Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Okazje rynkowe – jak znaleźć nieruchomość pomimo kryzysu?

okazje-rynkowe-jak-znalezc-nieruchomosc-pomimo-kryzysu
Okazje rynkowe – jak znaleźć nieruchomość pomimo kryzysu?

Sytuacja na rynku nieruchomości zaczyna powoli ulegać zmianie. Spada popyt, jednak wciąż wielu konsumentów dysponuje kapitałem, który chcą przeznaczyć na zakup mieszkania. Jak znaleźć najlepsze oferty, które będą jednocześnie wiarygodne?

Popyt na nieruchomości zaczął maleć. Po okresie, gdy niskie stopy procentowe były jednym z czynników warunkujących większe zainteresowanie konsumentów zakupem mieszkań, przyszedł czas na stagnację. Kredyty drożeją, co bezpośrednio przekłada się też na spadek zdolności kredytowej. Tym samym nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup „własnego M”. Jak podkreślają eksperci z Commplace, agencji wspierającej firmy w budowaniu wizerunku, wciąż istnieje spora grupa konsumentów, którzy dysponują wolnym kapitałem w odpowiedniej wysokości, by ulokować go właśnie w nieruchomościach. Według przywołanych przez nich informacji od KPMG, rośnie grupa osób, które miesięcznie zarabiają ponad 50 tys. zł brutto.
Przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na zakup mieszkania to wciąż dobry pomysł – nieruchomość kupiona z myślą o wynajęciu może generować pasywny dochód, jest więc jednym z najlepszych typów inwestycji. Jak jednak wybrać właściwą ofertę sprzedaży, która będzie nie tylko atrakcyjna, ale i wiarygodna?

Weryfikuj wiarygodność dewelopera

Wpadła ci w oko oferta sprzedaży opatrzona wyjątkowo atrakcyjnymi zdjęciami? Nie daj się skusić bez weryfikacji sprzedającego. Dewelopera możesz sprawdzić przede wszystkim w internecie. Opinie często pokazują prawdziwe oblicze firmy, a te bywają naprawdę różne.
 
Najprostszym sposobem będzie wpisanie w wyszukiwarkę frazy: „nazwa firmy + opinie”. To jedna z tzw. wrażliwych fraz, która pozwoli nam zweryfikować wizerunek dewelopera w sieci. Obecnie wiele firm zaczęło zwracać uwagę na ten aspekt. Mają bowiem świadomość, że jest to jeden z elementów, który w szczególności przeważa o decyzji zakupowej – podpowiada Sebastian Kopiej z agencji Commplace.
 
Dodatkowo, ekspert radzi, by przyjrzeć się kilku szczegółom. Wiarygodność podnosi regularnie aktualizowana klarowna strona internetowa, na której znajdziemy nie tylko wszystkie niezbędne informacje dotyczące inwestycji, ale i komplet danych kontaktowych do dewelopera. Ponadto, witryna taka powinna posiadać certyfikat SSL (kod https:// na początku adresu www), który informuje o bezpieczeństwie witryny. Zaufać możemy też, gdy w sieci znajdują się różne informacje o deweloperze, przyznanych mu nagrodach, a także wypowiedzi ekspertów.

Sektor deweloperski prawdopodobnie zwolni

Zgodnie z przywołanym przez Commplace raportem Evaluer Index 2022, co prawda podaż nieruchomości z rynku pierwotnego jest jak dotąd wciąż jeszcze całkiem spora, jednak należy wziąć pod uwagę zmniejszenie podaży oferowanej przez deweloperów. Na rynku nieruchomości ma się ponadto pojawić więcej atrakcyjnych ofert sprzedaży mieszkań z drugiej ręki.
 
Prawdopodobne jest pojawienie się na przełomie roku okazji cenowych na rynku wtórnym, gdyż część osób, która zaciągnęła kredyty hipoteczne przy wyjątkowo niskich stopach będzie chciała ograniczyć rosnące koszty ich obsługi i zdecyduje się na sprzedaż kupionych wcześniej mieszkań – podkreślają autorzy raportu.
 

Przeglądaj ogłoszenia publikowane na różnych portalach i w social mediach

Ogłoszenia warto przeglądać, korzystając nie tylko z największych, wiodących portali. Zajrzyj też na regionalne witryny z anonsami sprzedaży, gdzie mogą kryć się ciekawe ogłoszenia, których nie znajdziesz na portalach ogólnopolskich. Często jest tam taniej, a nawet całkowicie bez opłat, dlatego też wielu prywatnych sprzedających decyduje się właśnie tam regularnie zamieszczać ogłoszenia.
 
Podobnie sprawa ma się z ogłoszeniami publikowanymi w mediach społecznościowych. Lokalne grupy związane z nieruchomościami i regionalne grupy z ogłoszeniami mogą być doskonałym źródłem „perełek” mieszkaniowych. Warto włączyć powiadomienia o nowych postach, by otrzymywać informacje dotyczące pojawiających się na danej grupie nowych anonsów. To znacznie zwiększy szanse na okazyjny zakup atrakcyjnej nieruchomości.
 
Eksperci Commplace polecają też zamieszczenie na własnej tablicy informacji o tym, że poszukuje się nieruchomości na sprzedaż. Może się okazać, że któryś ze znajomych (lub jego znajomy) akurat zamierza sprzedać mieszkanie i chętnie przekaże je w „dobre ręce”. Dodatkowo, warto skorzystać z opcji przeszukania social mediów przy pomocy hasztagów – tu szczególnie pomocne będą frazy takie, jak #nieruchomości, #sprzedamdom czy #sprzedammieszkanie.

Okazje cenowe – ile kosztują najtańsze mieszkania?

Na rynku nieruchomości można znaleźć prawdziwe okazje cenowe. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztowały najtańsze mieszkania w największych miastach w Polsce. W tym celu posłużyliśmy się narzędziem Ronin24, czyli Raportem Ofert Nieruchomości i Notowań. Narzędzie to prezentuje prawdopodobną wartość nieruchomości w oparciu o oferty sprzedaży z rynku wtórnego z ostatnich 24 miesięcy, a także przedstawia, ile wyniosły najwyższe i najniższe ceny nieruchomości o wybranych parametrach.
Oczywiście, warto zdawać sobie sprawę z dużego zainteresowania, jakim cieszą się najtańsze oferty. Jednak informacja o tym, jak tanio można kupić mieszkanie w danej lokalizacji pozwala oszacować nam nasze możliwości i zorientować się w sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości.

Naprawdę tanio nawet w stolicy

Na wstępie postanowiliśmy przyjrzeć się cenom 2-pokojowych mieszkań o powierzchni 50 mkw, które usytuowane są na warszawskim Ursynowie. Najniższa cena takiej nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat wyniosła zaledwie 143 000 zł (2 600 zł za 1 mkw).
 
 
W Krakowie podobną nieruchomość można kupić za nawet 100 000 zł (1 842 zł za 1 mkw). Tyle kosztują 2-pokojowe mieszkania na Woli Duchackiej. Nieco drożej było w ostatnich 2 latach na poznańskich Jeżycach. Tam za 50-metrowy lokal trzeba było zapłacić minimum 220 000 zł (4 783 zł za 1 mkw). Szukając mieszkania w gdańskim Śródmieściu, musimy się natomiast liczyć z kosztem na poziomie minimum 85 000 zł, czyli zaledwie 1 700 zł za 1 mkw.
A może Białystok? W tamtejszej dzielnicy Antoniuk najtańsze 2-pokojowe mieszkanie kosztowało w ciągu ostatnich 24 miesięcy tylko 204 900 zł, czyli 4 914 zł za 1 mkw.
 
 
Jak widzimy, niezależnie od lokalizacji, w jakiej poszukujesz atrakcyjnej oferty sprzedaży nieruchomości, można liczyć na wyjątkowo tanie mieszkania. Jednak, by „złapać” taką ofertę, trzeba regularnie przeglądać portale ogłoszeniowe i być aktywnym w stosownych grupach w mediach społecznościowych. Wówczas nasze szanse na zakup taniego mieszkania znacznie rosną. 
Źródło: KRN.pl | 2022-08-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupienialokale użytkowe do kupieniadziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Kolbuszowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kłobuckimieszkania na sprzedaż gmina Borkilokale użytkowe na wynajem gmina Skórzecmieszkania na sprzedaż w Bożenkowiedomy na sprzedaż w Babudamieszkania na wynajem w Kobieli

Deweloperzy

);