Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Niech Twój bruk służy ci przez lata – impregnowanie kostki brukowej

niech-twoj-bruk-słuzy-ci-przez-lata-impregnowanie-kostki-brukowej
Niech Twój bruk służy ci przez lata – impregnowanie kostki brukowej

Nawierzchnia brukowa przed domem to wizytówka gospodarza i posesji. Jeśli jest świeża, imponuje sąsiadom, znajomym czy gościom. Cieszy oko. Jest estetyczna i elegancka. Wtedy raczej nikt nie myśli, że to kiedyś się skończy. Taka już nasza ludzka natura.

Jednak z czasem kostka brukowa traci swój pierwotny urok. Deszcz i śnieg. Słońce. Codzienne chodzenie, jeżdżenie i spacerowanie. Czasem grillowanie. To wszystko sprawia, że nawierzchnia staje się nieatrakcyjna i po prostu brzydka.
 
Oprócz tego, stopniowo zaczyna się rozpadać. Na początku powoli. Trudno to zauważyć. Zmiany następują regularnie, ale w dłuższych odstępach czasu. Kiedy się skumulują, efekty mogą być opłakane.
 
Dlatego dobrze pomyśleć o tym, jak ochronić swoją kostkę przed tymi wszystkimi niebezpieczeństwami. Naprzeciw tych wymagań wychodzą środki zwane impregnatami do kostki brukowej.

Impregnat do kostki brukowej – co to jest

Impregnat to środek chemiczny, który zabezpieczy Twoją wybrukowaną nawierzchnię przed brudem, wilgocią i nadmiarem wody. Oprócz tego przedłuży jej żywotność i poprawi jej wygląd, a także ułatwi jej mycie.
 
Tak naprawdę impregnat to konieczność, jeśli chcemy cieszyć się soczystą barwą bruku przez długie lata.

Jakie impregnaty do bruku spotkasz na rynku

Sprzedawcy oferują wiele różnych produktów. Można podzielić je na dwie grupy. Pierwsza to takie środki, które są bezbarwne. Zastosowanie ich nie odświeża wyglądu kostki brukowej. Jednak najczęściej zetkniesz się z impregnatami barwiącymi. Ich użycie nadaje powierzchni efektu „mokrej”.
 
Nie może to jednak być złudne. Bruk pokryty impregnatem staje się wodoodporny. W związku z tym, woda nie będzie w niego (i pod niego) wsiąkać. Wybierając odpowiedni środek należy pamiętać o tym, aby tworzył on na kostce hydrofobową warstwę, ale również pozwalał na swobodne odparowywanie wody z gleby.
 
Pierwszy rodzaj impregnatu nie zmienia koloru kostki. Szczególnie poleca się go tym, którzy chcą zachować naturalną barwę nawierzchni. Sprawdzi się równie dobrze, jeśli impregnowana kostka jest nowa.
 
Te drugie gwarantują pogłębiony kolor kostki brukowej i ogólne poprawienie estetyki. Stosuje się go głównie wtedy, gdy chce się ochronić nawierzchnię przed zbyt mocnym działaniem promieniowania UV. Impregnat na mokro będzie świetnym rozwiązaniem wtedy, gdy sama kostka ma już swoje lata i wygląda na startą.
 
Impregnaty do kostki brukowej można podzielić też ze względu na rozpuszczalnik, który w nich występuje. Te, gdzie rozpuszczalnikiem jest woda, nazywamy wodnymi. Impregnaty rozpuszczalnikowe to takie, w których funkcję rozpuszczalnika pełnią lotne związki benzyny ekstrakcyjnej lub acetonu czy toluenu.
 
Wybór impregnatu trzeba uzależnić od tego, jakie efekty chce się uzyskać. Oraz od możliwości finansowych inwestora.

Co zaimpregnujesz takim impregnatem

Impregnat do kostki brukowej pokryje nie tylko samą kostkę brukową. Możesz zabezpieczyć nim kamienie i płyty betonowe. Nie oprze się mu granit ani klasyczny polbruk.
 
Impregnat taki nadaje się zarówno do konserwacji nowych powierzchni, ale też używanych. To, jaki impregnat wybierzesz: matowy czy barwiący, zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Jeśli chcesz całkowicie zmienić kolorystykę nawierzchni, rekomenduje się użycie impregnatu barwiącego, na mokry efekt.

Zalety płynące z impregnowania kostki brukowej

Głównym celem impregnacji kostki brukowej jest ograniczenie wnikania w nią wody. Impregnat do kostki brukowej z łatwością ten cel realizuje.
 
Poza tym, dzięki zaimpregnowaniu kostki brukowej:
 
-materiały, z których wykonano nawierzchnię oraz wszystko, co się pod nią znajduje (podsypkę, warstwę stabilizującą) są chronione przed erozją – woda nie wsiąka w nawierzchnię, dzięki czemu nie niszczy jej od wewnątrz.
 
- spowalnia się porost mikroorganizmów, grzybów i chwastów oraz mchu – dzięki dokładnemu pokryciu powierzchni oraz luk między kostkami, impregnat zapobiega rozrostowi niechcianych roślin.
 
- zapobiega się powstawaniu wykwitów na kostce brukowej
 
-wzmacnia się strukturę kamienia naturalnego, granitu i samej kostki brukowej – dzięki zastosowaniu impregnatu beton staje się bardziej zbity w sobie, co również wpływa na jego twardość. Zaimpregnowany kamień naturalny nie kruszy się tak szybko.
 
Jednak przy tym ostatnim trzeba pamiętać, że do impregnacji kamienia naturalnego służy inny impregnat niż do zabezpieczania piaskowca lub betonu.
 
Oprócz tego, impregnat ma masę innych zalet. Wzmacnia on strukturę i stabilność całej nawierzchni i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. drobnymi zarysowaniami. Ogranicza on wycieranie i kruszenie bruku a także ułatwia jego czyszczenie. Na impregnacie nie osiada nadmierna ilość kurzu i pyłu. Zaimpregnowany chodnik, taras lub parking wystarczy umyć mopem lub ścierką.
 
Ale prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby. Impregnaty chronią nawierzchnię przed wnikaniem w nią olejów, smarów czy innych chemikaliów. To szczególnie ważne na tarasach, gdzie urządza się grill lub na podjazdach i parkingach dla samochodów.
 
Ponadto, zimą na chodniku może pojawić się oblodzenie. Dobry impregnat zapobiega powstawaniu lodu lub znacząco ułatwia jego usuwanie. Dlatego zastosowanie tego środka to także inwestycja w bezpieczeństwo swoje i innych.

Impregnowanie bruku krok po kroku

Najważniejszym czynnikiem, na który nie ma się wpływu podczas impregnacji bruku, jest pogoda. Aby cały proces się powiódł, kostka musi być idealnie sucha. Dlatego warto już wcześniej sprawdzić prognozę i tak zaplanować pracę, by deszcz nie naruszył świeżego impregnatu.
 
Pierwszym etapem prac będzie dokładne oczyszczenie nawierzchni brukowej z zabrudzeń. Ze spoin trzeba usunąć chwasty, z kostki zmieść pył i kurz. Czyszczenie można przeprowadzić myjką ciśnieniową – karcherem. Potem trzeba będzie odczekać, aż bruk wyschnie. Zazwyczaj jest to 5-6 godzin.
 
Kolejnym krokiem będzie nałożenie pierwszej warstwy impregnatu. Można do tego użyć wałka malarskiego, ale jeśli zależy Ci na precyzji, trzeba będzie użyć pędzla malarskiego. Dzięki temu dotrzesz do wszystkich, nawet najbardziej niedostępnych miejsc.
 
Alternatywą dla tych metod może być użycie spryskiwacza. Taki natrysk sprawdzi się na dużych powierzchniach. Jednak tutaj trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje i otoczenia. Opary impregnatu mogą negatywnie wpłynąć na okoliczne rośliny. Dlatego, oprócz braku opadów, potrzeba też bezwietrznej pogody.

Co się stanie z Twoim brukiem, jeśli go nie zaimpregnujesz

Choć impregnacja kostki brukowej może wydawać się niepotrzebna, to warto ją przeprowadzić. To zadanie nie zajmie Ci wiele czasu, a może znacząco poprawić żywotność brukowanej nawierzchni.
 
Jeśli nie chcesz się na nią decydować, licz się z tym, że na chodniku, tarasie czy parking mogą wyrastać chwasty i grzyby. Oprócz tego, sama kostka brukowa będzie przemarzać na mrozie i blaknąć na Słońcu. Prowadzi to nieuchronnie do jej erozji.
 
Kolejnym etapem będzie stopniowe pękanie i kruszenie się elementów. Następnie trzeba będzie po prostu je wymienić na nowe.
 
Bruk, którego nie pokryto impregnatem wchłania solidne porcje wody. Tak samo wnikają w niego smary i oleje. W związku z tym, nie zaimpregnowaną kostkę brukową trudniej jest utrzymać w należytej czystości.
 
Oczywiście sprawa zmienia się o 180 stopni, kiedy przychodzi zima i mrozy.
 
Nie zaimpregnowana kostka brukowa jest o wiele bardziej podatna na oblodzenie niż ta, którą pokryto specyfikiem ochronnym. Chyba nie chcesz poślizgnąć się na chodniku przed domem? Nie wspominając już o Twoich bliskich.

Olej jadalny jako impregnat do kostki brukowej

Tak. Nie przesłyszałeś się. Po świecie nadal chodzą „fachowcy”, którzy rekomendują ten środek do impregnowania powierzchni wyłożonych brukiem. Ten patent zaczerpnięto z przyklejania i renowacji klinkieru.
 
W sumie, nic dziwnego. Płytki klinkierowe potraktowane olejem jadalnym (w szczególności rekomenduje się olej słonecznikowy) przez pewien czas wyglądają jak nowe. Pewien czas to w tym przypadku niecałe 7 dni.
 
Niestety, to jeden wielki mit. Po pierwsze, efekt odnowionej kostki, podobny do tego, który uzyskuje się po użyciu impregnatu barwiącego, utrzymuje się bardzo krótko. To pierwsza czerwona flaga.
 
Drugim powodem, dla którego nie należy używać oleju jadalnego do impregnacji, jest jego wnikanie w strukturę kostki brukowej. Olej to tłuszcz. Nigdy nie łączy się z kostką na stałe. Poza tym, jest klejący. Przylgnął do niego różnej maści brudy. O kurzu i pyle nawet nie wspominając.
 
Dodatkowo, jeśli po pewnym czasie dojdziesz do wniosku, że chcesz impregnować kostkę prawdziwym impregnatem, będziesz musiał usunąć wcześniej użyty olej. Operacja ta będzie kosztowna. Nie obejdzie się bez użycia specjalnych środków do czyszczenia kostki. Do tego, całość zajmie bardzo dużo czasu. Nawierzchnię trzeba będzie umyć i osuszyć.

Impregnowanie kostki brukowej – podsumowanie

Nie wymyślono jeszcze recepty na wiecznie czysty bruk. Niestety, każda powierzchnia wymaga raz na jakiś czas odnowienia i naprawy. Jednak zastosowanie impregnatu może znacząco ułatwić utrzymanie kostki brukowej w odpowiedniej czystości i estetyce.
 
Zanim zaimpregnujesz swoją nawierzchnię, postaraj się zafugować szczeliny między kostkami. Dzięki temu nie wypłuczesz z nich piasku a impregnacja będzie jeszcze bardziej dokładna i skuteczna.
 
Jeżeli nie radzisz sobie z wyrastającymi porostami, grzybami i mchem, możesz zastosować specjalny środek biobójczy. Wtedy będziesz mieć pewność, że pod nawierzchnia nie rozwiną się niechciane organizmy, które mogłyby jej zaszkodzić.
 
W gruncie rzeczy, impregnowanie kostki brukowej to proces, który każdy może przeprowadzić samodzielnie. Jednak to zabierze Twój czas. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz wynająć do tego fachowców. Specjaliści będą dysponowali odpowiednim sprzętem. Mają też rozległą wiedzę na temat impregnowania kostki brukowej i, przede wszystkim, spore doświadczenie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że praca zostanie wykonana poprawnie a budżet nie zostanie „przepalony”.

 

Źródło: KRN.pl | 2022-08-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (2)

nero ⋅ 31-08-2022 | 11:18

@Prus jak się prezentują?

Prus ⋅ 26-08-2022 | 07:05

Oczywiście! Dlatego wybraliśmy brukbet perlon lamino - nie dość, że świetna jakość to i bezpieczniej się człowiek czuje, że za rok i dwa nadal będzie ładnie wyglądać:)

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciahale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajem powiat Tucholskilokale użytkowe na wynajem powiat Jędrzejowskimieszkania na wynajem gmina Trzyciążmieszkania na sprzedaż gmina Brodnicadomy na sprzedaż w Żubrówka Staramieszkania na wynajem w Elizówcemieszkania na wynajem w Jędrzejowie Nowym

Deweloperzy

);