Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Najczęściej popełniane błędy aranżacyjne

Jakich błędów unikać podczas urządzania mieszkania?
Jakich błędów unikać podczas urządzania mieszkania?

Zwieńczeniem zakupu mieszkania jest jego urządzanie. Właściwe dopasowanie przestrzeni do potrzeb mieszkańców będzie kluczowe, by czuć się w niej komfortowo. Na drodze wygodzie mogą jednak stanąć błędy aranżacyjne.

Jednym z najprzyjemniejszych etapów w całym procesie zakupu mieszkania jest aranżacja domowego wnętrza. Podejmując się tego zadania, powinniśmy stworzyć idealny duet funkcjonalności i estetyki, co nie zawsze jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Popełnione błędy mogą stać się uciążliwością, z którą trzeba się będzie codziennie zmagać.

Stylowy mix


Aby łączenie różnych stylów było stylowe, musi zostać dokładnie przemyślane. Poraktowanie mieszkania jak worka, do którego wrzucimy elementy z różnych koncepcji wnętrzarskich może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast ciekawych zestawień otrzymamy kicz, któremu brak będzie przysłowiowego ładu i składu. Oryginalne połączenia z pewnością nadadzą wnętrzu klimat, ale jeśli nie jesteśmy przekonani czy nasz pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę czy też narazi nas na śmieszność, bezpieczniej będzie, jeśli pozostaniemy w jednym nurcie i w oparciu o charakterystyczne dla niego cechy urządzimy całe mieszkanie. Wyjątek mogą stanowić tutaj pokoje dla najmłodszych, które rządzą się prawami dziecięcej wyobraźni. Jednak najlepiej (dobrze jest), kiedy cała przestrzeń stanowi spójną całość. Oczywiście możemy pozwolić sobie na dozę rozmaitości, ale taką, której będzie przyświecać koncept przewodni. Łazienka w stylu marynistycznym, a salon z motywami afrykańskimi? Dlaczego nie? Rozwiązanie możemy spotkać u mieszkaniach miłośników podróży.

Nadmiar zabija estetykę


Skutkiem nieprzemyślanej aranżacji i połączenia niepasujących do siebie stylów jest zasypanie mieszkania niepotrzebnymi meblami czy dodatkami typu obrazy, naczynia ozdobne, figurki. W efekcie możemy otrzymać wnętrze maniaka zbieractwa, który zamiast funkcjonalnej przestrzeni uzyska efekt składzika. Podstawowa zasada, którą powinniśmy się kierować, urządzając mieszkanie, jest użytkowość. Ważne, by meble i inne elementy, które chcielibyśmy mieć w danym pomieszczeniu, pełniły funkcje praktyczne. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy pozwolić sobie na postawienie na półce pamiątki z wakacji, ale pamiętajmy, że tutaj nie sprawdzi się zasada „od przybytku głowa nie boli”. W tej kwestii pułapką może okazać się również druga strona medalu, czyli zbyt puste przestrzenie. Popadanie w skrajny minimalizm skutkuje efektem zimnych wnętrz, gdzie nie będziemy czuli domowego klimatu, a przecież nie o to chodzi.

Błędy w czasie urządzania wnętrz
Zbyt duża liczba mebli i dekoracji nie jest wskazana w aranżacji wnętrz

Znajdźmy złoty środek


Niepożądanym efektem są również zbyt ciasne wnętrza, o co nietrudno, gdy niewłaściwie dopasujemy meble do przestrzeni, w której mają się znaleźć. Optyka daje nam możliwość manewrowania powierzchnią, ale popełnione w tym zakresie błędy mogą przynieść szkody estetyczne. Jeśli w niewielkim pomieszczeniu ustawimy wizualnie ciężkie elementy, automatycznie osiągamy wrażenie pomniejszenia pokoju. Urządzając duży salon czy sypialnię, możemy pozwolić sobie na ciemnobrązową szafę z rzeźbieniami. Jednak nie jest to dobry wybór, gdy do dyspozycji mamy małą powierzchnię.

Bogactwo barw i odcieni


Optycznym złodziejem przestrzeni mogą okazać się również nieodpowiednio dobrane kolory. Zastosowanie jasnych barw sprawia, że wnętrze nie tylko zyskuje świeżość, staje się jaśniejsze, ale także bardziej przestrzenne. Z kolei nieuważne zastosowanie ciemnych farb może pochłaniać światło, a pokój wyda się mniejszy, niż jest w rzeczywistość. Niekiedy jednak ciemniejszy odcień może stworzyć pożądany klimat lub ułatwi osiągnięcie określonego efektu – o sukcesie decyduje tutaj wyczucie połączone z odrobiną wiedzy o właściwościach poszczególnych kolorów.

Funkcja kolorów

 

O samych kolorach, ich cechach i pomieszczeniach, w których sprawdzą się najlepiej, można mówić wiele. Kiedy wybieramy farby, trzeba zastanowić się, czy wytypowana przez nas barwa będzie odpowiednia w danym pomieszczeniu. W pokoju przeznaczonym do pracy czy nauki można pokusić się o odcienie niebieskiego lub szarości. Sprzyjają one wyciszeniu, pobudzają myślenie i ułatwiają skupienie. Niestety w nadmiarze uczynią przestrzeń zimną i smutną. Chętnie wybierany do sypialni czerwony z jednej strony buduje nastrój, ale jednocześnie wyzwala agresję, co niejednokrotnie sprzyja kłótniom domowników. Jeżeli zależy nam, by dziecko efektywnie odrabiało lekcje, nie malujmy ścian, przy których stoi biurko na pobudzający i energetyczny żółty czy relaksującą i odprężającą zieleń – te kolory zarezerwujmy do pokoju dziennego lub kuchni, gdzie kreatywność i rozprężenie będą mile widziane.

Kolory sprzyjają podziałowi przestrzeni na strefy, co warto wykorzystać, kiedy zależy nam na urozmaiceniu. W ten sposób w dziecięcym pokoju można ciekawie wygospodarować zarówno przestrzeń przeznaczoną do nauki, jak i do zabawy. Kolory warto przełamywać, gdyż nawet one, w nadmiarze mogą szkodzić.

Nadmiar kolorów w mieszkaniu może szkodzić
Nadmiar kolorów w pokoju negatywnie wpływa na koncentrację

Magia światła


Nic nie wydobywa lepiej zamierzonego efektu kolorystycznego jak odpowiednio dopasowane oświetlenie, skierowane na elementy, które w szczególny sposób chcemy wyeksponować. Jednak podstawową funkcją światła są jego praktyczne właściwości, dlatego zadbajmy o to, by oświetlało istotne dla nas miejsca. Jednym z największych uciążliwości jeśli chodzi o wystrój wnętrz jest ciemna kuchnia. To wyjątkowe w każdym domu miejsce powinno zachęcać do przygotowywania posiłków i motywować do tworzenia dzieł sztuki kulinarnej, więc dobre doświetlenie będzie odgrywało tutaj kluczową rolę, podobnie jak funkcjonalny układ mebli – musi być poręcznie. Z kolei w sypialni, salonie czy łazience powinniśmy stworzyć sobie możliwość manewrowania oświetleniem. Sprzyjający wyciszeniu i odpoczynkowi klimat sypialni, aura odprężenia i relaksu podczas kąpieli oraz kinowy klimat w salonie ze sprzętem audiowizualnym to efekty, które pomoże osiągnąć właśnie gra światła i cienia.

 

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 08/2019 | 2019-05-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Mania ⋅ 30-05-2019 | 11:16

Dobrze czasem przeczytać tego typu tekst, żeby ustrzec się przed takimi błędami. Z mężem zmieniamy mieszkanie i niedlugo odbieramy nowe na Green Mokotowie, więc powoli sobie planujemy remont i aranżację.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniadziałki na sprzedażhale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Płockilokale użytkowe na wynajem powiat Sandomierskimieszkania na sprzedaż gmina Wąbrzeźnomieszkania na sprzedaż gmina Niskomieszkania na wynajem w Kiermuszyny Małedomy na wynajem w Podmieściemieszkania na sprzedaż w Podłęczu

Deweloperzy

);