Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Przepisy o domkach rekreacyjnych w ogródkach działkowych

Przepisy o domkach rekreacyjnych w ogródkach działkowych

Co można wybudować na terenie rodzinnych ogrodów działkowych? Jak działkowcy omijają prawo i jakie są konsekwencje nieprzestrzegania przepisów?

Na terenie ogródków działkowych można budować niewielkie domki rekreacyjne zwane altanami. W skali kraju altany posiada około 900 tys. działkowców. Problem w tym, że nierzadko są one wznoszone i wykorzystywane niezgodnie z prawem, co może powodować bardzo przykre konsekwencje sprowadzające się do utraty prawa do działki.

Co można wybudować

Kwestię wznoszenia na terenie rodzinnych ogrodach działkowych obiektów budowlanych reguluje obecnie art. 29 ust. l pkt 4 Prawa budowlanego, zgodnie z którym pozwolenia na budowę nie wymaga wznoszenie altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 mkw. oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. Przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 mkw.

Przed wybudowaniem altany nie trzeba również dokonywać zgłoszenia, a zatem tego rodzaju inwestycja nie wymaga dopełnienia żadnych wymogów formalnych W związku z tym art.13a ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wprowadza możliwość uzyskania zaświadczenia o zgodności wybudowanej altany z powyższymi wymogami ustawy. Działkowiec może wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność wybudowanej altany działkowej z wymaganiami. Za wydanie zaświadczenia nie pobiera się opłaty skarbowej. Do wniosku dołącza się oświadczenie działkowca o powierzchni zabudowy altany działkowej znajdującej się na działce, zawierające również wskazanie powierzchni tarasów, werand lub ganków, oraz dołącza się do wniosku wypis (aktualny na dzień złożenia) z ewidencji działek prowadzonej przez stowarzyszenie ogrodowe, które zawiera numer porządkowy działki, powierzchnię działki oraz imię i nazwisko, a także miejsce zamieszkania osoby lub osób, którym przysługuje tytuł prawny do działki i rodzaj tego tytułu prawnego.

Skutki niestosowania się do wymogów

W przypadku uzyskania informacji, że na terenie działki wybudowano, nadbudowano lub rozbudowano altanę działkową bądź inny obiekt z naruszeniem przepisów prawa, stowarzyszenie ogrodowe zgłasza naruszenie do organu nadzoru budowlanego W razie potwierdzenia przez nadzór budowlany, że altana narusza prawo, stowarzyszenie ogrodowe wypowiada umowę dzierżawy. Po wygaśnięciu prawa do działki i przy braku zwrotu działki, kolejnym krokiem będzie wystąpienia do sądu z pozwem o wydanie działki. Podobnie, w przypadku stwierdzenia zamieszkiwania w altanie działkowej, osoby posiadającej prawo do działki, które jest sprzeczne z ustawą zarząd rodzinnego ogrodu działkowego, konieczne będzie wdrożenie procedury wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej.

Śmieci z zabudowanych ogródków

Jak wynika z niedawnego wyroku NSA z 8 listopada 2017 r., sygn. akt II FSK 2602/15, osoba, która bezprawnie zamieszka na terenie rodzinnego ogródka działkowego, nie musi wnosić opłat za wywóz nieczystości na konto gminy. W sprawie, która trafiła na wokandę sądu, chodziło o mieszkańca Trójmiasta, który chciał zamieszkać na terenie ogródka działkowego. Sądził, że w takim wypadku nie musi płacić za śmieci, gdyż zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych za zbieranie odpadów odpowiedzialne są stowarzyszenia ogrodowe. Zatem koszty wywozu śmieci powinna pokrywać opłata uiszczana na rzecz stowarzyszenia ogrodowego.

Prezydent Gdyni był innego zdania, gdyż zgodnie z art. 6c ust. 1 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, samorządy muszą zorganizować odbiór śmieci od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Wprawdzie w art. 12 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zapisano zakaz zamieszkiwania na działkach, ale przepis ten nie jest przestrzegany. Dlatego też to faktyczni mieszkańcy powinni ponosić koszty wywozu śmieci. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. uznał, że każdy faktyczny mieszkaniec działek powinien składać deklaracje i płacić za odpady. NSA jednak uznał, że skoro w przepisach zapisano zakaz zamieszkania, to pobieranie opłat za śmieci od faktycznych mieszkańców działek sankcjonowałoby łamanie prawa.

 

Źródło: KRN | 2017-11-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Budynek mieszkalny przy ul....
Willa Słowicza
CHE162PI47
Oaza Bronowice
Apartamenty Lema
Wynajem pomieszczeń biurowych...

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Willa Słowicza

Kraków, Bronowice, ul. W. E.... 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Wynajem pomieszczeń biurowych...

Opole, ul. Głogowska 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemdziałki na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Łańcuckidomy na sprzedaż powiat M. Legnicadomy na sprzedaż gmina M. Świnoujściedomy na wynajem gmina Ińskodomy na sprzedaż w Trzęsowiedomy na wynajem w Czarnejdomy na sprzedaż w Rycerce Dolnej

Deweloperzy