Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Rynek wtórny czy pierwotny?

KRN.pl | 2012-03-26 r.

Komentarz KRN.pl: Rynek wtórny czy pierwotny?

W sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl zapytaliśmy naszych użytkowników o ich preferencje dotyczące pierwotnego i wtórnego rynku nieruchomości.

W ostatniej sondzie przeprowadzonej przez portal KRN.pl zapytaliśmy naszych użytkowników o ich preferencje dotyczące pierwotnego i wtórnego rynku nieruchomości. Prawie połowa respondentów uznała, że kupując mieszkanie zdecydowałaby się na to pochodzące z rynku wtórnego. Niecałe 31 proc. z ogólnej liczby osób, które wzięły udział w sondzie stwierdziło, że wybrałoby rynek pierwotny. Mniej więcej co 5 piąta osoba stwierdziła, że jest to dla niej bez znaczenia. Zakupy na zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym mają swoje plusy i minusy. Do głównych zalet rynku wtórnego należy z pewnością możliwość obejrzenia nieruchomości przed zakupem. W przypadku rynku pierwotnego bardzo często, decydując się na zakup klient podejmuje decyzję opierając się na projektach i wizualizacjach przedstawianych przez dewelopera.

Nieruchomości z rynku pierwotnego zlokalizowane są stosunkowo często w większym oddaleniu od centrum, w porównaniu do rynku wtórnego. Mieszkania kupowane od deweloperów są z kolei zbudowane z nowoczesnych materiałów i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Z kolei na rynku wtórnym klient może liczyć na podobny standard wykonania tylko w przypadku, gdy zdecyduje się na kilkuletnie nieruchomości. Należy przy tym zwrócić uwagę, że Istnieje grupa osób, która ceni sobie starszą technologię budowy stosowaną np. w kamienicach. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego najczęściej trzeba wkalkulować konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na remont i odświeżenie mieszkania według indywidualnych preferencji. Na rynku pierwotnym klient ponosi koszty związane z wykończeniem i aranżacją. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego zaawansowana aranżacja jest niemożliwa ze względu na technologię budowy budynku. Plusem zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest z pewnością krótszy okres oczekiwania na udostępnienie nieruchomości. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której mieszkanie jest wynajęte i klient czeka na wyprowadzenie najemcy. Na rynku pierwotnym okres oczekiwania jest uzależniony od stopnia zaawansowania robót budowlanych. Podczas poszukania mieszkania z rynku wtórnego często klienci korzystają z usług pośrednika nieruchomości. Należy się jednak w tym przypadku liczyć z dodatkowym kosztem jaki stanowi prowizja biura. Ze względu na fakt, iż nowe osiedla deweloperskie często powstają w większym oddaleniu od centrum trzeba wziąć pod uwagę to, że mogą być gorzej skomunikowane z centrum.  Niezbędna infrastruktura powstanie bowiem dopiero w przyszłej perspektywie. Z kolei deweloperzy projektując nowe budynki dbają najczęściej o zapewnienie miejsc garażowych lub parkingowych. Obszar osiedla często jest ogrodzony i odpowiednio monitorowany. Takiego komfortu nie mają najczęściej właściciele mieszkań położonych w kamienicach i budynkach zlokalizowanych centralnie. Warto zwrócić uwagę również na to, że obecnie na rynku wtórnym znajduje się w obrocie wiele mieszkań kilkuletnich. Klienci mogą więc wybrać lokal, który nie jest przestarzały technologicznie i dodatkowo posiada zalety mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Kupując mieszkanie zdecydowałbyś się na nieruchomość z:
• rynku pierwotnego (30.8%)
• rynku wtórnego (47.7%)
• bez znaczenia (21.5%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażhale i magazyny na wynajemmieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Łęczyckilokale użytkowe na wynajem powiat Warszawski zachodnimieszkania na sprzedaż gmina Zagrodnolokale użytkowe na sprzedaż gmina Radomskodomy na sprzedaż w Kawęczyniedomy na sprzedaż w Baranówcedomy na sprzedaż w Bliznej

Deweloperzy

);