Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wanna narożna – jakie ma zalety i jaką wybrać?

Wanna narożna to świetne rozwiązanie, także do małych łazienek

Wanna narożna to jeden z coraz popularniejszy modeli, który konkuruje w wannami w kształcie prostokąta, owalnymi czy okrągłymi. Najważniejszym kryterium wyboru konkretnego modelu powinno być wygodne siedzisko oraz zagłówek. W kwestii wyboru całej armatury łazienkowej powinna się liczyć przede wszystkim wygoda, a nie tylko estetyka.

  1. Jakie są zalety wanny narożnej? 
  2. Wanna narożna – akrylowa czy stalowa? 
  3. Jak dobrać optymalną wysokość wanny w łazience? 
  4. Pomysły i inspiracje na obudowę wanny narożnej 
  5. Jak dopasować wannę narożną do stylu łazienki?

 
Jakie są zalety wanny narożnej? 

Wanna narożna to świetne rozwiązanie przede wszystkim do małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr miejsca. Ciekawe załamania pozwalają ustawić ją w kącie łazienki, co z kolej daje więcej wolnej przestrzeni bez zmniejszenia komfortu samej kąpieli. Na rynku znaleźć możesz modele symetryczne, gdzie boki wanny mają równą długość. Możesz wybrać jednak także modele asymetryczne z bokami różnej długości. Wszystko zależy od wymiarów łazienki i konkretnej propozycji aranżacyjnej. Wanny narożne mogą mieć długość od około 75 do 175 cm, co daje naprawdę duże możliwości aranżacyjne.

Przy okazji warto rozprawić się z pewnym mitem, jakoby wanny narożne były mniej wygodne od klasycznych modeli. Jeśli wybierzesz wannę o odpowiednich kształtach, zwrócisz uwagę na jej właściwe wyprofilowanie i dobrze dobierzesz rozmiar, możesz zapewnić sobie naprawdę wysoki poziom komfortu. Niemałe znaczenie ma także głębokość wanny i kąt nachylenia ścianek.

 
Wanna narożna – akrylowa czy stalowa? 

Wanna akrylowa to obecnie najbardziej popularny rodzaj tego typu armatury łazienkowej. Wanny wykonane z metakrylanu metylu są wyjątkowo lekkie, a sam materiał jest na tyle plastyczny, że pozwala na wykonanie bardzo oryginalnych modeli. Dostępne są nie tylko wanny białe, lecz także w innych kolorach, dzięki czemu dopasowanie ich do aranżacji łazienki nie stanowi większego problemu. Wanny akrylowe mają gładką i równą powierzchnię, ich czyszczenie nie sprawia problemów, choć należy uważać na odpowiedni dobór środków czyszczących i detergentów, ponieważ nieopatrznie można nimi zarysować powierzchnię wanny. Modele są bardzo higieniczne, nie osadzają się na nich bakterie, natomiast armatura ta nie jest zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne. 

Wanny stalowe cieszą się nieco mniejszą popularnością, choć także i one dostępne są w bardzo różnych wymiarach i kształtach. Pokrywa je specjalna emalia. Może ona występować w różnych kolorach. Minusem wanien stalowych jest jednak to, że są one chłodne w dotyku, kąpiel szybko stygnie, więc nie każdy w takiej wannie będzie się czuł komfortowo. Irytujący może być także hałas, jaki powstaje w trakcie napełniania wanny wodą. Plusem jest natomiast wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i odporność na działanie nawet silnych środków chemicznych. 


Jak dobrać optymalną wysokość wanny w łazience? 

Według większości architektów każdą wannę, w tym wannę narożną, najlepiej ustawić tak, aby znajdowała się ona mniej więcej 60 centymetrów nad powierzchnią podłogi. Warto pamiętać jednak, że przy wielu modelach do wanny potrzebne są nóżki, na których się ją ustawia, co podnosi wysokość całego montażu. 60 centymetrów wysokości całej konstrukcji to optymalna wysokość, która powinna zapewnić wszystkim domownikom łatwe i wygodne korzystanie z wanny. Warto jednak pamiętać, że jeśli członkowie rodziny są niżsi, w domu są małe dzieci lub osoby starsze, można rozważyć montaż wanny na wysokość 50 cm. Z kolej przy osobach bardzo wysokich lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli górna krawędź wanny będzie zamontowana na wysokości 70 cm.  

Zwróć uwagę na to, że standardowo nóżki do wanny mają wysokość rzędu 11-18 cm. Pamiętaj o tym przy wyborze modelu z nóżkami. 


Pomysły i inspiracje na obudowę wanny narożnej 

Obudowa wanny narożnej to ważna kwestia, ponieważ to często od niej zależy, w jakim stopniu wanna zostanie dopasowana do aranżacji całego pomieszczenia.

  • Można skorzystać z obudowy gipsowo-kartonowej, która pozwala wyłożyć powierzchnię atrakcyjną mozaiką lub płytkami.
  • Można skorzystać z prostej w formie obudowy polistyrenowej idealnie pasującej do wanien emaliowanych.
  • Do wyboru jest także obudowa drewniana, bardzo atrakcyjna wizualnie. Wykonana z ciemnego drewna świetnie sprawdza się w eleganckich i minimalistycznych łazienkach. Najlepszym wyborem jest drewno tekowe, ponieważ jest ono wyjątkowo odporne na działanie wilgoci.
  • Bardzo ciekawą wizualnie propozycje stanowi także obudowa z kamienia. Najczęściej stosuje się grafit, popularny jest także marmur.

Interesującym rozwiązaniem jest także wanna narożna z parawanem. To idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby połączyć zalety wanny i prysznica, a ze względu na ograniczoną przestrzeń nie mogą do łazienki wstawić obu. W takim przypadku parawan montuje się na jednym z boków wanny. Pamiętaj, że musi on przylegać do krawędzi wanny. Montaż musi zostać wykonany bardzo dokładnie, bo tylko dzięki temu nie będziesz chlapał na podłogę w łazience podczas kąpieli. 
 

Jak dopasować wannę narożną do stylu łazienki?

Wannę narożną dopasowuje się do stylu łazienki przede wszystkim za pomocą obudowy. Daje ona najwięcej możliwości aranżacyjnych, pozwala dostosować kolor całej zabudowy, elementy dekoracyjne do całego założenia. Możesz sięgnąć zarówno po ozdobną mozaikę, jak i proste, ale wyjątkowo dekoracyjne drewno lub minimalistyczną i elegancką obudowę z kamienia. Niektóre modele wanien stalowych często mają finezyjne, zdobione nóżki, które szkoda zakrywać obudową.
   

Źródło: KRN.pl | 2020-07-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianękamienice na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajem powiat M. Chorzówmieszkania na wynajem powiat Lublinieckidomy na sprzedaż gmina Klwówlokale użytkowe na wynajem gmina Karnicedomy na sprzedaż w Kikowomieszkania na wynajem w Rożnowiedomy na wynajem w Trzebczu Szlacheckim

Deweloperzy

);