Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Czy trudno znaleźć satysfakcjonującą ofertę najmu?

KRN.pl | 2015-11-09 r.

Komentarz KRN.pl: Czy trudno znaleźć satysfakcjonującą ofertę najmu?

Rynek najmu w Polsce jest zróżnicowany przede wszystkim pod względem stawek czynszu. Czynniki kształtujące ofertę rynkową to m.in. lokalizacja, standard wyposażenia i stan techniczny lokalu.

Znalezienie satysfakcjonującej oferty najmu jest obecnie: łatwe, raczej trudne, bardzo trudne?

Rynek najmu w Polsce jest zróżnicowany przede wszystkim pod względem stawek czynszu. Ich wysokość rośnie proporcjonalnie do wielkości miasta i jego popularności wynikającej m.in. z napływu studentów i turystów czy dostępu do miejsc pracy. Z najwyższymi miesięcznymi kosztami muszą liczyć się osoby zdecydowane na wynajęcie mieszkania w takich metropoliach, jak Warszawa i Kraków, niższe stawki czynszu funkcjonują natomiast m.in. w Trójmieście i małych miastach wojewódzkich np. w Rzeszowie. Pozostałe czynniki kształtujące ofertę rynkową w poszczególnych regionach kraju to m.in. standard wyposażenia i stan techniczny lokalu oraz odległość od centrum miasta i niezbędnej infrastruktury. Ocena atrakcyjności mieszkania stanowi także sumę preferencji i oczekiwań potencjalnych najemców oraz indywidualnych warunków najmu negocjowanych z właścicielem.

Subiektywizm wpisany w przygotowywanie oferty stwarza szerokie pole do ewentualnych nadużyć ze strony wynajmującego: ich najczęstszą przyczyną jest przecenianie atrakcyjności lokalu i brak elastyczności. W związku z tym ok. 34,3 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie opublikowanej na stronie portalu KRN.pl, przyznało, że znalezienie satysfakcjonującej oferty najmu jest obecnie bardzo trudne. Jako „raczej trudne” swoje poszukiwania oceniło 31,42 proc. ankietowanych. Prawdopodobnie kwestią, która rodzi najwięcej problemów, jest nierówna relacja możliwości finansowych potencjalnych najemców do najbardziej pożądanych cech mieszkania. W znacznej liczbie przypadków za lokalizację w centrum miasta należy zapłacić więcej lub wziąć pod uwagę niższy standard wyposażenia przy kosztach porównywalnych do wynajmu lokali położonych w mniej popularnych dzielnicach.

Częstą przyczyną trudności jest również brak zdolności do wypracowania kompromisu – właściciel przeświadczony o atrakcyjności swojego lokalu nie będzie skłonny do obniżenia ceny czy innych ustępstw, nawet jeśli faktyczny stan lokalu pozostawia wiele do życzenia. Z tego rodzaju trudnościami mają do czynienia szczególnie osoby zainteresowane mieszkaniem w popularnej lokalizacji, gdzie zapotrzebowanie na nieruchomości z tzw. „drugiej ręki” jest największe.

Około 31,42 proc. uczestników badania stwierdziło, że znalezienie satysfakcjonującej oferty jest obecnie łatwe. Osoby z tej grupy skorzystały zapewne z oferty właścicieli, którzy dostosowują warunki najmu i stawki czynszu do rynkowych standardów.

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażdomy na zamianęlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat M. Radommieszkania na sprzedaż powiat Gorlickilokale użytkowe na wynajem gmina Łuktadomy na sprzedaż gmina Pszówmieszkania na wynajem w Domaszewiedomy na wynajem w Boczki Staredomy na sprzedaż w Bystrych

Deweloperzy

);