Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Księga wieczysta

Kilkanaście lat temu przenieśliśmy kuchnię do dużego przedpokoju, uzyskując w ten sposób dodatkowy pokój. W księdze wieczystej nadal jednak w opisie lokalu figurują dwa pokoje. Jak to zmienić?

Zmiany w księgach wieczystych następują na podstawie wniosku i dokumentów, choć nie zawsze precyzyjnie wskazanych. Jeśli z przedłożonych sądowi dokumentów nie wynika to, co chcemy w księdze wieczystej ujawnić, wpis nie nastąpi. Dane dotyczące lokalu są ujawniane w dziale I-O księgi wieczystej.  Zgodnie z art. 26 ustawy o księgach wieczystych i hipotece podstawą oznaczenia nieruchomości (lokalowej) w księdze wieczystej są dane ewidencji gruntów i budynków.  Z kolei rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów w precyzuje, że lokal będący przedmiotem odrębnej własności oznacza się na podstawie aktu notarialnego lub orzeczenia sądu, a także wypisu z rejestru gruntów, wypisu z rejestru lokali lub wypisu z kartoteki lokali, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Tak więc zmiana opisu lokalu powinna nastąpić na podstawie wypisu z rejestru lokali lub wypisu z kartoteki lokali opatrzonych klauzulą, że stanowią podstawę wpisu w księdze wieczystej.

Wypis z rejestru lokali można otrzymać w Wydziale Geodezji o ile wcześniej zmiany zostały ujawnione w ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli nie, to należy zacząć od ujawnienia zmian w tej ewidencji. Taka przebudowa lokalu wiązała się z dopełnieniem procedur Prawa budowlanego. W tym wypadku zapewne uzyskania pozwolenia na budowę. Zatem podstawą do zmian w ewidencji będzie decyzja administracyjna w tej sprawie. Praktyka sądów nie jest jednolita i możemy się spotkać jeszcze z koniecznością przedłożenia obecnego rzutu lokalu, sporządzonego przez architekta i potwierdzony przez Wydział Architektury. Art. 2 ust 5 ustawy o własności lokali stanowi bowiem, że lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiedniej kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym – także na wyrycie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu. Opłata sądowa za ujawnienie zmian w dziale I-O wynosi 60 zł.

2013-05-13

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemkamienice do kupieniainne nieruchomości na wynajemdomy na sprzedaż powiat Grudziądzkilokale użytkowe na sprzedaż powiat Pajęczańskimieszkania na sprzedaż gmina Rogówmieszkania na sprzedaż gmina Miękiniadomy na wynajem w Wonieśćdomy na wynajem w Jaroszowiedomy na sprzedaż w Michałkach

Deweloperzy

);