Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Razem czy osobno? Czy witamina D jest szkodliwa bez witaminy K?

Witaminy D i K stanowią duet idealny, który potrafi świetnie zadbać o dobrą kondycję naszych kości.
Witaminy D i K stanowią duet idealny, który potrafi świetnie zadbać o dobrą kondycję naszych kości.

Witaminy D3 i K2 są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obie należą do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach i są bardzo często łączone w przeróżnych suplementach. Za co odpowiadają? Czy zażywanie witaminy D3 bez towarzystwa witaminy K2 jest szkodliwe? Zapraszamy do lektury.

Jakie role spełniają witamina D3 i K2? Garść informacji.

Cholekalcyferol, powszechniej znany jako witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Z tego powodu jest bardzo istotnym elementem w procesie budowania kości oraz zębów. Oprócz tego odpowiada za regulację gospodarki fosforowo-wapniowej w naszym organizmie.

Niedobór tej witaminy może być przyczyną osteoporozy u dorosłych oraz krzywicy u dzieci. U kobiet w ciąży, które nie posiadają odpowiedniego poziomu witaminy D3, może rozwinąć się cukrzyca ciążowa, a nawet wystąpić przedwczesny poród!

Druga z witamin - K2 podobnie jak D3 jest odpowiedzialna za zdrowe kości i ma wpływ na metabolizm wapnia. Zapobiega zwapnieniom płytek miażdżycowych oraz chroni przed chorobami układu krążenia. 

Niedobory witaminy K2 mogą doprowadzić do wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Zaliczają się do nich:

  • zatory w układzie krążenia prowadzące do zawałów
  • zwiększona łamliwość kości
  • częste krwawienia (np. dziąseł)
  • nadciśnienie

Możliwe negatywne skutki niedoborów są zatem bardzo poważne. Nie należy lekceważyć roli odpowiedniej diety oraz zadbać o odpowiednie witaminy i minerały w naszej suplementacji.

Dlaczego witamina D3 jest łączona z witaminą K2?

Zestawienie tych dwóch witamin jest niezwykle popularne - właściwie częściej można spotkać je w duecie niż osobno. Dlaczego tak się dzieje? Jest kilka powodów. Jednym z nich jest fakt, że witamina K2 wykazuje lepszą przyswajalność (i w efekcie działanie) przyjmowana wraz z D3. 

Współpraca tych witamin jest również bardzo ważna w kontekście samego transportu wapnia w naszym organizmie. Witamina K2 znacznie wpływa na tworzenie białka kostnego (osteokalcyny) oraz odpowiada za prawidłowy transport wapnia do komórek kości. Witamina D3 zaś zwiększa ilość przyswajanego wapnia. Dzięki ich połączeniu można uzyskać najlepsze efekty w postaci zdrowych i mocnych kości.

Czy przyjmowanie wyłącznie witaminy D3 szkodzi?

Jak już wcześniej pisaliśmy, witamina D3 posiada wiele zbawiennych funkcji dla naszego organizmu. Jednakże warto wiedzieć, że połączenie jej z witaminą K2 nie jest przypadkowe. Długotrwała suplementacja wyłącznie witaminą D3 może nieść za sobą przykre konsekwencje ze względu na funkcje, jakie posiada.

Zwiększenie przyswajania wapnia bez odpowiedniego nośnika (witaminy K2) doprowadza do odkładania się tego pierwiastka w tkankach miękkich. Jest to sytuacja niepożądana, która może doprowadzić do komplikacji takich jak odkładanie się wapnia w ścianach tętnic, chrząstek oraz narządów. Finalnie dochodzi do powstawania zwapnień, co powoduje utratę elastyczności tkanek oraz powstawanie np. blaszek miażdżycowych.

Jakie suplementy D3K2 wybrać?

Witaminy D i K stanowią duet idealny, który potrafi świetnie zadbać o dobrą kondycję naszych kości. Zadbanie o ich odpowiednią suplementację jest niezwykle ważne. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardzo narażeni na niedobory witaminy D3.

Jeśli decydujecie się na suplementację, warto wybierać uznanych i sprawdzonych producentów, aby zagwarantować sobie wysoką jakość produktu i odpowiednie stężenie witamin oraz minerałów.

Źródło: KRN.pl | 2021-10-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniadziałki na wynajemdomy na wynajem powiat Mogileńskimieszkania na sprzedaż powiat Białostockidomy na wynajem gmina Komańczalokale użytkowe na sprzedaż gmina Przyłękmieszkania na sprzedaż w Bukowcumieszkania na sprzedaż w Kownatachmieszkania na sprzedaż w Łodygowie

Deweloperzy

);