Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Posadzka na piasku

Posadzka na piasku

Chcemy wylać posadzkę w altance na działce. Obecne podłoże to żółty piach. Jak należy wykonać izolację i jakie zastosować materiały?
Prawidłowych sposobów i rozwiązań jest co najmniej kilka. Szkoda, że nie pisze pan, jaki jest poziom wód gruntowych oraz przeznaczenie przyszłej posadzki. Te czynniki są ważne przy wyborze metody. Niemniej, podam rozwiązanie optymalne na takie nietypowego obiektu.

Piasek, który jest w środku altanki, należy dobrze zagęścić poprzez dokładne ubicie i polanie wodą. Te zabiegi zapobiegną osiadaniu podłoża wraz z posadzką w przyszłości. Bezpośrednio na podłożu z piasku wylewamy tzw. chudy beton o grubości warstwy ok. 10 cm. Następnie musimy kilka dni odczekać (ok. tygodnia), aż beton zwiąże. Kolejnym etapem prac będzie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej – najlepiej z papy lub folii. Należy pamiętać jednocześnie o przesmarowaniu złącz, wraz z wywinięciem na ścianę (ok.10 cm), by tworzyły tzw. nieckę. Jest to bardzo ważny etap prac, ponieważ w przypadku wysokich poziomów wód gruntowych, wilgoć nie przedostanie się do środka.

Następnie ułożyć należy warstwę termiczną z płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Pamiętać przy tym trzeba o odpowiedniej gęstości (twardości) płyt, które będą musiały wytrzymać duże obciążenia. Płyty należy układać w „mijankę”, tak jak cegły w murze. Warstwę termiczną przykrywamy szczelną folią, która zapobiegnie przedostaniu się wilgoci z wierzchniej wylewki.

Przed przystąpieniem do końcowego etapu, trzeba wykonać dylatacje przyścienne oraz – w przypadku dużych powierzchni poziomych (powyżej 50 m² lub gdy przekątna przekracza 10 m) – dylatacje pośrednie. Użyć do tego możemy cienkich pasków styropianu lub gotowych taśm dylatacyjnych.

Ostatnim etapem naszej pracy będzie wykonanie posadzki cementowej Atlas. Grubość jednej warstwy powinna wynosić minimum 4 cm. Czas wysychania wylewki zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplno-wilgotnościowych, panujących w pomieszczeniu. Użytkowanie posadzki możemy rozpocząć po 24 godzinach, natomiast prace okładzinowe można prowadzić po całkowitym wyschnięciu, gdy wilgotność będzie mniejsza od 3 proc. Radzę gotową wylewkę zagruntować emulsją Atlas Uni Grunt – wzmocni to ją oraz zmniejszy wchłanianie zaprawy klejowej w wypadku wykończenia podłogi płytkami ceramicznymi lub innymi przyklejanymi materiałami.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 13/2005 | 2005-07-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.9

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Śremskidomy na wynajem powiat Krośnieńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Kiełczygłówlokale użytkowe na wynajem gmina Siechnicedomy na sprzedaż w Rybniedomy na wynajem w Baryczudomy na sprzedaż w Nowym Rakowie

Deweloperzy

);