Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Najlepszy moment na inwestowanie w nieruchomości?

KRN.pl | 2012-05-21 r.

Komentarz KRN.pl: Najlepszy moment na inwestowanie w nieruchomości?

W sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu o najlepszy moment do zainwestowania w nieruchomości.

W sondzie KRN.pl zapytaliśmy użytkowników portalu o najlepszy moment do zainwestowania w nieruchomości. Zapewne ze względu na to, że wszelkie analizy i badania rynku nieruchomości wskazują na wciąż utrzymujący się delikatny trend spadkowy oraz stabilizację, nie dziwi fakt, że 30,1 proc. respondentów uznało chwilę obecną za najlepszy moment do dokonywania zakupów. Z publikowanych badań i analiz ciężko bowiem wywnioskować, aby ceny nieruchomości miały w najbliższych miesiącach drastycznie spaść. Dla wielu osób ceny nieruchomości osiągnęły już minimalny poziom krytyczny, poniżej którego sprzedający nie będą chcieli zejść. Z kolei zdaniem 32,3 proc. uczestników sondy KRN.pl najlepszy moment na zakup nieruchomości już minął. Osoby z tej grupy być może przewidują odwrócenie tendencji na rynku nieruchomości i powrót wzrostów. Innym powodem wyboru tej właśnie opcji może być pogarszająca się sytuacja na rynku kredytowym. Wiąże się to z tym , że osoby które do tej pory nie zdecydowały się na zakup, teraz będą miały zdecydowanie większą trudność w pozyskaniu finansowania. Restrykcyjna i asekuracyjna polityka banków związana z kredytowaniem zakupów na rynku nieruchomości w wyraźny sposób ogranicza grupę klientów, którzy są w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom instytucji finansowych. Nie ma żadnych przesłanek, żeby sytuacja ta miała się zmienić w najbliższym czasie. Na jednym z ostatnich posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 25 pkt. do poziomu 5,75 proc.

Trzeba zaznaczyć, że zakupy inwestycyjne różnią się jednak w swojej specyfice od zakupów klientów indywidualnych. Klienci indywidualni głównie chcą zaspokoić potrzeby konsumpcyjne i podstawą zakupu domu lub mieszkania jest realizacja celu mieszkaniowego. Tymczasem inwestorzy najczęściej kupują nieruchomości pod wynajem, kalkulując ich rentowność, a także oceniając atrakcyjność obiektu inwestycyjnego pod względem lokaty kapitału w długim okresie. Tym bardziej dla inwestora moment przełamania trendu ma kluczowe znaczenie. Inwestowanie w nieruchomości jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować zysk w dłuższym okresie. Spekulacja na rynku nieruchomości jest bowiem utrudniona, chociażby ze względu na konieczność zapłaty podatku dochodowego, w przypadku sprzedaży obiektu do pięciu lat od chwili zakupu. Rynek nieruchomości stanowi jednak część gospodarki i uzależniony jest od cykli koniunkturalnych. Tak samo jak boom na rynku nieruchomości doprowadził do przeszacowania wartości, tak obecnie wielu sprzedających oferuje mieszkania i domy poniżej ich wartości rynkowej, obawiając się większych obniżek w przyszłości. Tym samym poziom cen stale się zmniejsza. Jednak poprawiająca się sytuacja gospodarcza i wzrost popytu efektywnego w bardzo krótkim czasie jest w stanie tę tendencję odwrócić. Rolą inwestora jest właściwa ocena momentu, w którym on nastąpi. Warto dodać, że nie wszystkie nieruchomości są narażone na wahania koniunktury. Szczególnie odporne są atrakcyjne rynkowo mieszkania w dobrych lokalizacjach i w nowoczesnym standardzie.

 

Zdecydowanie najmniej respondentów (10,8 proc.) uznało, że najlepszy moment do zakupu nieruchomości nastąpi do końca 2012 roku. Mniej więcej co czwarty uczestnik sondy stwierdził, że na inwestowanie w nieruchomości przyjdzie czas dopiero w latach kolejnych. Jest to grupa, która w najbardziej pesymistyczny sposób widzi najbliższą przyszłość ,nie widząc szans na szybką poprawę. Warto przypomnieć, że w latach boomu na rynku nieruchomości również wiele osób nie sądziło, że kiedykolwiek w przyszłości może dość do załamania koniunktury w tym sektorze i do odwrócenia trendu wzrostowego. 

 

Najlepszy moment na inwestowanie w nieruchomości:
• w roku 2013 lub w dalszej przyszłości (26.9%)
• do końca 2012 roku (10.8%)
• trwa obecnie (30.1%)
• minął (32.3%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemdomy na wynajemhale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Wągrowieckimieszkania na wynajem powiat Łódzki wschodnidomy na sprzedaż gmina Wólkamieszkania na wynajem gmina Łysomicedomy na sprzedaż w Łajsiemieszkania na wynajem w Leśnej Górzemieszkania na sprzedaż w Sokołówku

Deweloperzy

);