Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nieruchomości od Agencji Mienia Wojskowego – kto i w jakiej cenie może je nabyć?

Nieruchomości od Agencji Mienia Wojskowego – kto i w jakiej cenie może je nabyć?

Rozważając zakup mieszkania, domu lub działki warto zwrócić uwagę na nieruchomości oferowane przez AMW. Posiada ona grunty i lokale w całej Polsce. Skąd pochodzą? Czy każdy może zostać ich właścicielem? Jaka jest ich cena? Wyjaśniamy.

Czym jest AMW?

Agencja Mienia Wojskowego podlega Ministerstwu Obrony Narodowej. Powstała, by wspierać polskie siły zbrojne, dbając o zakwaterowanie i wyposażenie żołnierzy. Zasoby, które nie są już przez nich wykorzystywane, mogą trafić do nowych właścicieli. W AMW można kupić lub wynająć nieruchomości oraz nabyć sprzęt taki jak np. menażki, plecaki, torby, hełmy czy mundury wojskowe, a nawet czołg. Niektóre z nich dostępne są dla wszystkich użytkowników, inne jedynie dla osób upoważnionych. Przedmioty, które można nabyć w AMW, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i scenarzystów. Coraz większą popularność zyskują również sprzedawane przez nią nieruchomości.

 

Jakie nieruchomości oferuje?

W zasobach AMW znajduje się wiele lokali mieszkalnych, budynków i gruntów w całej Polsce, natomiast poznański oddział AMW oferuje nieruchomości na terenie Wielkopolski i powiatu sieradzkiego. Przeznaczenie części z nich ma charakter mieszkalny, niektóre natomiast mogą być wykorzystywane pod działalność usługową lub przemysłową. Wśród nich znajduje się wyjątkowo atrakcyjna nieruchomość, zlokalizowana na granicy Poznania i Lubonia. Składa się ona z 4 działek o łącznej powierzchni 1,5406 ha. Leży bezpośrednio przy autostradzie A2, co z pewnością będzie miało duże znaczenie dla przyszłego właściciela, szczególnie jeśli będzie chciał prowadzić tam działalność usługową, halę produkcyjną lub magazynową. W bezpośrednim sąsiedztwie teren nie został jeszcze zagospodarowany, natomiast w niedużej odległości znajduje się osiedle mieszkalne. Nieruchomość jest niezabudowana, lecz ogrodzona. Wyróżnia się płaskim ukształtowaniem terenu, doprowadzono do niej sieć wodociągową, energetyczną, kanalizacyjną oraz telekomunikacyjną. Przetarg odbędzie się w czerwcu bieżącego roku.

 

Luboń / Poznań-Dębiecobręb Luboń – dz. nr 3/28, dz. nr 4/2; obręb Dębiec – dz. nr 8/2, dz. nr 196/10

Tę oraz inne dostępne nieruchomości można obejrzeć na stronie www agencji. Umieszczono tam ich dokładny opis, zdjęcia oraz cenę wywoławczą.


Jak przebiega przetarg?

Aby zostać właścicielem nieruchomości oferowanej przez AMW, należy wziąć udział w przetargu. Są one organizowane na podstawie przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.2020.1990 j.t. ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz.U. 2014.1490 j.t. ze zm.).
Każda chętna osoba musi w ściśle określonym terminie (określonym w ogłoszeniu o przetargu) wpłacić wadium, w wysokości 5-20 proc. ceny wywoławczej. Stanowi ono zabezpieczenie, a po wygraniu przetargu jest odejmowane od całkowitej ceny nieruchomości. W przypadku, gdy uczestnik nie wygra przetargu – wadium podlega zwrotowi. Wadium powinno trafić na konto AMW z reguły tydzień przed ogłoszonym terminem przetargu. Aby wziąć udział w przetargu, konieczne jest zapoznanie się z ogłoszeniem o przetargu, regulaminem i rzeczywistym stanem nieruchomości oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów (dowód tożsamości, a w przypadku firm konieczny jest również wpis do KRS-u lub CEDIG-u).

 

Czy warto kupić mieszkanie od Agencji Mienia Wojskowego?

W obliczu regularnie rosnących cen na rynku pierwotnym z pewnością jest to ciekawa alternatywa. Nieruchomości oferowane przez Oddział Regionalny AMW cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie te, które zlokalizowane są w atrakcyjnej części Poznania – mówi Bogdana Bogusławska-Dobosz, przedstawiciel AMW w tym regionie – Dla budownictwa mieszkaniowego jest to z pewnością północno- zachodnia część miasta, czyli poznański Strzeszyn z dużą ilością zieleni, z jeziorami, dobrze skomunikowana z miastem. Z pytaniem o możliwość zakupu nieruchomości od AMW zwracają się również inwestorzy, zainteresowani działkami przeznaczonymi pod budownictwo usługowo-handlowe, magazynowe i przemysłowe.


Dużą zaletą jest fakt, że mieszkania, czasem można kupić znacznie taniej, niż na rynku pierwotnym. Posiadają one bardzo różnorodną lokalizację oraz powierzchnię, co sprawia, że każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Co przyciąga ludzi do zakupu tego rodzaju nieruchomości? Bogdana Bogusławska-Dobosz ocenia, że duże zainteresowanie wynika nie tylko z ceny, ta bowiem ustalana jest przez rzeczoznawcę majątkowego po aktualnych cenach rynkowych.

– Zdarza się jednak, że za zgodą Prezesa AMW cena wywoławcza nieruchomości jest obniżana w drugim, trzecim lub kolejnym przetargu, gdy nieruchomość nie zostanie sprzedana wcześniej – podkreśla. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nieruchomości AMW sprzedawane są z uregulowanym prawem własności. Po wygranym przetargu następuje przeniesienie prawa własności na kupującego poprzez podpisanie notarialnej umowy sprzedaży – dodaje.

Przetarg uprawomocnia się już po tygodniu. Po tym okresie wystarczy wpłacić pozostałą część kwoty i podpisać akt notarialny. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości Agencja Mienia Wojskowego przeznaczy na realizację ustawowych zadań związanych z zakwaterowaniem żołnierzy Sił Zbrojnych RP.

 

Kto może kupić nieruchomość od Agencji Mienia Wojskowego?

Jak wyjaśnia przedstawiciel poznańskiego oddziału AMW:

W przetargu może wziąć udział każda osoba fizyczna lub podmiot prawny (obywatelstwo polskie, polska firma), która w terminie podanym w ogłoszeniu o przetargu wpłaci wadium, a następnie przyjdzie na przetarg do oddziału. Nieruchomości mogą nabywać także cudzoziemcy – dodaje.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-04-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Szczecinmieszkania na wynajem powiat M. Tarnówmieszkania na wynajem gmina Oleckolokale użytkowe na wynajem gmina Nasielskmieszkania na wynajem w Chobaniniedomy na sprzedaż w Grodziszczedomy na wynajem w Zdzisławicach

Deweloperzy

);