Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Norweska dbałość o naturę

Norweska dbałość o naturę

Współczesna architektura norweska bazuje na funkcjonalności i prostocie, realizując odwieczną zasadę, że budynki powinny być projektowane w zgodzie z naturą.

Współczesna architektura norweska bazuje na funkcjonalności i prostocie, realizując odwieczną zasadę, że budynki powinny być projektowane w zgodzie z naturą. To połączenie architektury z naturą widoczne było podczas wystawy „Architektura norweska 2005–2010”, odbywającej się od 14 lutego do 1 kwietnia w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Było to wspólne przedsięwzięcie MCK i Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania w Oslo. W czasie wydarzenia zaprezentowano zdjęcia, plany, rysunki, wizualizacje architektoniczne oraz modele przestrzenne budynków, wystawiono najlepsze projekty architektów norweskich z lat 2005–2010. Oglądając prezentacje projektów, można było zauważyć, jak bardzo najnowsza architektura norweska wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju, czerpie z rodzimej tradycji, bazuje na naturalnych materiałach, a nade wszystko wykorzystuje krajobraz jako narzędzie do projektowania. Zaprezentowane realizacje konceptów norweskich biur architektonicznych wzbudzają zachwyt architektów, użytkowników i zwiedzający na całym świecie.

Myślenie krajobrazem – tę cechę współczesnej architektury odnaleźć można w twórczości znanego norweskiego architekta XX wieku, Sverrego Fehna, którego projekty oddziałują na kolejne pokolenia architektów. Ich firmowym znakiem rozpoznawczym jest umiejętność takiego projektowania, by pozostać w zgodzie z naturalnym otoczeniem.
 
Przykłady symbiozy architektury, natury i sztuki widoczne są wśród przedsięwzięć realizowanych w ramach rządowego projektu Narodowych Szlaków Turystycznych w Norwegii. Siatka tych dróg ma za zadanie ułatwić dostęp do dzikiej przyrody norweskiej. Podróżując po Norwegii, można zapoznać się z trasami należącymi do programu, wszystkie są oznakowane przy pomocy tablic informujących o okolicznych atrakcjach, np. punktach widokowych, szlakach turystycznych, wodospadach. Projekty platform widokowych, przystanków, stref odpoczynku oraz parkingów powierzono architektom i designerom. Niektóre z nich to dzieła wyjątkowe, np. punkt widokowy Sohlberg (2006) Carla-Viggo Hølmebakka; przystanek i parking w Eggum (2007, trasa Lofoty) biura Snøhetta; platforma widokowa Gudbrandsjuvet (2010, trasa Geiranger-Trollstigen) biura Jensen&Skodvin.
 
Fot. 1. Muzeum Petera Dassa, Alstadhaug, Snøhetta AS, 2007(©Jiri Havran)
 
Oglądając takie projekty jak schronisko górskie Preikestolen (Helen&Hard AS) czy otwarty pawilon na jednym z placów w Sandnes (Atelier Oslo i AWP, Francja), można poczuć bezpośredni związek architektury z tradycją. Z kolei w takich obiektach jak, Bank Nasion Svalbard Global w SvalSatveien (Barlindhaug Consult) czy Muzeum Pettera Dassa w Alstadhang (biuro projektowe Snøhetta), Farma Dalake (Knut Hjeltnes) robi wrażenie zdumiewające poszanowanie kontekstu natury, otoczenia budynków. Wynika to z tego, że jednym z największych wyzwań, którym starają się podporządkować architekci norwescy, jest zintegrowanie projektu z zastanym otoczeniem. W przypadku Muzeum Pettera Dassa (pastora, poety, jednego z najbardziej znanych barokowych artystów) architekci wkomponowali budynek w naturalną formę skalną przez wycięcie w niej pustej przestrzeni, ograniczonej tylko dwiema masywnymi ścianami. Przez to, że obiekt jest nieco węższy niż wycięcie, zwiedzający mogą spacerować dookoła budynku, otoczonego skałami z granitu.
 
Fot. 2. Tubaloon, Kirketorget, Kongsberg, Snøhetta AS 2006 (©Robert Sannes)
 
Pracownia architektoniczna Snøhetta (nazwa pochodzi od jednej z najwyższych norweskich gór) znana jest z wielu ciekawych koncepcji, do których – poza wymienionym projektem muzeum – należy również gmach Norweskiej Opery Narodowe w Oslo. Za ten projekt pracownia zdobyła wiele nagród, w tym prestiżową – Mies van der Rohe Award 2009. Budowla z białego marmuru, dostępna na wielu poziomach, często porównywana jest z lodowcem. Zastosowane materiały, takie jak kamień, drewno i szkło, sprawiają, że budynek niemalże stapia się z krajobrazem. Opera już w kilka dni po otwarciu stała się jednym z symboli Norwegii. Innym z ciekawych przedsięwzięciem biura projektowego jest instalacja Tubaloon, mająca strukturę błony, będącej główną sceną Festiwalu Kongsberg Jazz. Obiekt stanowi nawiązanie do form akustycznych, takich jak muzyczne instrumenty dęte, a nietypowym kształtem przypomina wnętrze ucha.
 
Wśród zaprezentowanych na wystawie projektów niemałe zainteresowanie wzbudziły także: klasztor cysterski w Tautrze (Jensen&Skodvin), siedziba wydawnictwa Gyldenal (Sverre Fehn), Dom Nauczyciela w Oslo (Element Arkitekter AS), latarnia w Sandnes (Atelier Oslo AWP) czy ambasada Norwegii w Katmandu (Kristin Jarmund). Atrakcyjność tamtejszej architektury ostatnich lat potwierdzają wyniki sondaży przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Norwegii, które pokazują, że łosoś, czy nawet fiordy na zachodnim wybrzeżu tego kraju, w ciągu ostatnich pięciu lat nie cieszyły się na świecie aż taką popularnością jak wspomniana architektura, która – pozostając w zgodzie z naturą – po prostu zachwyca pięknem kształtów budowli, dopasowanych do otoczenia, natury.
Źródło: KRN.pl | 2012-04-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Złotowskidomy na sprzedaż powiat M. Szczecindomy na sprzedaż gmina Góramieszkania na sprzedaż gmina Wieliszewdomy na wynajem w Łupinachdomy na wynajem w Stanisławowiemieszkania na wynajem w Wąsosz

Deweloperzy

);