Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Zdolność kredytowa rodzin spadła o nawet 27 proc.

zdolnosc-kredytowa-rodzin-spadla-o-nawet-27-proc
Zdolność kredytowa rodzin spadła o nawet 27 proc.

Stopy procentowe rosną, a zainteresowanie potencjalnych kredytobiorców wcale nie spada. Wiele osób obawia się dalszych podwyżek. Jednocześnie zdolność kredytowa w indywidualnych przypadkach spadła nawet o 42 proc.

Jak czytamy w najnowszym, kwietniowym raporcie brokera finansowego Notus Finanse, zdolność kredytowa Polaków znacznie się obniżyła i to w zaledwie kilka dni. W obliczeniu zdolności kredytowej reprezentatywnych przykładów uwzględniono najnowsze rekomendacje KNF, a także założono, że obliczenia dot. równych rat, ofert promocyjnych z LTV 80 proc., okresu kredytowania wynosi 360 miesięcy, oprocentowanie jest zmienne, a kupowany lokal pochodzi z rynku wtórnego. Analizie poddano ponad 100 ofert kredytów hipotecznych w największych bankach w Polsce.
 

Kredyt coraz trudniej uzyskać

I tak, w przypadku singla (umowa o pracę na czas nieokreślony, dochód 7 tys. brutto, brak zobowiązań) zdolność kredytowa spadła o 17 proc., rodziny 2+1 (umowy o pracę na czas nieokreślony, łączny dochód 10 tys. brutto, brak zobowiązań) – 27 proc., a rodziny 2+2 (umowy o pracę na czas nieokreślony, łączny dochód 15 tys. brutto, brak zobowiązań) – 23 proc. W kwietniu br. maksymalna średnia kwota kredytu wyniosła dla nich odpowiednio 285 599 tys. zł, 288 653 tys. zł i 493 262 tys. zł. Jednak w indywidualnych przypadkach spadek zdolności kredytowej w oczach niektórych banków mógł sięgać nawet 42 proc. Coraz trudniej jest więc uzyskać kredyt i kupić mieszkanie.
 
2022 rok przyniósł ogromne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Nowy Ład, galopująca inflacja czy rosnące stopy procentowe sprawiły, że kredyt hipoteczny staje się produktem luksusowym. W dużych miastach możemy wprawdzie zaobserwować rosnące pensje, co jednak nie znaczy, że możemy za nie kupić więcej. Dwucyfrowa inflacja zjada podwyżki i nie zasypuje rosnącej różnicy na racie kredytowej. Do tego ceny mieszkań ciągle rosną, bo drożeją koszty materiałów budowlanych. Dla wielu osób oznacza to mocną korektę marzeń o wielkości metrażu własnego M, a nawet brak możliwości zakupu mieszkania – podkreślił Paweł Komar, prezes Notus Finanse.
 

Kredytobiorcy spieszą się przed kolejnymi podwyżkami

Sytuacji kredytobiorców nie poprawia też fakt, że Komisja Nadzoru Finansowego nakazała bankom przyjęcie od 1 kwietnia br. najnowszej rekomendacji dot. wdrożenia bufora służącego do obliczenia maksymalnej kwoty kredytu, która jest dostępna dla wnioskującego o kredyt hipoteczny. Bufor ów ma wynieść 5 pkt. proc. ponad obecny WIBOR. Jednocześnie podczas obliczania zdolności kredytowej ma być uwzględniany wzrost kosztów utrzymania oraz zablokowany wskaźnik DStI do maksymalnie 40-50 proc.
 
W marcu br., w porównaniu do lutego, osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było więcej aż o 75,7 proc. W ujęciu rok do roku odnotowano jednak nieznaczny spadek (5,9 proc.).
 
Niepewna sytuacja makroekonomiczna wywołała w marcu prawdziwy boom na kredyty hipoteczne. Kredytobiorcy starają się zdobyć finansowanie jeszcze przed kolejnymi podwyżkami, których niewątpliwie możemy się spodziewać. W marcu liczba osób wnioskujących o przyznanie kredytu na zakup nieruchomości było o 75,7 proc. więcej niż w lutym tego roku. Jednak w ujęciu rok do roku wyraźnie widzimy, że spadła ogólna liczba już przydzielonych kredytów. Według raportu BIK, w lutym br. w porównaniu z lutym 2021 r. wystąpił duży spadek liczby – o 24,3 proc. oraz wartości - o 14,4 proc. udzielonych kredytów hipotecznych – zaznaczyła Karina Nożykowska, dyrektor działu bankowego i wsparcia sprzedaży, Notus Finanse.
 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Negatywny wpływ na wiarygodność płatniczą nie tylko nieterminowość w spłacaniu dotychczasowych należności, ale i brak jakiejkolwiek historii. Jest jednak kilka sposobów, by poprawić swoją zdolność kredytową.
 
  • Jeśli posiadasz kartę kredytową lub limit w koncie osobistym, dobrze jest z nich zrezygnować. Stanowią one bowiem twoje potencjalne zadłużenie, które bank uwzględnia wyliczając zdolność kredytową.
  • Kredyt warto wziąć z kimś wiarygodnym dla banku – mowa nie tylko o małżonku, ale i np. rodzeństwie – takie rozwiązanie może podnieść twoje szanse na uzyskanie kredytu.
  • Sprawdź historię kredytową i upewnij się, że nie ma tam żadnych błędów. Skoryguj wszystkie informacje zgromadzone w rejestrach.
  • Dane z Biura Informacji Gospodarczej pobrać można z www.big.pl.
  • Dane znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej udostępniane są w raportach, które można pobrać z bazy BIK na wniosek pobrany z www.BIK.pl i przesłany na adres Biura Obsługi Klienta, ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa bądź złożony osobiście w Biurze Obsługi Klienta. Możliwe jest też pobranie Raportu z niektórych serwisów bankowości internetowej.
  • Informacje zgromadzone w Systemie BANKOWY REJESTR można sprawdzić składając pisemny wniosek w Biurze Obsługi Klienta Związku Banków Polskich. Można złożyć go osobiście bądź przesłać listem poleconym na adres: Związek Banków Polskich Biuro Obsługi Klienta, ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa, z dopiskiem: "WNIOSEK".

 

Źródło: KRN.pl | 2022-04-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadomy na sprzedażmieszkania na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Giżyckidomy na sprzedaż powiat Kluczborskilokale użytkowe na wynajem gmina Brodnicamieszkania na sprzedaż gmina Medykamieszkania na sprzedaż w Załuziedomy na wynajem w Brusinachmieszkania na wynajem w Starowoli

Deweloperzy

);