji. Każdemu nabywcy zależy na tym, by mieszkanie spełniało jego oczekiwania i odpowiadało potrzebom. Choć nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż jest mnóstwo, znalezienie satysfakcjonującej opcji nie należy do najprostszych zadań. Zakup mieszkania to nie tylko wybór lokalu, ale również szereg formalności, przez które trzeba będzie przebrnąć. Wiedza na temat wszystkich aspektów związanych z transakcją zaważy na całym procesie zakupowym.

Stojąc przez zamiarem zakupu mieszkania, dobrze jest mieć do swojej dyspozycji osobę zorientowaną w zasadach porządkujących funkcjonowanie rynku nieruchomości. Chodzi tutaj nie tylko o odnalezienie się wśród ofert i znalezienie najlepszej opcji, ale przede wszystkim o kwestie związane z prawem, rzeczoznawstwem czy pozostałe formalności towarzyszące obrotowi nieruchomościami. Ponadto umiejętne przeprowadzenie rozmów z właścicielem – niezależnie od tego, czy jest nim deweloper, czy osoba prywatna – może znacząco wpłynąć na finalną cenę mieszkania. W tego typu negocjacjach bardzo ważna jest znajomość tego, co i na jakich zasadach oferuje konkurencja.

Każdy kupujący mieszkanie zetknie się z możliwością nawiązania współpracy z pośrednikiem nieruchomości. Jednak decydując się na skorzystanie z usług takiej osoby, warto sprawdzić, jakie ma ona doświadczenie i czy zadba o nasze interesy profesjonalnie.

Pośrednik bez licencji 

Po zmianach w przepisach regulujących zawód pośrednika wiele się zmieniło. Obowiązująca od 1 stycznia 2014 r. ustawa zniosła dotychczasowe wymogi, jakie musiała spełniać osoba pośrednicząca w obrocie nieruchomościami czy zarządzająca nimi. Odtąd usługi pośrednictwa może świadczyć każdy. Nim doszło do deregulacji profesji pośredników, prawo do wykonywania czynności związanych z pośredniczeniem w sprzedaży mieszkań przysługiwało jedynie specjalistom posiadającym licencję zawodową. Warunki jej otrzymania określała ustawa o gospodarce nieruchomościami, a zawód pośrednika był chroniony prawnie. Tytuł oznaczał, że posiadająca go osoba ma odpowiednią wiedzę, natomiast jej pracę cechuje profesjonalizm. Złamanie czy naruszenie zasad kodeksu etyki oraz standardów zawodowych wiązało się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Ponadto ustawa zobowiązywała pośredników do ciągłego podnoszenia kwalifikacji.

Pośrednik – przewodnik po świecie nieruchomości

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to coś więcej, niż tylko znalezienie mieszkania spełniającego oczekiwania klienta i przekazanie o nim informacji. Dopasowanie nieruchomości do potrzeb zainteresowanego stanowi tak naprawdę pierwszy krok współpracy. Świadczenie usług pośrednictwa opiera się bowiem o dzielenie się wiedzą dotyczącą funkcjonowania rynku i bezpiecznego przeprowadzenia transakcji czy wynegocjowanie najlepszych warunków. Profesjonalista z pewnością poinformuje swojego klienta o umiejętnym prześledzeniu wszystkich danych zawartych w księdze wieczystej oraz ich znaczeniu dla kupującego. Nie pominie również kwestii związanych z planem zagospodarowania przestrzennego, jak również konsekwencjami płynącymi z ewentualnej ochrony konserwatora zabytków nad nieruchomością.

Współpraca na określonych zasadach 

Zanim jednak obydwie strony rozpoczną działania mające na celu pozyskanie nieruchomości, pośrednik powinien w jasny sposób określić i sprecyzować zasady świadczenia usług. To wiąże się z zawarciem umowy, która, by mieć moc prawną, musi zostać zawarta w formie pisemnej. Współpraca oparta na uczciwości i rzetelności nie dopuszcza zatajania przed klientem ofert i zobowiązuje do udzielania szczegółowych informacji o rozważanej nieruchomości. W trakcie pośredniczenia w obrocie niejednokrotnie bywa, że sytuacja dotycząca danego lokalu jest na tyle skomplikowana, że czynności konieczne do pomyślnego przeprowadzenia transakcji wykraczają poza kompetencje pośrednika. W takich okolicznościach nie może on podjąć się zadań, co do których nie ma dostatecznej wiedzy czy doświadczenia. W takiej sytuacji powinien skorzystać z pomocy specjalisty, jednak tylko wtedy, gdy klient wyrazi na to zgodę. Nie może również bez wiedzy zainteresowanego zarządzać zleceniami, które dodatkowo by go obciążały. Zważywszy na dobro osób korzystających z usług pośrednika, obowiązuje zasada wykluczająca pośrednika z czynnego uczestnictwa w transakcji, co do przedmiotu której pośredniczy. Oznacza to, że nie może być stroną transakcji.

Po deregulacji zawodu pośrednika bezpieczeństwo korzystania z usług osób zajmujących się pośredniczeniem w obrocie nieruchomościami stanęło pod znakiem zapytania. Stąd wiele osób, które rozważały skorzystanie z pomocy pośrednika, mogło się zniechęcić. Zmiany, jakie zaszły w przepisach. nie wyeliminowały z rynku pośredników, którzy fachowo podchodzą do swojej profesji. Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) przyznaje Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami. Otrzymanie takiego dokumentu wiąże się z nabyciem odpowiednich kwalifikacji i przestrzeganiem Kodeksu Etyki PFRN. Oprócz tego Federacja prowadzi Centralny Rejestr Pośredników i Zarządców Nieruchomości PFRN, gdzie można sprawdzić, czy dana osoba figuruje w bazie pośredników, których jakość pracy gwarantuje licencja PFRN. Korzystając z usług specjalistów, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i zdobyli niezbędną wiedzę potwierdzoną licencją, dostajemy gwarancję, że poszukiwania mieszkania zakończą się z satysfakcjonującym skutkiem.  

Źródło: KRN.pl | 2018-11-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

Klient ⋅ 25-11-2018 | 12:12

Pośrednicy to sępy. Pilnują tylko swojego interesu, zeby jak najwięcej zarobić. Często są niekompetentni.

Oburzony ⋅ 19-11-2018 | 22:13

Tym złodzieja pośrednikom nigdy bym nie zaufał. Okradają emerytów z kasy.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęciagaraże na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Sandomierskilokale użytkowe na wynajem powiat Drawskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Strzelce Opolskiemieszkania na wynajem gmina Dąbiedomy na wynajem w Korzecznikumieszkania na sprzedaż w Piekarachdomy na wynajem w Wadowicach Górnych

Deweloperzy

);