Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Niższy podatek od nieruchomości na 2023 r.? Tak, to możliwe!

nizszy-podatek-od-nieruchomosci-na-2023-r-tak-to-mozliwe
Niższy podatek od nieruchomości na 2023 r.? Tak, to możliwe!

Podatek od nieruchomości to opłata, którą zobowiązani są uiścić właściciele oraz współwłaściciele domów, mieszkań, a także gruntów. Osoby, które prowadzą przedsiębiorstwa, deklarację na bieżący rok musiały złożyć do końca stycznia 2023 r. Istnieje jednak sposób na obniżenie podatku od nieruchomości, z jakiego warto skorzystać.

Osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości nie są zobligowane do składania deklaracji podatkowej, mającej ustalić wysokość opłaty za bieżący rok. Obowiązek taki spoczywa na właścicielach firm działających jako spółki oraz osobach prawnych. Okazuje się jednak, że bardzo często zdarzają się przypadki nieświadomego zawyżania podatku od nieruchomości. Generuje to wzrost kosztów, które musi pokryć przedsiębiorca. Jak zweryfikować rzeczywistą wysokość opłaty?
 

Stawki opodatkowania nieruchomości znów poszły w górę

 
Wysokość podatku od nieruchomości uzależniona jest od jej rodzaju oraz wielkości. Przedsiębiorców wykorzystujących grunty lub budynki do prowadzenia działalności gospodarczej z założenia obowiązują wyższe stawki, naliczane od każdego metra kwadratowego powierzchni. 
 
Maksymalna stawka podatku jest ustalana każdego roku przez Ministerstwo Finansów, jednak o ostatecznej kwocie decydują samorządy. Te mogą zdecydować się na pobieranie najwyższej możliwej opłaty lub wybrać nieco niższy wymiar. 
 
W tym roku stawki podatku od nieruchomości znów poszły w górę i to aż o 11,8 proc. Jak podaje GUS, na przyjęcie najwyższych opłat zdecydowało się ponad 90 proc. dużych polskich miast. Właściciele oraz współwłaściciele domów, mieszkań i działek muszą się więc liczyć z coraz większymi wydatkami.
 

Nagminne zawyżanie stawek podatku od nieruchomości

 
Wysokie stawki podatku od nieruchomości to tylko jeden z problemów. Okazuje się, że wielu przedsiębiorców składając deklarację, przepisuje dane z rozliczenia za ubiegły rok, nie weryfikując obecnego stanu nieruchomości, za które płaci. Prowadzi to do sytuacji, w której deklarują wyższe kwoty podatku, niż powinni zapłacić w rzeczywistości. 
 

Budynek czy budowla? Kwalifikacja, która wpływa na wysokość opłat

 
Najwięcej nieścisłości związanych jest z kwalifikacją nieruchomości. Zgodnie z prawem budowlanym budynek to  „obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundament oraz dach”. Każdy inny rodzaj zabudowy uznawany jest za budowlę. Problem stanowi fakt, że jest to dość luźny przepis, pozostawiający duże pole do interpretacji. Wielu przedsiębiorców nie wie, jak zaklasyfikować np. murowaną wiatę, służącą za skład materiałów przemysłowych, która nie posiada stałych ścian czy fundamentów. W związku, z czym opłacają za nią podatek od nieruchomości jak za budynek, mimo że mogliby zaoszczędzić, kwalifikując ją jako budowlę. 
 
Różnica w wysokości opłat jest spora, ponieważ w drugim przypadku podatek wynosi 2 proc. wartości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej w danym obiekcie. Przy dużej powierzchni budowli można więc zaoszczędzić sporą sumę. 
 

Zaprzestanie wykorzystywania nieruchomości do celów przedsiębiorstwa

 
Często zdarza się także, że przedsiębiorca posiada większą liczbę nieruchomości, lecz tylko w części z nich prowadzi działalność gospodarczą. W takiej sytuacji wyższy podatek płaci tylko ze te budynki i grunty, które rzeczywiście stanowią siedzibę firmy. 
 
Jeśli nieruchomość została przekształcona np. z biura na mieszkanie, przedsiębiorca ma prawo do opłacania niższych stawek podatku od nieruchomości. Tutaj również różnica jest znacząca – obecnie maksymalna stawka za nieruchomości mieszkalne wynosi 1,00 zł/ mkw. natomiast w przypadku nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza aż 28,78 zł/mkw. 
 

Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

 
Jeśli w ciągu ostatniego roku rozliczeniowego budynek został rozebrany lub doszło do jego częściowej likwidacji, należy uwzględnić ten fakt w deklaracji podatkowej. Dzięki temu możliwe będzie obniżenie podatku od nieruchomości na 2023 r. oraz kolejne lata. 
 

Instalacja wewnątrz budynku oraz urządzenia znajdujące się na zewnątrz

 
Na wysokość opłat może wpływać również znajdująca się wewnątrz nich instalacja. Jeśli według klasyfikacji znajduje się ona w grupie 2 instalacji i sieci, zgodnie z przepisami nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu. To samo dotyczy niektórych budowli, które nie stanowią części budowlanych urządzeń technicznych ani fundamentów pod maszyny i urządzenia. Aby zweryfikować stan rzeczywisty posiadanych nieruchomości, najlepiej prowadzić ewidencję środków trwałych.
 

Czas na składanie deklaracji upłynął z końcem stycznia

 
Przedsiębiorcy zobligowani do składania deklaracji podatkowej musieli to zrobić to do 31 stycznia 2023 r. W przeciwieństwie do innych podatków, wysokość podatku od nieruchomości deklaruje się z góry, na cały nadchodzący rok. Jest to więc ostatni moment na ewentualne zmniejszenie wymiar podatku, a tym samym obniżenie kosztów
 

Korekta i wystąpienie o należny zwrot nadpłaconego podatku

 
Podatnicy mają prawo do złożenia korekty, w przypadku gdy wysokość podatku od nieruchomości została niewłaściwie wyliczona. Należy jednak wziąć pod uwagę, że może to być przyczyną kontroli, w czasie której konieczne jest udowodnienie, że podatek był opłacany w zawyżonej formie. 
 
Właściciele nieruchomości mają także prawo do zweryfikowania, czy opłacany  przez nich podatek od nieruchomości był pobierany w odpowiedniej wysokości. Jeśli wystąpiły błędy, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaty aż do pięciu lat wstecz. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-02-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

fasta ⋅ 14-03-2023 | 04:41

Documents Cloned cards Banknotes dollar / euro Pounds IDS, Passports, D license, Utility bills, Social Security Cloned cards, Resident ,permit fullz and dumps visas Banknotes dollar / euro Pounds bank statement Certificates, Diplomas, Any documents etc . IELTS,TOEFL,ESOL,CHSK Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762 Government Database System..Email ( lifiben@gmail.com ) We Produce Passports,Drivers Licenses,ID Cards,Birth Certificates,Diplomas,Visas,SSN,Marriage Certificates,Divorce Papers,US Green Cards,University Degrees,Counterfeit Money,SSD Chemical Solution And Activation Banknotes dollar / euro Pounds Powder Used For Cleaning Coated Black Money, And Other Documents Cloned cards, Resident fullz and dumps For A Number Of Countries Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęciagaraże do kupieniadomy na sprzedaż powiat Lwóweckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Łosickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Grybówmieszkania na sprzedaż gmina Wiązówdomy na wynajem w Koziki-Olszynachmieszkania na sprzedaż w Dziewczopolemieszkania na sprzedaż w Siemiątkowo-Rechtach

Deweloperzy

);