Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Odwodnienie na każdą porę

Odwodnienie na każdą porę

Odwodnienie wokół domu jednorodzinnego to instalacja pozwalająca na podłączenie wszystkich rynien i odprowadzenie zbierającej się wody np. do studni.

Odwodnienie wokół domu jednorodzinnego to instalacja pozwalająca na podłączenie wszystkich rynien i odprowadzenie zbierającej się wody np. do studni. Nawet niewielkie opady deszczu mogą bowiem spowodować, że nasza posesja zamieni się w prawdziwy tor przeszkód, na którym będziemy zmuszeni przeskakiwać kałuże i taplać się w błocie.

Nieodprowadzona w odpowiedni sposób woda deszczowa zalegająca na nawierzchniach utwardzonych, nieprzepuszczalnych bądź słabo przepuszczalnych może powodować zawilgocenie ścian zewnętrznych i fundamentów. Takie zaniedbanie często skutkuje odpadaniem tynków, a nawet uszkodzeniem całych murów. Pod wpływem podciągania kapilarnego zawilgocenie może szybko się rozprzestrzeniać na kilka metrów w górę ściany. Ponadto chodniki i ciągi komunikacyjne mają dość duże spadki - podczas ulewnych deszczów płynąca nimi woda nabiera siły i może niszczyć napotkane na swej drodze powierzchnie. Kałuże i błoto nie staną się częstym widokiem po deszczu na naszej posesji, a fundamenty oraz ściany domu nie będą narażone na zamakanie, jeśli zawczasu zaplanujemy i wykonamy system odwodnień liniowych.

W celu zabezpieczenia części podziemnej budynku zarówno przed wodą gruntową jak i opadową należy wykonać drenaż pierścieniowy z rur drenarskich PVC-U.

Dla budynków o powierzchni do 200 m kw. można zastosować rury drenarskie o średnicy 100 mm, które układa się ze spadkiem minimum 4-5 proc. W praktyce przyjmuje się, że minimalna odległość wody gruntowej od posadzek części podziemnej budynku powinna wynosić od 0,3 m do 1,0 m w gruntach dobrze przepuszczalnych oraz od 0,6 m do 2,0 m w gruntach pylastych i gliniastych. Jeżeli więc odległość ta jest mniejsza należy wykonać drenaż opaskowy wokół budynku. Jeżeli nie ma konieczności obniżenia poziomu wody gruntowej przewód drenarski może być zlokalizowany płycej na wysokości ławy fundamentowej.

Studzienka, w której gromadzić będziemy wodę powinna być zlokalizowana w najniższym punkcie tak, aby w przypadku połączenia z systemem rur drenarskich woda nie przedostawała się do rur drenarskich. Następnie wodę ze studzienki można odprowadzić rurą kanalizacyjną o średnicy 110 mm do studzienki kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Zaleca się zamontowanie na przewodzie odpływowym zasuwy burzowej z klapą zwrotną zabezpieczającą przed cofnięciem się ścieków.

Fot. Odwodnienie.

W przypadku, gdy posiadamy miejsce na działce oraz możemy wykorzystać zgromadzoną wodę na podlewanie terenów zielonych wodę można odprowadzić do oddzielnego szczelnego zbiornika na wodę deszczową.

Odwodnienie liniowe niezbędne jest natomiast na posesjach, na których panują trudne warunki gruntowe uniemożliwiające naturalne wchłanianie wody, np. na gruntach gliniastych czy ilastych. Taki system sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występują szczelne, utwardzone nawierzchnie, np. wjazd na posesję wykończony kostką brukową. Odwodnienie jest niezbędne na powierzchniach położonych poniżej terenu, np. przy zjeździe do garażu częściowo lub całkowicie zagłębionym w gruncie oraz na zagłębionych tarasach. Odwodnienie liniowe projektuje się indywidualnie, dostosowując je do wielkości terenu, z którego będzie odprowadzana woda, oraz średniego natężenia opadów w danym regionie kraju.

Źródło: Budowlany.pl | 2010-11-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat M. Łódźdomy na wynajem powiat Kętrzyńskimieszkania na sprzedaż gmina Kąty Wrocławskiedomy na wynajem gmina Surażdomy na wynajem w Zajeziorzedomy na wynajem w Sołtmanachdomy na wynajem w Czarna Buchta

Deweloperzy

);