Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wycena nieruchomości w Warszawie: kto za nią odpowiada? O czym trzeba pamiętać?

wycena-nieruchomosci-w-warszawie-kto-za-nia-odpowiada-o-czym-trzeba-pamietac
Wycena nieruchomości w Warszawie: kto za nią odpowiada? O czym trzeba pamiętać?

Mimo tego, że w mieście stołecznym znajduje się już prawie milion mieszkań, to tamtejszy segment nieruchomości mieszkalnych wciąż rozwija się bardzo dynamicznie. Jak wprowadzić mieszkanie na rynek? Czy to prawda, że w każdej dzielnicy za metr kwadratowy zapłacimy ponad 12 tysięcy złotych?

Koszt mieszkania w Warszawie — od czego zależy?

Wbrew obiegowej opinii, miasto stołeczne nie jest jednolitym, zamkniętym ekosystemem, gdzie w każdej dzielnicy cena mkw jest dokładnie taka sama. W granicach administracyjnych gminy można zaobserwować ogromne rozbieżności, które potrafią sięgać nawet sześciu tysięcy złotych!
 
Na tak duże wahania cen składa się kilka różnych aspektów. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na kwestię lokalizacji inwestycji. Najdroższe dzielnice, to bez wątpienia Śródmieście, Wola oraz Praga-Północ i Wilanów, czyli luksusowa, willowa dzielnica ulokowana nieopodal ścisłego centrum.
 
Na drugim biegunie znajdziemy tak zwane dzielnice zewnętrzne, czyli te, które są ulokowane w dość dużej odległości od centrum. Można tu wskazać m.in. na Wesołą, Białołękę czy Ursus. W tych częściach miasta stołecznego za metr kwadratowy zapłacimy o wiele mniej, bo około dziesięciu tysięcy złotych.
 
Największą dynamikę wzrostu cen (w ujęciu rocznym) wykazują posesje znajdujące się na Wilanowie (13%) i Włochach (12%). Najwolniej zaś rosną ceny na Wesołej (2%) i na Śródmieściu (4%). Jak widać, na profesjonalną wycenę nieruchomości w Warszawie, jaką świadczy SonarHome.pl, składa się wiele zmiennych, o których każdy sprzedający, ale i kupujący, zawsze powinni pamiętać.
 

Kto wycenia nieruchomości?

Zgodnie z literą prawa znajduje się tym profesjonalny rzeczoznawca, który analizuje ceny na podstawie szeregu różnych zmiennych. Jego opinia ma charakter prawnie wiążący, a skorzystanie z usług takiego specjalisty, to usługa płatna. Jego kompetencje reguluje rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości.
 
Ceny są zróżnicowane: wahają się od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Wpływa na to m.in. stopień skomplikowania sytuacji lokalowej: jeśli posesja jest na przykład zabezpieczeniem dla kredytu hipotecznego lub ma kilku właścicieli czy współwłasność, to zwykle oznacza to wyższe koszty.
 
Nie jest to jednak jedyna odpowiedź na pytanie o to, kto wycenia nieruchomości. Można skorzystać też ze stron, które oferują darmową usługę tzw. uproszczonej wyceny online. Przykładem takiego serwisu jest np. SonarHome.pl. Jak to działa?
 
W odpowiedniej rubryce podajemy podstawowe dane o posesji, jaką chcemy wprowadzić na rynek: miasto, adres, metraż, czy piętro, na którym znajduje się nasz lokal mieszkalny. Warto podać też wszystkie inne informacje, dzięki którym algorytm będzie mógł oszacować wartość metrażu możliwie jak najdokładniej. Jeśli do mieszkania przynależy np. piwnica czy miejsce parkingowe, to warto umieścić je w formularzu.
 

Jakie mieszkania w Warszawie cieszą się największym zainteresowaniem?

Od kilku lat coraz większy udział w rynku zyskują nieduże, zbliżone do 40-50 metrów kwadratowych lokale. Szacuje się, że już dziś stanowią one ponad 50% stołecznego rynku nieruchomości. Sporo wskazuje na to, że z biegiem czasu duże, ponad 70-metrowe mieszkania, będą cieszyć się coraz mniejszą popularnością.
 
Z analizy danych SonarHome.pl wynika też, że w Warszawie można zaobserwować trend prowadzący do zmniejszania powierzchni mieszkalnych. Najlepiej widać go na Żoliborzu i Pradze-Północ, gdzie uśredniona wielkość posesji zmniejszyła się o co najmniej 2 metry kwadratowe.
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-05-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Tatiana ⋅ 27-05-2022 | 12:08

Ceny nieruchomości w Warszawie mocno się od siebie różnią. Wartość metra kwadratowego na Targówku jest znacznie niższa niż w Centrum. Dlatego lepiej jest kupować mieszkanie tam, gdzie ceny są najniższe. Polecam dewelopera Victoria Dom i jego Krzewina Osiedle.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianęgaraże na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Wolsztyńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Nowotomyskimieszkania na sprzedaż gmina Rakszawamieszkania na sprzedaż gmina Zduńska Woladomy na sprzedaż w Wilamowiedomy na sprzedaż w Barwkudomy na wynajem w Lisnówku

Deweloperzy

);