Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Niezręczny problem. Jak wyciszyć odgłosy z toalety i łazienki?

Niezręczny problem. Jak wyciszyć odgłosy z toalety i łazienki?

Akustyka łazienki i toalety – pomijana przy projekcie mieszkania jest bardzo często przyczyną sporów między współlokatorami, a nawet sąsiadami. Kłótnie wywołują nie tylko odgłosy z toalety, ale też hałas, który generuje mycie się w kabinie prysznicowej.

Co zrobić, by zarówno korzystający z łazienki, pozostali domownicy przebywający w mieszkaniu, jak i sąsiedzi czuli się komfortowo?

Przed zakupem mieszkania warto zapytać inwestora o to, jakich materiałów użyto w projekcie łazienki i toalety. Konieczne jest uzyskanie informacji czy pomieszczenia te zostały oddzielone od pozostałych ścianami o wysokiej izolacyjności akustycznej. Ważne jest też skonsultowanie się ze specjalistą, który oceni, czy mieszkanie jest dobrze zaprojektowane pod kątem akustyki. Bezpłatnych porad udziela również Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

 

 

Jednak niewielu kupujących lokal ma świadomość, co warto sprawdzić przed zakupem. Co więc zrobić, jeśli mieszkańcy dostrzegli kłopot dopiero po wprowadzeniu się do mieszkania? Tu można zastosować sprawdzone sposoby, które wpłyną na komfort ciszy w mieszkaniu. Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się hałasu z toalety jest wyciszenie ścian i sufitów płytami gipsowo-kartonowymi z wypełnieniem wełną mineralną, najlepiej o wysokiej wartości współczynnika pochłaniania dźwięku.

 

Łazienka w sąsiedztwie sypialni

W przypadku ulokowania łazienki przy sypialni należy pamiętać o dobrze ułożonej posadzce (szczególnie tej z płytek ceramicznych). Nierzadko wokół ścian układa się cokolik z płytek i łączy sztywną fugą. Takie rozwiązanie sprawia, że dźwięki uderzeniowe z podłogi przechodzą na ściany, a następnie są transmitowane do innych pomieszczeń, m.in. tych u sąsiada. Należy przewidzieć elastyczną szczelinę dylatacyjną podczas montażu płytek. Podobne zjawisko występuje podczas obudowania wanny mocowanej do ściany.

 

 

Głośna wentylacja


W toalecie problemem może okazać się też głośna wentylacja. Jeśli izolacja ciągów wentylacyjnych została wykonana niepoprawnie lub użyto do tego celu słabej jakości materiałów, szybko usłyszymy w łazience efekt w postaci nieprzyjemnego szumu dochodzącego z kratek wentylacyjnych. Hałas z wentylatora to niekiedy wina samej wydajności sprzętu, ciśnienia, prędkości powietrza, wielkości lub kształtu obudowy. Pamiętajmy, że gdy kanały wentylacyjne zostaną już zawieszone, wszelkie skuteczne sposoby poprawy będą niemożliwe. Można co prawda ratować się jeszcze matami izolacyjnymi mocowanymi na przewodach od zewnątrz, jednak ich skuteczność, w porównaniu z dobrej jakości izolacją wewnętrzną, jest mniejsza.


W instalacjach wentylacyjnych można izolować przewody wewnątrz i na zewnątrz wełną mineralną. Stanowi ona izolację akustyczną, termiczną i przeciwkondensacyjną. Przeznaczone są do tego m.in. maty z wełny mineralnej szklanej pokryte zbrojoną folią aluminiową lub zabezpieczającym welonem szklanym - radzi Paweł Polak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.


 

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” | 2019-04-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Milek ⋅ 11-04-2019 | 10:59

Zgadzam się, wyciszenie łazienki jest super ważne. Czekamy z narzeczoną na odbior mieszkania na osielu Robyga w Warszawie we Włochach i będziemy chcieli rozwiązać jakoś ten problem przy remoncie.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdziałki na sprzedażmieszkania na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Kwidzyńskilokale użytkowe na wynajem powiat Sępoleńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Rozprzamieszkania na sprzedaż gmina Kamionka Wielkadomy na sprzedaż w Piorunowiedomy na wynajem w Przyraniemieszkania na wynajem w Piszkowicach

Deweloperzy

);