Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo będzie dotyczyć i jak je uzyskać?

swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-kogo-bedzie-dotyczyc-i-jak-je-uzyskac
Świadectwo charakterystyki energetycznej – kogo będzie dotyczyć i jak je uzyskać?

Nowe przepisy, jakie wejdą w życie z końcem kwietnia br., będą nakładać obowiązek na właścicieli budynków, aby posiadali oni świadectwo charakterystyki energetycznej. Jego brak skutkować będzie wysoką karą. Zważywszy na fakt, że już niebawem rozpoczną się ścisłe kontrole lokali, warto już teraz dowiedzieć się, które budynki zobligowane są do posiadania dokumentu i w jaki sposób można uzyskać certyfikat energetyczny.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

 
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, w którym zawierać się będą informacje na temat zapotrzebowania danego budynku na energię, jaka jest niezbędna, by zaspoko potrzeby jego mieszkańców. W głównej mierze chodzi o ciepłą wodę, ogrzewanie oraz wentylację. Świadectwo energetyczne budynku to koncepcja, którą wprowadza się przede wszystkim po to, aby zwiększyć ogólną świadomość społeczną w zakresie oszczędzania energii. Niemniej jednak określenie jej poziomu umożliwi osobom kupującym, a także wynajmującym oszacować przybliżoną wartość kosztów w związku z użytkowaniem danego lokum.

Nowe prawo nałoży na właścicieli lokali obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej zarówno w przypadku obrotu nieruchomościami, jak i budowy kolejnych obiektów. Przepisy, o których mowa obowiązywać będą dokładnie od 28 kwietnia br., natomiast rok później wymóg zostanie rozszerzony. Wówczas osoby, które wynajmują nieruchomość, również będą musiały dysponować kopią świadectwa energetycznego lub przynajmniej elektroniczną wersją dokumentuNa chwilę obecną konieczność posiadania certyfikatu energetycznego dotyczy obiektów mieszkalnych i niemieszkalnych, a swoje podłoże znajduje w prawie europejskim. W dyrektywie 2010/31/UE znaleźć można informacje, jakie zobowiązują kraje członkowskie do wprowadzenia przepisów, których celem jest sporządzanie dokładnej charakterystyki budynków.


Kogo obowiązuje świadectwo charakterystyki energetycznej, a kto jest z niego zwolniony?

 
Uszczelnienie systemu, jakie nastąpi dzięki wprowadzeniu nowelizacji, obowiązywać będzie właścicieli, którzy zamierzają sprzedać lub wynająć nieruchomość bądź oddać do użytku dopiero co wybudowany budynek. Należy przy tym dodać, iż świadectwo charakterystyki energetycznej jest obligatoryjne nie tylko dla wszystkich właścicieli oraz zarządców budynków, ale również dla posiadaczy mieszkań spółdzielczych. Dotyczy to głównie budynków powstałych przed 2009 rokiem.W sytuacji, gdy już istniejący budynek lub pojedyncze lokale wykorzystywane są wyłącznie na własny użytek, a właściciel nie planuje ich wynająć, ani tym bardziej sprzedać, dokument nie będzie wymagany.
 
Co więcej, zgodnie z informacjami przekazanymi na stronie rządu świadectwo energetyczne mieszkania nie jest obowiązkowe w przypadku:
 
  • budynków wolnostojących, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 mkw.,
  • budynków gospodarczych, które nie są wyposażone w instalacje zużywające energię (oprócz tzw. oświetlenia wbudowanego),
  • miejsc kultu religijnego
  • oraz obiektów będących zabytkami, które z tego tytułu podlegają ochronie.


Kto może sporządzić i ile będzie kosztować świadectwo energetyczne?

 
Świadectwo energetyczne może być wystawione wyłącznie przez osoby, które widnieją w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynku. Rejestr ten obejmuje wykaz osób, które są upoważnione do sporządzania wyżej wymienionego dokumentu, jak również do kontroli systemu ogrzewania czy też systemu klimatyzacji. Ponadto w rejestrze znajduje się aktualny spis świadectw charakterystyki energetycznej. Szacuje się, w Polsce istnieje około 21 tysięcy osób, które posiadają różnego rodzaju uprawnienia budowlane zezwalające na wystawienie dokumentu, o jakim mowa.

W ramach ścisłości świadectwo charakterystyki energetycznej może zostać opracowane wyłącznie przez osoby, które posiadają:
 
  • zawodowy tytuł inżyniera lub ukończyły studia, których program uwzględniał zagadnienia związane z OZE, czy też sporządzanie audytów energetycznych,
  • uprawnienia budowlane zgodne z art. 14 ust. 1 prawa budowlanego,
  • pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych i nie ciąży na nich prawomocny wyrok za przestępstwa gospodarcze, skarbowe lub przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów itp.

Jeśli chodzi o koszta, to świadectwo energetyczne mieszkania w bloku będzie wydatkiem rzędu 400-600 zł. Z kolei cena za świadectwo energetyczne domu waha się między 700 do nawet 1500 zł. Standardowy czas oczekiwania na dokument wynosi z reguły dwa tygodnie.
 

Czy można uzyskać świadectwo energetyczne online?

 
Świadectwo charakterystyki energetycznej można również w łatwy sposób uzyskać drogą internetową. Wystarczy wejść na stronę https://swiadectwa-energetyczne-online.pl/, a następnie wybrać rodzaj zabudowy i zapoznać się ze wszystkimi szczegółami. Po dokonaniu zamówienia należy jedynie odpowiedzieć na kluczowe pytania, dołączając przy tym zdjęcia oraz rzut nieruchomości, by otrzymać niezbędny dokument. Cały proces zajmuje nie dłużej niż 5 dni roboczych, a przygotowane świadectwo wysyłane jest pod wskazany adres oraz na skrzynkę mailową.
 
Świadectwo energetyczne online jest zatem wygodnym i zarazem szybkim sposobem na uzyskanie dokumentu zgodnego ze wszystkimi normami. Tylko tak można uniknąć nałożenia grzywny, która według obliczeń może wynieść nawet 5000 zł.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-03-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemhale i magazyny do kupieniainne nieruchomości na zamianędomy na wynajem powiat Człuchowskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Słupskdomy na wynajem gmina Księżpoldomy na sprzedaż gmina Wojsławicemieszkania na wynajem w Ziewanicachdomy na wynajem w Sobieńczycachdomy na sprzedaż w Dużym Potoku

Deweloperzy

);