Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Przez miasto bez ograniczeń

Przez miasto bez ograniczeń

Kraków prężnie likwiduje bariery utrudniające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo prowadzi działania, które pomagają takim ludziom odkrywać uroki miasta.

Odkąd, w 2007 r., Kraków dołączył do ogólnopolskiego programu „Polska bez barier” w mieście zrealizowanych zostało wiele projektów, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym. Coraz bardziej popularne są także inicjatywy umożliwiające takim osobom odkrywanie tajemnic krakowskich zabytków i dostęp do ważnych obiektów życia artystycznego, kulturalnego i naukowego. W tym celu w ostatnich latach przystosowane zostały budynki wielu urzędów, kościoły, muzea oraz obiekty infrastruktury miejskiej. Urząd Miasta nie tylko patronuje i sponsoruje tego typu przedsięwzięcia, ale też nagradza najbardziej efektowne działania na tym polu. Co roku w stolicy Małopolski organizowany jest m.in. konkurs „Kraków bez barier”.

Organizatorzy i idea

Konkurs organizowany jest przez Urząd Miasta Krakowa i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracja, które swą siedzibę ma w Warszawie. Główną ideą jest wspieranie, promowanie i nagradzanie działań przyczyniających się do znoszenia barier, na które w mieście napotkać mogą osoby niepełnosprawne. Nadrzędnym celem konkursu jest promowanie integracyjnych działań w budownictwie użyteczności publicznej oraz mieszkaniowym. Konkurs jest ponadto doskonałym sposobem nagłaśniania integracyjnych działań w mediach, a także drogą do uwrażliwienia mieszkańców na problemy ludzi z różnego rodzaju dysfunkcjami i propagowania tolerancyjnych zachowań. W konkursie może wziąć udział każda osoba lub instytucja.

Fot. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Laureaci edycji 2011

W minionym roku rozstrzygnięta została piąta edycja konkursu (5 grudzień 2011 r.). Do plebiscytu nadesłano 13 zgłoszeń, z których 10 spełniło wskazane w regulaminie wymogi. Nagrody i wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach. Za najbardziej przystosowany obiekt użyteczności publicznej uznano Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, mieszczące się przy ul. Lipowej 4. W tym przypadku doceniony został czytelny układ ciągów pieszych, które zapewniają osobom niepełnosprawnych dostęp do pełnego programu użytkowego. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał  terminal autobusowy przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

Drugą nagrodę (kategoria „przestrzeń publiczna”) przyznanano za zespół makiet na trasie Drogi Królewskiej, które przybliżają osobom niepełnosprawnym architekturę najpiękniejszych zabytków Starego Miasta. Makiety dotykowe zostały zamontowane w 2010 r. w dwunastu miejscach w centrum miasta i są fundamentalnym elementem projektu „Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty”. Ich celem jest przede wszystkim umożliwienie osobom z zaburzeniami wzroku poznania architektury najcenniejszych z punktu widzenia historii miejsc w Krakowie. Makiety takie znajdują się m.in. obok Barbakanu, Bramy Floriańskiej, Bazyliki Mariackiej czy Sukiennic. Wyróżnienie w  kategorii „przestrzeń publiczna” otrzymała Pętla Tramwajowa Płaszów Mały – Golikówka.

Za ułatwienie dostępu osobom niepełnosprawnym, a także łączenie walorów przeszłości w nowoczesnej architekturze nagrodzono w kategorii „obiekty i przestrzenie zabytkowe” – Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12. Z  kolei w kategorii „obiekty mieszkalne” nie przyznano nagrody głównej, ale dwa wyróżnienia. Odznaczone zostały Apartamenty Ludwinów i dom mieszkalny przy ul. K. Chałupnika. To w tych obiektach, zdaniem jury, szczególnie zadbano o dobro osób niepełnosprawnych. W pierwszym przypadku doceniono kompleksowość takich rozwiązań w miejscach przestrzeni użytkowanych wspólnie. Z kolei w drugim zwrócono uwagę na skromność i skuteczność zastosowanych środków.

Konkurs „Kraków bez barier” to nie tylko okazja do nagrodzenia najważniejszych inwestycji, które przyczyniają się do ułatwienia życia osobom niepełnosprawnym, to także doskonały sposób uwrażliwiania lokalnego społeczeństwa na problemy  niepełnosprawnego człowieka. Dlatego w konkursie każdego roku poza nagrodami przyznawanymi za konkretne inwestycje jury docenia osoby, które przygotowały najciekawsze zgłoszenia. W tym roku laureatami zostali: Iwona Opalińska  – za zgłoszenie zespołu makiet obrazujących zabytkowe obiekty Krakowa na trasie Drogi Królewskiej, Marek Wójcicki  – za zgłoszenie budynku mieszkalnego przy ul. Bulwarowej 35d, a także Magdalena Wosik  – za zgłoszenie osiedla mieszkalnego przy ul. Cieślewskiego.

Wyróżnienie z Brukseli

O tym, że w stolicy Malopolski prowadzonych jest wyjątkowo dużo inwestycji sprzyjających osobom niepełnosprawnym świadczą również międzynarodowe nagrody. Za całokształt integracyjnych działań, Kraków w 2011 r. zdobył wyróżnienie w konkursie Access City Award zorganizowanym przez Komisję Europejską, tym samym znalazł się w czołówce krajów europejskich, które szczególną troską otaczają niepełnosprawnych mieszkańców. Do konkursu zgłoszone zostały najbardziej spektakularne projekty, które zostały zrealizowane w ostatnich latach. Wśród nich m.in. „Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty”, dostosowanie systemu komunikacji miejskiej do obsługi osób niepełnosprawnych, a także zwiększenie dostępu oferty turystycznej oraz dostępu do informacji i usług. Działanie te są dowodem na to, że miasto dba o niepełnosprawnych mieszkańców i gości.

Źródło: KRN.pl | 2012-01-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Przasnyskimieszkania na sprzedaż powiat Mrągowskidomy na wynajem gmina M. Częstochowalokale użytkowe na sprzedaż gmina Łomazydomy na wynajem w Rudniemieszkania na sprzedaż w Pokrzywniidomy na sprzedaż w Miastku

Deweloperzy

);