Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z ogródkiem? Czy warto?

na-co-zwrocic-uwage-kupujac-mieszkanie-z-ogrodkiem-czy-warto
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z ogródkiem? Czy warto?

Marzysz o własnym kawałku zieleni, jednak nie chcesz rezygnować z korzyści wielkomiejskiego życia? Rozwiązaniem może być mieszkanie z ogródkiem. Czy warto kupić taki lokal i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Własny ogródek, nawet w środku miasta, to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby mieć kawałek zieleni, jednak nie chcą rezygnować z miejskiego komfortu. Coraz więcej osiedli powstaje z myślą o tej grupie osób. Czy rzeczywiście warto kupić mieszkanie z ogródkiem?
 

Mieszkanie z ogródkiem – plusy

Mieszkania z ogródkiem to oczywiście lokale usytuowane na parterze budynków wielorodzinnych. Na nowoczesnych osiedlach to już w zasadzie standard, że do najniższych kondygnacji przynależy nie balkon, a właśnie wydzielony kawałek zieleni. Jednak nie jest to propozycja dla każdego – są osoby, dla których najważniejszym kryterium jest to, by mieszkanie było położone na wyższych kondygnacjach. Wówczas warto zainteresować się lokalami uzupełnionymi o balkon lub taras – te ostatnie zwykle znajdują się u samej góry.
 
Tymczasem ci, dla których mieszkanie na parterze nie stanowi problemu (a nierzadko jest to wręcz zaleta), coraz częściej mogą cieszyć się własnym niewielkim ogródkiem. To przestrzeń, która pozwoli na posadzenie ulubionych kwiatów, uprawę ziół, a często nawet pomidorów, truskawek czy borówki amerykańskiej. Taki skrawek trawnika to również doskonałe miejsce na wypicie porannej kawy. Wieczorem, gdy zaprosimy znajomych, możemy natomiast wygodnie usiąść na zewnątrz z lampką wina i porozmawiać.
 

Przestrzeń idealna dla rodzin z dziećmi 

Ogrodzenie zwykle można tak udekorować (np. naturalnymi matami plecionym lub roślinnością), że zapewni nam ono sporo prywatności. Dodatkowo, jeśli mamy dzieci, będziemy mogli – bez lęku o ich bezpieczeństwo – pozwolić im na spędzanie całego dnia na zewnątrz. Z kolei większe ogródki pomieszczą nawet niewielki dziecięcy basen, piaskownicę czy kuchnię błotną. To sprawia, że mieszkanie z ogródkiem stanowi doskonałą propozycję dla rodzin z małymi dziećmi, które cenią sobie bliskość infrastruktury handlowo-usługowej, placówek oświatowych i miejsca pracy, ale brakuje im własnej zieleni właściwej działkom poza miastem. 
 

Mieszkanie z ogródkiem – minusy

Niestety, mieszkania z ogródkiem mają również swoje minusy. Pierwszym i najczęściej wskazywanym jest oczywiście mniejsza prywatność. W przypadku mieszkań usytuowanych na wyższych kondygnacjach łatwiej o nią zadbać. Tymczasem parter zwykle wymusza na nas np. zasłonięcie okien wieczorem, jeśli chcemy uchronić się przed przypadkowymi spojrzeniami przechodniów. 
 
Drugim aspektem, o którym warto pamiętać w przypadku osiedli w środku większych miast, jest bliskość ulic, zwykle ruchliwych i zatłoczonych. W mieście trudno o kojącą ciszę. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na usytuowanie samego mieszkania – te zlokalizowane tuż przy drzwiach wejściowych wiążą się z większym natężeniem ruchu innych mieszkańców osiedla tuż za ogrodzeniem. 
 
Kolejna sprawa to wielkość samego ogródka – niestety, często te skrawki zieleni to naprawdę niewielkie fragmenty trawnika, które może być trudno wygodnie zagospodarować. Jeszcze na etapie wybierania mieszkania z ogródkiem warto zastanowić się, jakie mamy plany względem niego. Jeśli marzymy o małym warzywniku, z pewnością powinniśmy poszukać czegoś większego. Natomiast jeśli planujemy ustawić tam tylko stolik i krzesła, by każdego poranka delektować się kawą pitą „na świeżym powietrzu”, mały ogródek zapewne będzie wystarczający. 
 

Mieszkanie z ogródkiem a bezpieczeństwo

Rozważając zakup mieszkania z ogródkiem, zwykle jedną z pierwszych wątpliwości, które przychodzą nam na myśl, jest kwestia bezpieczeństwa. Nic dziwnego – lokal na parterze, z uwagi na swoje położenie, zdaje się być najłatwiejszym celem włamywaczy. Jednak wystarczy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania, by zapomnieć o tych obawach. Przede wszystkim, pomocne będą systemy antywłamaniowe – alarmy, ewentualnie kamerka, które połączymy ze swoim smartfonem. W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo naszego mieszkania nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. 
 

Ceny mieszkań w dużych miastach

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania w dużym mieście, jednak nie masz pewności, czy będzie cię na nie stać? Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtują się ceny lokali z rynku wtórnego, które usytuowane są w największych miastach w Polsce. W tym celu posłużyliśmy się intuicyjnym narzędziem służącym do analizy rynku nieruchomości – Ronin24, czyli Raport Ofert Nieruchomości i Notowań. 
 
Przyjęliśmy, że szukamy 3-pokojowego mieszkania o powierzchni 60 mkw. 
W Krakowie, w dzielnicy Czyżyny, za takie mieszkanie trzeba zapłacić średnio 588 909 zł (prawdopodobna całkowita wartość nieruchomości obliczona w oparciu 544 ofert sprzedaży z ostatnich 24 miesięcy), czyli 9 815 zł za 1 mkw. Z kolei na warszawskim Mokotowie takie samo mieszkanie to koszt średnio 727 768 zł, czyli 12 129 zł za 1 mkw (obliczenia na bazie 2 830 ofert sprzedaży z ostatnich 2 lat). 
 
 
Decydując się na łódzkie Bałuty, trzeba natomiast liczyć się z kosztem na poziomie 430 227 zł za 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 60 mkw (czyli 7 170 zł za 1 mkw). Analiza została przeprowadzona w oparciu o 1 767 ofert sprzedaży.
 
 
A może Koszutka w Katowicach? Tam za podobne mieszkanie trzeba zapłacić średnio 444 000 zł, czyli 7 400 zł za 1 mkw (na podstawie 188 ofert z ostatnich dwóch lat. Z kolei lubelska Wieniawa może oznaczać koszt na poziomie 537 390 zł, czyli 8 956 zł za 1 mkw 3-pokojowego mieszkania o powierzchni 60 mkw (w ciągu ostatnich 24 miesięcy takich ofert sprzedaży było tam łącznie 59).
 

   

Źródło: KRN.pl | 2022-07-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniakamienice na zamianędomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Węgorzewskidomy na wynajem powiat Krośnieńskimieszkania na sprzedaż gmina Kętrzynmieszkania na wynajem gmina Sośniedomy na wynajem w Lubiszynek Pierwszydomy na wynajem w Nowej Wsidomy na wynajem w Jagodne

Deweloperzy

);