Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nie tylko dla bogaczy

Wśród naturalnych kamieni króluje granit i marmur
Wśród naturalnych kamieni króluje granit i marmur

Kamień, z pozoru zimny i trudny w obróbce, stał się niezwykle modny. I to zarówno w wersji luksusowej – marmur lub granit – jak i w wariancie rustykalnym, który polegać może na obudowaniu kominka zwykłymi otoczakami. Tak, czy inaczej, kamień nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat i wyrafinowany wygląd.

Kamień, pochodzący z naturalnych źródeł, jest zdrowym materiałem – nie uczula, nie wydziela substancji toksycznych, nie emituje szkodliwego promieniowania i nie zanieczyszcza środowiska. Należy do nielicznych materiałów wykończeniowych, które można obrabiać i używać wielokrotnie. Pod wpływem temperatury kamień nie zmienia swoich właściwości i wyglądu. Jego niekwestionowaną zaletą jest trwałość. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości jest odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia. Jest praktycznie niezniszczalny, a ponadto pięknie się starzeje – spatynowany nabiera nowego wyrazu. O jego walorach estetycznych świadczy bogactwo kolorystyki, faktur i odcieni. Ta różnorodność zaprzecza opinii, jakoby był materiałem surowym i szarym.


Imperium kamienia

Wśród naturalnych kamieni zdecydowanie króluje granit i marmur

GRANIT zawdzięcza swą popularność głównie bogatej gamie kolorów – od głębokiej czerni, poprzez wszystkie odcienie szarości, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakłe beże, intensywne brązy, różne odcienie czerwieni, zieleni, żółci i fioletu. Jest materiałem nienasiąkliwym, dlatego można nim wykańczać ściany i podłogi również w pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoci. Łatwo go utrzymać w czystości, jest odporny na działanie nawet agresywnych środków czyszczących. Granit łatwo poddaje się obróbce, dlatego dostępne są zarówno duże płyty, jak i małe o grubości 7-10 mm. Twardość i odporność na plamienie to cechy, które pozwalają stosować go na posadzki do wnętrz o dużym obciążeniu – do przedsionków, holi, kuchni.

 

MARMUR to półprzeźroczysty kamień, który zawsze był oznaką luksusu. Chętnie stosuje się go we wnętrzach, przede wszystkim ze względu na jego walory estetyczne, a szczególnie bogatą paletę barw – różnych odcieni bieli, żółci, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Po wypolerowaniu nie jest tak śliski jak granit, dlatego można go kłaść na podłogi. Jednak nie należy go stosować w pomieszczeniach silnie eksploatowanych, gdyż ściera się, matowieje i pokrywa drobnymi rysami.

 

Inne kamienie, używane we wnętrzach, to: zbite wapienie, piaskowiec, łupek i trawertyn 

ZBITE WAPIENIE występują w odcieniach chłodnych, tworząc jednolitą powierzchnię. Używamy ich głównie na posadzki do nowoczesnych, ale także rustykalnych wnętrz. Wszystkie wapienie wykorzystywane na podłogi powinny być zaimpregnowane.
 
PIASKOWIEC jest twardszy od wapienia, ale porowaty i łatwo się plami. Często używa się go do obudowy kominków, rzadziej na ściany i posadzki, bo pokrywa się szarą, matową patyną.
 
ŁUPEK to drogi kamień. Wykorzystywany jest przede wszystkim na posadzki, ponieważ jest nienasiąkliwy, nieśliski i odporny na zużycie. Chropowata powierzchnia zapewnia mu dobrą przyczepność. Ze względu na efekt migoczącej powierzchni (zawiera kryształki miki i krzemionki) stosuje się go w pomieszczeniach reprezentacyjnych.
 
TRAWERTYN to odmiana bardzo twardego wapienia o strukturze porowatej. Barwa jego zbliżona jest do bieli, wpadającej w jasny beż, z lekką domieszką kremową. Do łazienek nadaje się tylko po zabezpieczeniu otworów (zaszpachlowaniu kamieniarską masą kamienną), wypolerowaniu i zaimpregnowaniu powierzchni.


Pod stopami, przy kominku

Kamienną posadzkę możemy ułożyć prawie wszędzie We wnętrzach stylowych podłoga z kamienia ułożona może być jego podstawowym akcentem. Posadzka z gładkich, prostokątnych płyt polerowanego kamienia doskonale pasuje do nowoczesnego wnętrza.
 
Kamień stosuje się również w tzw. strefach przejściowych – na tarasach, podestach wejściowych, w ogrodach zimowych, przedsionkach i holach. Wyłożona kamieniem posadzka na styku domu i ogrodu może stworzyć wrażenie wzajemnego przenikania się wnętrza z ogrodem.
 
Jednym z miejsce, gdzie w naturalny sposób uzasadnione jest wykorzystanie kamienia, jest kominek i jego otoczenie. Już nasi przodkowie okalali je kamieniami. W obudowie kominka kamień używany jest przede wszystkim dlatego, że jest niepalny i nie przenosi ognia, a pod jego wpływem nie zmienia swoich właściwości i koloru. Możemy użyć jednego rodzaju kamienia albo połączyć kilka kolorów i faktur. Kamień, dzięki plastyczności i łatwości obróbki, daje możliwość budowania zarówno kominków stylowych, jak i nowoczesnych.


Przyklejamy płytki kamienne

Do przyklejania płytek z marmurów naturalnych i syntetycznych, kamienia naturalnego oraz płytek z materiałów nasiąkliwych należy używać specjalnych zapraw zawierających biały cement, które nie spowodują przebarwienia okładziny. Należy do nich zaprawa klejąca Atlas Karo. Jest to zaprawa produkowana na bazie białego cementu, przeznaczona do przyklejania płytek ściennych i podłogowych, charakteryzuje się zwiększoną elastycznością i przyczepnością. Może być stosowana na podłoża otynkowane, betonowe i jastrychy cementowe, a także w systemach ogrzewania podłogowego. Jest produktem mrozo- i wodoodpornym, dlatego można ją używać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku, stosując warstwę klejenia o grubości od 2 do 5 mm.
 
Drugim klejem, który możemy zastosować do klejenia płytek kamiennych we wnętrzach, jest zaprawa Atlas Bis. Jest to klej dyspersyjny, gotowy do bezpośredniego użycia – a więc wygodny w stosowaniu – występujący w postaci jednorodnej pasty. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami klejącymi i dużą elastycznością warstwy klejenia. Atlas Bis jest przeznaczony do użycia na powierzchniach ścian wewnątrz budynków, na podłożu mineralnym, z płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych. Warstwa klejenia powinna mieć grubość od 2 do 8 mm.
 
W obu wypadkach przed zastosowaniem zapraw klejowych należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu podłoża, zadbać o to, by było ono suche, wyrównane i dokładnie oczyszczone. W wypadku podłoży chłonnych należy zastosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt.
 
Jak zatem widać, nowoczesna chemia budowlana znacznie ułatwia prace z zastosowaniem kamienia naturalnego, przyspiesza je oraz gwarantuje długi czas użytkowania kamiennej okładziny.

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 3/2004 | 2004-02-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniahale i magazyny na wynajemmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Poznańskimieszkania na wynajem powiat Międzychodzkimieszkania na wynajem gmina Górowo Iławeckielokale użytkowe na sprzedaż gmina Rząśnikmieszkania na sprzedaż w Bożej Wolidomy na sprzedaż w Twardowicachdomy na wynajem w Udrycze-Wola

Deweloperzy

);