Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Planujesz budowę domu w 2024 r.? W życie weszły spore zmiany

Planujesz budowę domu w 2024 r.? W życie weszły spore zmiany
Planujesz budowę domu w 2024 r.? W życie weszły spore zmiany

Od 1 kwietnia w życie weszła nowelizacja prawa budowlanego dotycząca warunków technicznych, które muszą spełniać budynki, a także dokładnego zakresu projektu budowlanego. O nowych wymogach muszą pamiętać nie tylko inwestorzy komercyjni, ale również prywatni. Co dokładnie uległo zmianie?

Zmiany w prawie budowlanym mają na celu przede wszystkim zapobieganie działaniom deweloperów potocznie określanych tzw. patodeweloperką, a tym samym podniesienie standardów w budownictwie. Niektóre z nich dotkną nie tylko dużych komercyjnych inwestorów, lecz wszystkie osoby planujące budowę domu w 2024 r. Oto najważniejsze aktualizacje.

Minimalna odległość między budynkami będzie większa

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów minimalna odległość pomiędzy budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi posiadającymi więcej niż cztery kondygnacje naziemne ulega zmianie. Teraz będzie ona wynosiła minimalnie 5 metrów od granicy działki (wcześniej były to 4 m.) Przepisy te dotyczą również tych ścian budynków, które nie posiadają okien czy drzwi. Minimalna odległość od końca działki nie obowiązuje jedynie w przypadku, gdy sąsiadująca działka jest działką drogową lub placem należącym do ogólnego użytku.

Z pewnością wpłynie to na poprawę komfortu oraz prywatności mieszkańców i zwiększy ilość naturalnych promieni słonecznych docierających do poszczególnych mieszkań.

Odległość od budynków produkcyjnych i magazynowych ulegnie zmianie

Zwiększona została również minimalna odległość pomiędzy budynkami mieszkalnymi, a zabudowaniami produkcyjnymi i magazynowymi. Obecnie musi ona wynosić przynajmniej 30 m. Działanie to ma na celu m.in. zminimalizowanie hałasu oraz zanieczyszczeń docierających z tego typu zabudowań do osiedli mieszkalnych. Przepisy dotyczą zarówno zabudowy jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej.

Minimalna powierzchnia lokali mieszkalnych również została określona

Zgodnie z przepisami prawa budowalnego lokale mieszkalne nie powinny mieć metrażu mniejszego niż  25 mkw. Do tej pory był to jednak niemal martwy przepis, który deweloperom łatwo było ominąć. Mniejsze mieszkania będą mogły znajdować się jedynie na parterze oraz na pierwszym piętrze budynku, pod warunkiem, że deweloper zapewni do nich dostęp bezpośrednio z zewnątrz.

Nowe regulacje nie obejmują tzw. budynków zamieszkania zbiorowego, do których należą m.in. hotele, hostele czy pensjonaty.

Określenie powierzchni biologicznie czynnej

Nowelizacja przepisów prawa budowlanego ma na celu także walkę z betonozą oraz zapewnienie mieszkańcom dostępu do terenów zielonych. Zgodnie z nowymi wytycznymi, powierzchnia biologicznie czynna musi zajmować przynajmniej 25 proc. całkowitej powierzchni działek budowlanych, na których stanęła inwestycja.

Co ciekawe rozporządzenie dotyczy nie tylko budynków wielorodzinnych, ale również budynków oświaty (takich jak szkoły, przedszkola czy żłobki) i budynków opieki zdrowotnej.

Deweloper będzie zobowiązany do zapewnienia miejsca dla rowerów i wózków

Do tej pory deweloperzy mogli, lecz nie musieli zapewniać mieszkańcom pomieszczenia przeznaczone do przechowywania rowerów, wózków czy innych sprzętów wielkogabarytowych. Od początku kwietnia bieżącego roku uległo to jednak zmianie. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych będzie musiało znaleźć się zamykane pomieszczenie nadające się do przechowywania wyżej wymienionych sprzętów, a jego powierzchnia będzie musiała wynosić przynajmniej 15 mkw. Powinno się ono znajdować możliwie jak najbliżej drzwi wejściowych do budynku, co ułatwi składowanie wózków dziecięcych oraz jednośladów.

Place zabaw staną się obowiązkowym elementem osiedli

Nowe przepisy wymuszają na deweloperach konieczność tworzenia przestrzeni przeznaczonej do zabaw dla dzieci, a także do rekreacji dla osób ze specjalnymi potrzebami. Wymóg ten dotyczy bloków lub osiedli, na których znajduje się co najmniej 20 mieszkań. Wielkość placu zabaw będzie rosła proporcjonalnie z ilością lokali mieszkalnych.

Szczegółowe wytyczne dotyczące projektu technicznego budynku

Od 1 kwietnia 2024 r. wprowadzono również ważne zmiany dotyczące sporządzania projektu technicznego. Dotyczy to wszystkich inwestorów – również prywatnych – a nowe wytyczne obejmują:

  • szczegółowe rozwiązania techniczno-konstrukcyjne, 
  • charakterystykę energetyczną budynków,
  •  wyniki obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,

W niektórych przypadkach konieczne będzie również przedstawienie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej oraz innych opracowań projektowych dotyczących rozwiązań budowlanych i techniczno-instalacyjnych.

Głównym celem wprowadzenia tych zmian jest podnoszenie standardów w budownictwie, a co za tym idzie, poprawa jakości życia mieszkańców.

Źródło: KRN.pl | 2024-04-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniahale i magazyny na wynajemdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Bydgoskidomy na wynajem powiat Wodzisławskimieszkania na sprzedaż gmina Szemuddomy na wynajem gmina Suchedniówmieszkania na sprzedaż w Konstantynowiedomy na wynajem w Jastrzębsko Staredomy na wynajem w Starych Trębicach

Deweloperzy

);