Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wpływ suburbanizacji na rynek nieruchomości

Wpływ suburbanizacji na rynek nieruchomości

Symptomy zjawiska związanego z procesem suburbanizacji można było zaobserwować już w drugiej połowie XX w., kiedy to wraz ze wzrostem gospodarczym, tereny miejskie zaczęły wchłaniać sąsiadującą z nimi tkankę wiejską. Sytuacja ta nie nastąpiła jednak gwałtownie.

O pierwszych zmianach można było mówić już w momencie, kiedy mieszkańcy wsi zaczęli przybywać do miast w celach zarobkowych. Początkowo nowymi mieszkańcami aglomeracji byli jedynie mężczyźni lub kobiety zarabiające jako pomoc domowa. Z czasem jednak miasta zaludniali członkowie ich rodzin, przez co dotychczasowe obszary podmiejskie zmieniały się w tereny przemysłowe, a w ich obrębie formowały się pierwsze osiedla. Rozbudowująca się infrastruktura, w tym pojawienie się nowych miejsc pracy zawsze przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania na lokale mieszkaniowe.

Obecnie Polska przyciąga wielu zagranicznych inwestorów, decydujących się na ulokowanie swojego biznesu właśnie w naszym kraju. Dzieje się tak z wielu powodów. Po pierwsze założenie siedziby firmy jest u nas tańsze – koszty utrzymania, wynajem lub zakup powierzchni – są zdecydowanie niż na pozostałych rynkach europejskich. Po drugie rozwojowi biznesu sprzyja również sama lokalizacja. Należymy do państw Europy Środkowej, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, a to ułatwia przepływ towarów i dóbr. Dodatkowo nasza sytuacja wewnętrzna oraz kontakty polityczne z resztą świata sprawiają, że Polskę postrzega się jako kraj bezpieczny, czego nie można powiedzieć o takich mocarstwach jak Niemcy czy Francja. Specyfika polskiego rynku i sytuacji gospodarczo-ekonomicznej powoduje, że perspektywy zawodowe stwarza jedynie osiedlenie się w mieście i to najlepiej w jednym z większych. Tym samym wsie i mniejsze miejscowości borykają się z problemem starzejącego się społeczeństwa i wyludniającymi się regionami. Choć problem ten dotyczy całego kraju, jego ogniska są najbardziej zauważalne i spotęgowane właśnie na terenach wiejskich.

Zabudowa miejska stale się rozrasta, poszczególne firmy mają zapotrzebowanie na większe siedziby, co wynika z rozwoju biznesu i świadczonych usług, co z kolei prowadzi do zwiększania kadry. Chcący rozszerzać swoją działalność inwestorzy, są zmuszeni do lokowania placówek poza ścisłym centrum, gdzie zazwyczaj nie ma już miejsca na duże budynki. Tym samym za miejsce docelowe obierają obrzeża miast – najlepiej dobrze skomunikowane lub stwarzające szanse na rozbudowę niezbędnej infrastruktury. Migracje w poszukiwaniu lepszych warunków życia i pracy zapewniającej godne wynagrodzenie napędzają cały proces suburbanizacji, którego prawdziwy rozkwit można wyznaczyć na lata 90. XX w.

Praca w mieście, ale dom na wsi

Osoby decydujące się na związanie swojego życia z miastem często widzą w nim dogodne miejsce, ale przede wszystkim pod kątem zarobkowym czy rozwojem osobistej kariery. Jeśli chodzi o wybór lokalizacji na osiedlenie się, wciąż cenimy tereny spokojne, umożliwiające kontakt z przyrodą, dlatego tak popularne stały się okolice podmiejskie, które z jednej strony pozwalają wieść spokojne życie rodzinne, a z drugiej są dogodnie skomunikowane z ośrodkami metropolii. Zależność tę łatwo zaobserwować, porównując obecny stan zaludnienia z tym, co miało miejsce jeszcze dekadę temu. Wyludnione niegdyś obszary podmiejskie z nielicznymi przedsiębiorstwami, dzisiaj zagęszczają się nowymi osiedlami lub stanowią skupisko domów jednorodzinnych. O wyborze lokalizacji decyduje wiele czynników. W większości przypadków na wybór miejsca osiedlenia się wpływa sytuacja rodzinna osoby. Single, ze względów praktycznych najczęściej stają się właścicielami mniejszych mieszkań w centrach miast, bo to gwarantuje łatwy i szybki dostęp nie tylko do miejsca pracy, ale także do różnych punktów kulturalno-rozrywkowych, z których korzystają znacznie częściej niż rodziny z dziećmi. Inne aspekty będą brały pod uwagę osoby zakładające rodzinę. Infrastruktura towarzysząca inwestycji musi zapewniać sprawną komunikację i bliskość najważniejszych punktów, w tym placówek edukacyjnych. Równie istotne jest sąsiedztwo terenów zielonych, stwarzające dzieciom warunki do rekreacji na świeżym powietrzu, sprzyjających wspólnemu spędzaniu czasu w otoczeniu przyrody. To nie jedyne korzyści wynikające z lokum na obrzeżach.

Działki poza miastem z reguły charakteryzują się niższymi cenami, co w ogólnym rozrachunku przekłada się na zmniejszenie kosztów budowy, a także oferowanego przez dewelopera mieszkania. Ponadto na wybór mieszkania na terenach podmiejskich może wpływać również czynnik sentymentalny – osoby wychowujące się na wsi, jeżeli decydują się na życie w aglomeracjach, często pozostają przywiązane do wiejskiego stylu życia, czego namiastki później szukają w alternatywnych rozwiązaniach. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że przybywający współcześnie do wielkich miast młodzi ludzie nie są tym samym pokoleniem, które migrowało w latach 90.

Dzisiaj rozdźwięk pomiędzy wsią a miastem zaciera się, a o sukcesie i prestiżu nie świadczy już mieszkanie w lokalu z wielkiej płyty w najbardziej ruchliwym punkcie miasta. Nie bez znaczenia pozostają też trendy propagowane przez ekologów, ukazujących zurbanizowane obszary jako siedlisko zanieczyszczeń i szkodliwych dla zdrowia praktyk czy hałasu.

strona: [ 1 ] 2
Źródło: KRN.pl | 2017-03-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Apartamenty Lema
Oaza Bronowice
Przetarg nieruchomości...
CHE162PI47
Sand Hotel ****
Budynek mieszkalny przy ul....

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Przetarg nieruchomości...

Staniątki 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 
Super oferta: / poprzednia następna