Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Podwyżka stóp procentowych – czy oznacza wzrost rat kredytów?

Od 7.10 główna stopa referencyjna wzrosła do 0,5 proc. (z 0,1 proc.).
Od 7.10 główna stopa referencyjna wzrosła do 0,5 proc. (z 0,1 proc.).

Po raz pierwszy od dziewięciu lat podniesiono stopy procentowe. Główna stopa referencyjna wzrosła do 0,5 proc. (z 0,1 proc.). Jest to istotna informacja szczególnie z punktu widzenia osób będących kredytobiorcami. Oznacza wzrost wysokości miesięcznej raty kredytu.

Stopy procentowe w górę

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Ich poziom wzrasta po raz pierwszy od dziewięciu lat. Zdaniem ekspertów należy spodziewać się kolejnych podwyżek. Główna stopa referencyjna wynosi obecnie 0,5 proc. (z 0,1 proc.), stopa lombardowa – 1 proc. (z 0,5 proc.), stopa depozytowa – 0 proc. (bez zmian), stopa redyskontowa weksli – 0,51 proc. (z 0,11 proc.), natomiast stopa dyskontowa weksli 0,52 proc. (z 0,12 proc.).


Wyższe stopy procentowe – większe raty kredytów

Analityk Expandera Jarosław Sadowski przygotował symulację, która pokazuje, jak wzrosła wysokość raty kredytu hipotecznego. Przyjął, że zobowiązanie zostało zaciągnięte na 25 lat, a obecne oprocentowanie wynosi 2,85 proc. Dla kredytu na 300 tys. złotych rata wzrosła o 63 złote w skali roku. Podwyżkę powyżej 100 złotych w skali miesiąca odnotowali kredytobiorcy, którzy zapożyczyli się na co najmniej 500 tys. złotych, natomiast 200 złotych – powyżej 1 mln złotych.

Z analizy HRE Investments wynika, że rata przeciętnego kredytu hipotecznego wzrosła o 35 złotych w skali roku. Wyliczenie dotyczy zobowiązania na 190 tys. złotych z oprocentowaniem 2,3 proc. (do końca spłaty pozostało 18 lat). Łączny wzrost kosztów wszystkich kredytów mieszkaniowych w walucie polskiej szacowany jest na ok. 1,5 mld złotych w skali roku.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytobiorców posiadających zobowiązanie we frankach szwajcarskich. Decyzja RPP spowodowała umocnienie złotówki – w ciągu jednego dnia z poziomu ok. 4,30 franka do 4,25 franka. To oznacza, że średnia rata kredytu we franku szwajcarskim jest obecnie o ok. 1 proc. niższa (spadek o ok. 15-25 złotych).


Raty kredytów gotówkowych również wyższe

Wyższe stopy procentowe to również wzrost rat kredytów gotówkowych. W tym jednak przypadku wzrosty osiągają poziom kilku-kilkunastu złotych. Dla przykładu rata zobowiązania zaciągniętego na kwotę 10 tys. na 24 miesiące wzrosła o 4 złote.

Nieznacznie wzrosną odsetki od oszczędności trzymanych na koncie bankowym. Decyzja RPP jest także korzystna z punktu widzenia posiadaczy lokat. Obecnie banki oferują odsetki na poziomie ok. 0,1-0,2 proc. Docelowo w ciągu najbliższych miesięcy powinny one wzrosnąć do 0,4-0,5 proc. Nadal nie będzie to duża wartość, jednak mimo wszystko wyższa niż dotychczas.


Skąd decyzja o podwyżce stóp procentowych?

Przez ostatnie miesiące posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej uznawane były za formalność. Od pewnego czasu wiele wskazywało na to, że dotychczasowy poziom stóp procentowych nie utrzyma się zbyt długo. We wrześniu br. inflacja osiągnęła niemal 6 proc. Według założeń polityki pieniężnej nie powinna ona przez dłuższy czas przekraczać 3,5 proc. Konsumenci mogli odczuć wzrost cen. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w związku z zaistniałą sytuacją NBP odpowiednio zareaguje. Do NBP zaapelowali również byli prezesi banku centralnego oraz byli członkowie RPP. Skrytykowali oni bierność rady.

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła więc zareagować. W obawie przed utrzymującą się podwyżką inflacji podjęto decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Zdaniem rady wzrost inflacji ma związek z działaniem czynników niezależnych od krajowej polityki pieniężnej. Mowa tu głównie o wzroście cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, podwyżce cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci, a także zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw w skali globalnej. Wpływ na dynamikę cen ma mieć również ożywienie gospodarcze i wzrost dochodów gospodarstw domowych.

Działania RPP mogą nie przynieść natychmiastowych wymiernych rezultatów, jednak spekuluje się, że ograniczą wzrost oczekiwań inflacyjnych oraz nakręcenie spirali płacowo-cenowej.

 

Kiedy stopy procentowe wrócą do poziomu sprzed pandemii?

Specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że stopy procentowe najpewniej powrócą do poziomu sprzed pandemii pod koniec 2022 roku. Kształt polityki pieniężnej będzie jednak ściśle uzależniony od sytuacji gospodarczej. Niedobory na rynku energii mogą wpływać zarówno na wzrost poziomu inflacji, jak i spowolnienie aktywności gospodarczej.

Jeszcze nie tak dawno prognozowano, że stopy procentowe powrócą do poziomu sprzed pandemii w ciągu 2-3 lat. Dzisiejsze kontrakty długoterminowe wskazują, że może dojść do tego w ciągu 1-2 lat. Przed pandemią specjaliści mówili, że kredyty w Polsce są relatywnie tanie, a bankowe lokaty w żaden sposób nie zabezpieczają oszczędności przed inflacją.

Warto przypomnieć, że przed pandemią główna stopa procentowa wynosiła 1,5 proc. Na razie więc nie powróciła ona do poziomu sprzed marca 2020 roku. Zdaniem ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej podjęła słuszną decyzję, podnosząc stopy procentowe. Niektórzy specjaliści przewidują, że w niedalekiej przyszłości stopy procentowe wzrosną do co najmniej 2 proc. Październikowa podwyżka mogła być wstępem do stopniowego, łagodnego wzrostu wskaźnika. Ekonomiści w swoich wypowiedziach zaznaczyli, że nie spodziewali się, że podwyżka stóp procentowych nastąpi jeszcze w październiku. Częściej spekulowano o listopadzie.  

Źródło: KRN.pl | 2021-10-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

ELIZABETH WALTER ⋅ 03-11-2021 | 11:48

Pożycz teraz od LENDINGTREE®  Inc kontakt: (lendingtreeloans@pm.me) Zmień sposób pożyczania pożyczek za pośrednictwem LendingTree. Od tego czasu LendingTree usprawniło proces pożyczania online i pomogło ponad milionowi osób uzyskać finansowanie, na które zasługują. LendingTree oferuje dostęp do pożyczek osobistych dla pożyczkobiorców o niskich i wysokich dochodach, którzy potrzebują pomocy w kwestiach takich jak dług o wysokim oprocentowaniu, remont domu lub nieoczekiwane wydatki przy oprocentowaniu nawet 3-5% w zależności od rodzaju pożyczki. Łatwo uzyskaj pożyczki bez dużej ilości papierkowej roboty i dokumentów. Pospiesz się teraz i skontaktuj się z nami w sprawie tak upragnionej pożyczki. Szybka odpowiedź mailowa: lendingtreegroupinc@gmail.com

SUSAN BENSON ⋅ 08-10-2021 | 09:33

Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniadziałki do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Poddębickidomy na wynajem powiat Chrzanowskimieszkania na sprzedaż gmina Pawonkówdomy na wynajem gmina Barlinekmieszkania na sprzedaż w Wieloborowicachmieszkania na sprzedaż w Dobrociechymieszkania na wynajem w Starym Grabowie

Deweloperzy

);