Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Podatek dla działkowców: w jakim przypadku?

Rodzinne ogrody działkowe

Jak fiskus interpretuje sprzedaż nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce należącej do Rodzinnego Ogrodu Działkowego?

W umowie dzierżawy działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe. W zamian stowarzyszenie ogrodowe oddaje działkowcowi działkę na czas nieoznaczony – do używania i pobierania z niej pożytków.

Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie obiekty i urządzenia. Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność. Analiza przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych prowadzi do wniosku, że pod pojęciem obiektów i urządzeń, o których mowa w tym przepisie, rozumieć należy tylko to, co zostało wzniesione zgodnie z postanowieniami ustawy i regulaminu. Co więcej, mowa o obiektach, dzięki którym wykonanie prawa dzierżawy działkowej staje się możliwe (tzn. takich, które pozwalają na korzystanie z działki zgodnie z jej przeznaczeniem).

Mogą to być zatem: altana oraz budynki gospodarcze, a także ogrodzenia i urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne, które − zgodnie z odrębnymi przepisami − nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Umowa przeniesienia prawa do działki

Działkowiec, w drodze umowy, może przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej (przeniesienie praw do działki). Umowę zawiera się w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, przy czym skuteczność przeniesienia praw do działki zależy od zatwierdzenia przez stowarzyszenie ogrodowe.

Sprawa sprzedaży ogródka

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wskazano, że użytkownikiem działki wnioskodawca był przez 25 lat. Prawo do działki ustanowiono w drodze umowy dzierżawy działkowej. Z tytułu przeniesienia własności nasadzeń urządzeń i obiektów nabywca wypłacił wnioskodawcy wynagrodzenie. Zbycia przedmiotowych nasadzeń, urządzeń oraz obiektów znajdujących się na działce dokonano po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.

podatek dochodowy

Podatek dochodowy dla działkowców

Sprzedaż nasadzeń, urządzeń i obiektów posadowionych na działce wchodzącej w skład Rodzinnego Ogrodu Działkowego należy klasyfikować jako przychód z odpłatnego zbycia rzeczy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu sprzedaż dokonana przez po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt 0115-KDIT2-3.4011.156.2018.2.AWO

 

Źródło: KRN.pl | 2018-06-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Inwestycja Cieślewskiego 7A

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Lwóweckilokale użytkowe na wynajem powiat Sokólskimieszkania na wynajem gmina Nowy Duninówmieszkania na wynajem gmina Lipkamieszkania na sprzedaż w Cisowiemieszkania na wynajem w Grabnikumieszkania na wynajem w Stanominie

Deweloperzy

);