Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wanna czy prysznic – co lepsze?

Wanna czy prysznic – co lepsze?

Urządzanie łazienki to prawdziwa sztuka wyborów. I chodzi nie tylko o dobór płytek czy mebli. Jedną z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć osoby aranżujące tę przestrzeń, jest wybór między wanną a kabiną prysznicową. A zatem: wanna czy prysznic? Co zajmuje mniej miejsca, co lepiej sprawdza się przy codziennym użytkowaniu, a co zużywa mniej wody? Odpowiadamy na najbardziej nurtujące pytania!

Prysznic czy wanna?

Nie ulega wątpliwości, że w najlepszym położeniu są osoby, które nie muszą dokonywać takiego wyboru. I na wannę, i na prysznic mogą jednak pozwolić sobie wyłącznie ci, którzy dysponują odpowiednio dużą przestrzenią. W przeciwnym razie łazienka będzie sprawiała wrażenie zagraconej, a poruszanie się po niej może być dalekie od komfortowego. Natomiast z drugiej strony zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowe mają określone zalety i wady. Co więc wziąć pod uwagę, by podjąć najlepszą dla siebie decyzję?

 

 

Wanna czy prysznic w bloku?

Łazienki w bloku z reguły mają niewielki metraż, dlatego wszelkie zastosowane w niej rozwiązania powinny być starannie przemyślane. Co będzie lepsze, gdy łazienka jest mała – wanna czy prysznic? Wbrew pozorom na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Na rynku są dostępne różne modele wanien, które sprawdzają się nawet w pomieszczeniach o niewielkim metrażu lub nietypowym kształcie – na przykład wanny narożne czy asymetryczne.

Jednak sporą różnorodnością cechują się też brodziki prysznicowe, dzięki czemu kabinę można stosunkowo łatwo zamontować nawet w ciasnej łazience. Właściciele małych łazienek w bloku, którzy zastanawiają się, co lepsze – wanna czy prysznic, powinni wziąć pod uwagę także popularne od kilku lat kabiny typu walk in. Nie mają one ani brodzika (zamiast niego wykonuje się odpływ liniowy), ani tradycyjnych ścianek. Natrysk od reszty pomieszczenia oddzielony jest szklaną ścianką, która dodaje wnętrzu lekkości i optycznie je powiększa.

 

 

Co zużywa więcej wody – wanna czy prysznic?

Zużycie wody to kwestia istotna z przyczyn zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Które rozwiązanie wypada lepiej w tej konfrontacji – prysznic czy wanna? Zużycie wody przy korzystaniu z prysznica jest niższe niż w przypadku wanny. Biorąc prysznic przez około 10 minut, zużywamy średnio 100 litrów wody. Z kolei do napełnienia wanny potrzeba zwykle nie mniej niż 140 litrów. Zatem odpowiedź na pytanie, co jest bardziej ekonomiczne – prysznic czy wanna, jest jednoznaczna. Z drugiej strony nie trzeba każdego dnia brać kąpieli, która wymaga pełnego napełnienia wanny – choć z pewnością trudno się tej pokusie oprzeć.

 

 

Wanna czy prysznic? Walory użytkowe

Dokonując wyboru między wanną a prysznicem, nie należy zapominać o aspekcie użytkowym. Na pierwszy rzut oka pod tym względem wanna wydaje się mieć więcej zalet – w razie potrzeby można w niej zrobić pranie lub równocześnie wykąpać dwójkę dzieci.

Jednak nieco inaczej spojrzymy na nią, gdy zastanowimy się, co lepsze: wanna czy prysznic dla starszych osób? Wielu seniorom wychodzenie z wanny przysparza sporych trudności. Ponadto w wannie zdecydowanie łatwiej o poślizgnięcie się, które w przypadku osób starszych może mieć dotkliwe konsekwencje. A jak brzmi odpowiedź na pytanie: wanna czy prysznic dla dziecka? Choć pod tym względem wanny zwykle są lepszym rozwiązaniem, ale pod prysznicem również wykąpiemy malucha, wstawiając wanienkę do brodzika lub – w kabinach typu walk in – po prostu kładąc ją na podłodze.

 

 

Co lepsze – wanna czy prysznic? Utrzymanie czystości

Podejmując decyzję o zakupie wanny lub prysznica, na uwadze należy mieć też aspekt utrzymania ich w czystości. W tym przypadku jednak także trudno o wyraźnego faworyta – wiele bowiem zależy od naszej systematyczności. Dostępne na rynku preparaty pomogą nam utrzymać w czystości zarówno wannę, jak i prysznic, o ile będziemy używać ich regularnie. Wybierając kabinę typu walk in, warto dodatkowo zaopatrzyć się w ściągaczkę do wody – używanie jej po każdym prysznicu ogranicza tworzenie się zacieków i plam na szklanej przegrodzie. Ciekawym udogodnieniem mogą być również powłoki antybakteryjne, którymi pokrywa się i wanny, i prysznice.

Źródło: KRN.pl | 2022-03-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice na wynajemhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Nowodworskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Lesznodomy na wynajem gmina Rudnik nad Sanemmieszkania na sprzedaż gmina Tarnogródmieszkania na sprzedaż w Radostkowiedomy na sprzedaż w Wirów-Klasztordomy na wynajem w Nowym Kadłubku

Deweloperzy

);