Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Okna dachowe - co należy wiedzieć przed ich zakupem?

okna-dachowe-co-nalezy-wiedziec-przed-ich-zakupem
Okna dachowe - co należy wiedzieć przed ich zakupem?

Okna dachowe sprawiają, że na poddasze dociera większa ilość światła. Osoby, które decydują się na postawienie domu jednorodzinnego jedno, dwupiętrowego mają nie lada dylemat podczas wyboru tego rodzaju stolarki okiennej. Biorąc pod uwagę ich zakup, należy zwrócić uwagę na to, że ma się do czynienia z różnymi rodzajami okien dachowych.

Jakie okna dachowe wybrać?

 
Okna dachowe drewniane kusić będą swoim eleganckim wyglądem. Należy jednak pamiętać o tym, że to nie wygląd decyduje o wyborze, ale parametry techniczne i wykonanie. Tak, aby każdy inwestor mógł być pewien tego, że korzysta z najlepszej jakości produktów, które będą służyć mu przez wiele lat.
 
Mówiąc o wykonaniu należy uwzględnić odporność na warunki atmosferyczne. W szczególności, jeżeli mowa jest o wilgotności. Na poddaszu można urządzić nie tylko sypialnie, ale także kuchnie lub nawet łazienkę. Podwyższony poziom wilgoci (nie tylko z dworu, ale także wewnątrz) może niekorzystnie działać na ich konstrukcję. Wyjątkiem od tej sytuacji są okna drewniane, które dodatkowo pokryte są ochronną warstwą poliuretanową. W ten sposób można liczyć na ich podwyższoną trwałość, która pomoże korzystać z nich przez wiele lat.
 

Ile okien dachowych należy kupić?

 
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie powierzchnią ma się do czynienia. Dobierając ilość okien dachowych na poddasze, należy pamiętać o obowiązujących zasadach w prawie budowlanym. Przyjmuje się zasadę, że powierzchnia przeszkleń powinna stanowić minimum 10-12% powierzchni podłogi. Obliczenia są proste i dzięki temu można dowiedzieć się, że 1 m² szyby może doświetlić 8-12 m² z powierzchni poddasza. Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiednią ilość okien, aby bez trudu można było wpuścić określoną ilość światła naturalnego do środka.
 

Pakiet szybowy w oknach dachowych

 
Decydując się na wybór okien dla domu, zawsze należy zwrócić uwagę na pakiet szybowy, który znajduje się w środku. W przypadku okien dachowych ma to podwójne znaczenie, ponieważ to właśnie pakiet szybowy odpowiedzialny jest za utrzymanie termoizolacyjności. Nie można bowiem zapomnieć, że przeszklenie to aż 70% całej konstrukcji okna. Na rynku można otrzymać okna, jakie wyposażone są w dwie lub trzy szyby. Należy jednak pamiętać o obowiązujących przepisach budowlanych, które jasno mówią, że osoby stawiające nowe budynku mogą wybierać tylko spośród okien, jakie mają pakiety trzyszybowy. Jest to zgodne z Warunkami Technicznymi, które obowiązują od 2021 roku.
 

Parametry techniczne dla okien dachowych

 
Wspomniane wyżej parametry techniczne lepiej dokładnie omówić. Wśród najważniejszych elementów należy wymienić:
 
  • współczynnik przenikania ciepła Uw - zgodnie z przepisami, które obowiązują od 2021 roku, ten współczynnik powinien utrzymywać się minimum na poziomie nie większym niż 1,1 W/(m²K), im mniejszy będzie ten współczynnik, tym większa pewność, że uda się utrzymać w domach dużą ilość ciepła;
  • klasa wodoszczelności - informacja o tym, z jakim ciśnieniem woda napiera na okno, najlepsza klasa wodoszczelności wynosi 900-1000 Pa, jednak w zdecydowanej mierze inwestorzy kupują okna o klasie 1200-1250 Pa, która także dobrze sprawdza się w zmiennych warunkach klimatycznych;
  • izolacyjność dźwiękowa Rh - parametr, który wyrażany jest w decybelach, informuje o tym, ile hałasu z ulicy będzie docierać do wnętrza mieszkania, dźwiękochłonność zawsze powinna zostać dopasowana do miejsca, gdzie znajduje się dom/mieszkanie, nowością są okna, które wyposażone są w dodatkowy pakiet pochłaniający dźwięk deszczu, który w przypadku okien dachowych sprawdzi się idealnie;
  • przepuszczalność powietrza - informacja o tym, ile powietrza przenika przez okna, klasa mierzona jest od 1 do 4, gdzie 4 to najlepsza z możliwych klas przepuszczalności powietrza.
 

Parametry szyb w oknach dachowych

 
Należy wyróżnić dwa rodzaje parametrów. Jedne - dla całego okna - zostały wymienione powyżej. Drugie, dla samej szyby, prezentują się w następujący sposób:
 
  • współczynnik przenikania szyby Ug - jest to ilość ciepła, jaka może uciekać przez szybę, niska wartość Ug to dowód na to, że z domu nie będzie uciekać duża ilość ciepła;
  • współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g (solar factor) - informacja o tym, ile promieni słonecznych przeniknie do środka pomieszczenia, im większa wartość, tym więcej ciepła będzie w domu, parametr, który przez dużą ilość osób na pewno zostanie doceniony w okresie zimowym;
  • współczynnik przepuszczalności światła Lt - to stopień nasłonecznienia, które zapewniane jest przez okno, im wyższa wartość procentowa, tym na poddaszu będzie jaśniej.
 
Aktualnie nikt nie powinien mieć problemu z zakupem okien dachowych. Zanim jednak zostanie podjęta finalnie decyzja o tym, że kupi się taką stolarkę okienną, należy sprawdzić, czy w ofercie będzie można znaleźć dodatkowe akcesoria. Wśród nich można wymienić rolety zaciemniające, moskitiery, jak również markizy na okna dachowe, które są zawsze zamawiane przez inwestora. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-08-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianękamienice do kupieniadomy do kupieniadomy na sprzedaż powiat Białobrzeskilokale użytkowe na wynajem powiat Łukowskimieszkania na sprzedaż gmina Frampoldomy na wynajem gmina Uniejówmieszkania na wynajem w Morągumieszkania na sprzedaż w Gryzachmieszkania na wynajem w Inowłódz

Deweloperzy

);