Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Podatek dla działkowców: w jakim przypadku?

Rodzinne ogrody działkowe

Jak fiskus interpretuje sprzedaż nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce należącej do Rodzinnego Ogrodu Działkowego?

W umowie dzierżawy działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe. W zamian stowarzyszenie ogrodowe oddaje działkowcowi działkę na czas nieoznaczony – do używania i pobierania z niej pożytków.

Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia. Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność. Analiza przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych prowadzi do wniosku, że pod pojęciem obiektów i urządzeń, o których mowa w tym przepisie, rozumieć należy tylko to, co zostało wzniesione zgodnie z postanowieniami ustawy i regulaminu. Co więcej, mowa o obiektach, dzięki którym wykonanie prawa dzierżawy działkowej staje się możliwe (tzn. takich, które pozwalają na korzystanie z działki zgodnie z jej przeznaczeniem).

Mogą to być zatem: altana oraz budynki gospodarcze, a także ogrodzenia i urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, które − zgodnie z odrębnymi przepisami − nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Umowa przeniesienia prawa do działki

Działkowiec, w drodze umowy, może przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, przy czym skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe.

Sprawa sprzedaży ogródka

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wskazano, że użytkownikiem działki wnioskodawca był przez 25 lat. Prawo do działki ustanowiono w drodze umowy dzierżawy działkowej. Z tytułu przeniesienia własności nasadzeń urządzeń i obiektów nabywca wypłacił wnioskodawcy wynagrodzenie. Zbycia przedmiotowych nasadzeń, urządzeń oraz obiektów znajdujących się na działce dokonano po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.

podatek dochodowy

Podatek dochodowy dla działkowców

Sprzedaż nasadzeń, urządzeń i obiektów posadowionych na działce wchodzącej w skład Rodzinnego Ogrodu Działkowego należy klasyfikować jako przychód z odpłatnego zbycia rzeczy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu sprzedaż dokonana przez po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt 0115-KDIT2-3.4011.156.2018.2.AWO

 

Źródło: KRN.pl | 2018-06-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemmieszkania na zamianędziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Brodnickidomy na wynajem powiat Ryckimieszkania na wynajem gmina Belsk Dużydomy na sprzedaż gmina Limanowadomy na sprzedaż w Szałasiedomy na sprzedaż w Kowalowie Dolnymdomy na sprzedaż w Grabkach Małych

Deweloperzy

);