Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wokół paradoksów nowej ustawy deweloperskiej

Wokół paradoksów nowej ustawy deweloperskiej

Nowa ustawa deweloperska została napisana w sposób, który pozostawia wiele do życzenia. Niejasności dotyczą sposobu sporządzania prospektu informacyjnego i umów deweloperskich.

29 kwietna weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, która nałożyła na deweloperów szereg obowiązków. Nowe przepisy zostały sprecyzowane w sposób, który w kilku miejscach pozostawia wiele do życzenia. Niejasności dotyczą nie tylko sposobu sporządzania prospektu informacyjnego, ale także samych umów deweloperskich. W związku z kontrowersjami wokół ustawy, 8 maja z inicjatywy Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań w krakowskim biurowcu Fronton, odbyła się dyskusja członków stowarzyszenia i przedstawicieli branży deweloperskiej. Wątpliwości związane z praktycznym wykorzystywaniem nowych przepisów wyjaśniał mec. Tomasz Kot (Kancelaria Notarialna Joanna Greguła, Tomasz Kot, Joanna Gągała-Zając Notariusze s.c.).

Na początku wymienił niektóre błędy w treści nowej ustawy deweloperskiej, a także niejasności związane z samym pojęciem „umowa deweloperska”. Z ustawy nie wynika, czy pod pojęciem umowy deweloperskiej możemy rozumieć dotychczas zawierane przedwstępne umowy sprzedaży z dodatkowymi zobowiązaniami do ustalenia harmonogramu budowy, harmonogramu płatności i wybudowania budynku, czy muszą to być tylko i wyłącznie, jak jest napisane w słowniczku do ustawy, umowy wykonawcze, czyli umowy, w których zobowiązujemy się do wybudowania i przeniesienia własności – zauważył Tomasz Kot.

Podczas spotkania poruszony został także problem zgodności prospektu informacyjnego z umową deweloperską. Nowa ustawa przewiduje bowiem, że prospekt będzie załącznikiem umowy, dodatkowo załącznikiem do niego ma być wzór tej umowy. Ma to sens dowodowy dla nabywcy. Jednak przepis został sformułowany w oderwaniu od zasad sporządzania aktów notarialnych. Jego krytycy powołują się na orzeczenie Sądu Najwyższego, który wypowiedział się kiedyś, w kontekście trochę innej sytuacji, że w przypadku gdy treść czynności ma być objęta formą aktu notarialnego, to ta treść nie może być załącznikiem do aktu notarialnego – wyjaśnił Tomasz Kot.

W tym kontekście pojawiło się również pytanie o zasadność tego, by do każdego aktu notarialnego był dołączany prospekt informacyjny, który może mieć objętość nawet kilkudziesięciu stron. Dyskusji został poddany też obowiązek dawania każdej osobie zainteresowanej zakupem nieruchomości prospektu i informowania jej o wszystkich ewentualnych zmianach. Pomyślmy, ile kompletów prospektów będzie musiał sporządzić deweloper, zakładając, że nawet co dziesiąty klient kupi mieszkanie – skwitował Tytus Misiak, prezes SBDiM.

Źródło: KRN.pl | 2012-05-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniainne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Lipskimieszkania na wynajem powiat Kłobuckimieszkania na sprzedaż gmina Zambrówlokale użytkowe na wynajem gmina Barlinekmieszkania na sprzedaż w Czeczewiemieszkania na wynajem w Starych Koziminachmieszkania na sprzedaż w Drużyna

Deweloperzy

);