Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

RPP obniża stopy procentowe

Anna Panikowska-Filipek | 2020-03-18

RPP obniża stopy procentowe

Na posiedzeniu, które miało miejsce 17.03.2020 r., członkowie Rady Polityki Pieniężnej zdecydowali o pierwszej od pięciu lat zmianie wysokości stóp procentowych. Obecnie są one najniższe w historii.

We wtorek RPP opublikowała komunikat prasowy, w którym przedstawiła nowe, obowiązujące na mocy uchwały od dn. 18.03.2020 r. wartości w skali rocznej:

  • stopa referencyjna 1,00 proc.
  • stopa depozytowa 0,50 proc. 
  • stopa lombardowa 1,50 proc. 
  • stopa redyskonta weksli 1,05 proc.
  • stopa dyskontowa weksli 1,10 proc.


W konsekwencji tych działań, główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego spadła z 1,5 proc. do 1 proc. Jest to najniższa wartość w historii. Dla porównania 10 lat temu oprocentowanie wynosiło 3,5 proc. a na początku XXI w. aż 20 proc.

Zmiany wprowadzone przez RPP mają na celu wsparcie osób fizycznych oraz przedsiębiorców, którzy stanęli w obliczu znacznego spowolnienia gospodarczego, będącego wynikiem panującej w całej Europie pandemii koronawirusa SARS- CoV, wywołującego chorobę COVID-19. Dzięki temu kredytobiorcy mogą liczyć na realne obniżenie wysokości dotychczasowych rat o kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca. Dotyczy to zarówno kredytów mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych, kredytów dla przedsiębiorców czy rat za zakupione towary i usługi.

Jak mówi przewodniczący RPP oraz szef NBP Adam Glapiński: Niższe stopy zmniejszają obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomagają budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego.

Podkreśla również, że w perspektywie znacznego pogorszenia się globalnej koniunktury, szybkie i zdecydowane działania chroniące gospodarkę są konieczne. To już kolejny – po odroczeniu rat kredytów i składek ZUS – krok w stronę poprawy i tak bardzo trudnej dla wielu przedsiębiorców i pracowników sytuacji. Według zapowiedzi rządu w najbliższych dniach ma również zostać opublikowany specjalny program pomocy dla firm.  

Źródło: | 2020-03-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemkamienice do kupieniakamienice na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Milickidomy na wynajem powiat Węgrowskimieszkania na wynajem gmina Skierbieszówdomy na sprzedaż gmina Piaskidomy na wynajem w Wojdalumieszkania na wynajem w Przydróżkudomy na wynajem w Antoninowie

Deweloperzy

);