Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Dom czy mieszkanie?

KRN.pl | 2012-11-12 r.

Komentarz KRN.pl: Dom czy mieszkanie?

W sondzie KRN.pl zadaliśmy użytkownikom portalu pytanie „Jaki rodzaj nieruchomości preferujesz?”.

W sondzie KRN.pl zadaliśmy użytkownikom portalu pytanie „Jaki rodzaj nieruchomości preferujesz?”. Respondenci mieli wybór między domem a mieszkaniem. Wyniki sondy pokazują, że praktycznie 2/3 z ogólnej grupy uczestników sondy preferuje zakup domu. Pozostała część wskazała mieszkanie.

Mieszkanie czy dom? Jest to jeden z podstawowym dylematów wśród osób planujących zakup nieruchomości o odpowiednio dużym metrażu. Zarówno wybór domu, jak i mieszkania ma swoje wady i zalety. Kupno domu wiąże się najczęściej z koniecznością wyboru lokalizacji oddalonej od centrum, dłuższymi dojazdami do pracy, szkoły i ośrodków użyteczności publicznej. Z drugiej strony na kupno domu decydują się w większości klienci, którzy chcą uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Dla tych osób podstawową wartością jest cisza, spokojne sąsiedztwo, większa ilość terenów zielonych w otoczeniu nieruchomości, czyste powietrze etc.

Warto przy tym również zwrócić uwagę na zróżnicowanie oferty wśród samych domów ogłaszanych do sprzedaży.  Domy w zabudowie szeregowej różnią się znacznie w sposobie codziennego użytkowania od domów wolnostojących.  W przypadku zabudowy szeregowej, ze względu na jej większe zagęszczenie, częty kontakt z sąsiadami jest praktycznie nieunikniony. Specyfika domów szeregowych często przypomina mieszkanie w domach wielorodzinnych. Dla osób ceniących sobie prywatność lepszym rozwiązaniem mogą okazać się domy wolnostojące. Klienci decydujący się na dom kierują się większym komfortem wynikającym z posiadania ogrodu, przestrzeni do zagospodarowania, większego bezpieczeństwa. Z drugiej strony koszty związane z utrzymaniem nieruchomości o powierzchni przeciętnego domu są proporcjonalnie wyższe. Dodatkowo należy do kosztów zaliczyć konieczność bieżących napraw, remontów i konserwacji. Innym istotnym kosztem jest samo zagospodarowanie ogrodu, który wymaga stałej pielęgnacji. Mimo odpowiednio większych nakładów właściciele domów w większości cenią sobie taki styl życia i zazwyczaj nie wyobrażają sobie przeprowadzki do bloku mieszkalnego.

Z kolei oferty mieszkań są skierowane nie tylko do osób, które nie dysponują odpowiednio większą ilością pieniędzy pozwalającą im na zakup domu. Istnieje spora grupa osób, które mimo odpowiednio dużych możliwości finansowych, woli zamiast kupna domu wybrać  luksusowy apartament w bloku. Wiele osób ceni sobie bowiem brak wymienionych wyżej obowiązków, które wynikają z posiadania domu. W większości przypadków to bowiem wspólnota mieszkaniowa decyduje o rozwiązywaniu kwestii związanych z budynkiem i jego otoczeniem. Tym samym większość spraw, które dotyczą nieruchomości wspólnej nie obciąża tylko jednej osoby, a rozkładana jest na wszystkich członków wspólnoty (proporcjonalnie od ich udziału w częściach wspólnych). Większe wspólnoty mieszkaniowe zatrudniają zarządcę nieruchomości, którego zadaniem jest m.in. opracowanie planu gospodarczego. Zarządca nieruchomości posiada wiedzę techniczną i ekonomiczną. Tym samym jest osobą kompetentną do optymalizowania kosztów wspólnoty i planowania ewentualnych inwestycji.  Dzięki instytucji wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy nieruchomości, działalność zwykłego członka ogranicza się praktycznie do udziału w spotkaniach wspólnoty i głosowania za proponowanymi rozwiązaniami. Prozaicznym powodem, dla którego osoby decydują się na zakup mieszkania zamiast domu jest przedział cenowy, w jakich dostępne są nieruchomości z tego segmentu. Oprócz tego lokale mieszkalne są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. Dysponowanie mieszkaniem jest ułatwione również w sytuacji jeśli zdecydujemy się na wynajmowanie nieruchomości. Wynajem domu może być utrudniony chociażby ze względu na wyższe koszty utrzymania i konieczność dbania o otoczenie. 

05.11.2012
Jaki rodzaj nieruchomości preferujesz?
• dom (66.7%)
• mieszkanie (33.3%)
• bez znaczenia (0.0%)

 

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na zamianędomy na sprzedaż powiat Chojnickidomy na wynajem powiat M. Zielona Góralokale użytkowe na wynajem gmina Korczewlokale użytkowe na sprzedaż gmina Tarłówdomy na sprzedaż w Ryczołkumieszkania na sprzedaż w Szczepankowiemieszkania na sprzedaż w Wapienniku

Deweloperzy

);