Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mieszkania nie tanieją. Można jednak liczyć na okazje cenowe

mieszkania-nie-tanieja-mozna-jednak-liczyc-na-okazje-cenowe
Mieszkania nie tanieją. Można jednak liczyć na okazje cenowe

Ceny mieszkań nie spadają – to efekt m.in. wysokich kosztów budowy. Chętnych na zakup nieruchomości, szczególnie na kredyt, może być również znacznie mniej.

W ubiegłym roku ceny mieszkań na największych rynkach w Polsce rosły w rekordowym tempie. W niektórych lokalizacjach wzrosty osiągały poziom nawet 20 proc. – czytamy w najnowszym raporcie Evaluer Index 2022 przedstawionym przez Emmerson Evaluation.
 

Chętnych na mieszkania na kredyt ma być znacznie mniej

Tegoroczna sytuacja na rynku mieszkaniowym różni się od tej, którą znamy z ubiegłego roku. Wyższe stopy procentowe oraz trudna dostępność kredytów (szacuje się, że zdolność kredytowa została obecnie ograniczona o min. 30 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed cyklu podwyżek stóp procentowych) mają spowodować, żechętnych na zakup nieruchomości w ten sposób może być znacznie mniej – nawet o 2/3.
 
Pewne zmiany w sytuacji klientów planujących zakupy wspierane kredytem hipotecznym może spowodować wchodząca w życie 27 maja 2022 r. ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Zgodnie z jej zapisami państwo będzie gwarantować za pośrednictwem BGK do 20 proc. kwoty kredytu. Będzie to jednak kwota nie większa niż 100 tys. zł. Gwarancja ta może pewnej grupie klientów zastąpić wymagany przez banki wkład własny. W obecnej sytuacji rynkowej jego brak nie jest jednak głównym czynnikiem ograniczającym dostęp do kredytu mieszkaniowego. Od momentu przygotowania ustawy sytuacja uległa zmianie, gdyż dziś to nie wkład własny, jak było to w momencie przyjęcia ustawy, ale zdolność kredytowa stanowi główny problem w dostępie do długoterminowego finansowania – podkreślił Dariusz Książak, Prezes Emmerson Evalaution.
 

Koszt budowy mieszkań wpływa na ich ceny

Stawki za 1 mkw mieszkań jednak nie spadają. Powodem są m.in. rekordowe ceny materiałów oraz robót budowlanych. Co więcej, koszty budowy mają się utrzymać do końca roku na podobnym poziomie, a niższy popyt będzie równoważyć mniejszą dostępność podaży. Na ubiegłoroczne wzrosty cen wpłynęły nie tylkorosnące ceny materiałów budowlanych i gruntów, ale też spory popyt warunkowany dobrą dostępnością niedrogich kredytów, a także inflacja.
 
W ubiegłym roku rynki nieruchomości w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście oraz w Katowicach zasilone zostały ponad 56 tys. nieruchomościami. Oznacza to wzrost o 16 proc. rok do roku. Jednak eksperci Emmerson Evaluation są zdania, że – gdyby nie pandemia, która wzbudziła niepewność co do przyszłości – przyrost ten byłby większy. Efektem była więc odpowiednio mniejsza aktywność deweloperów, którzy przesunęli w czasie uruchomienie nowych inwestycji.
 

Ceny mieszkań – w Sopocie najdrożej

Liczba mieszkań sprzedanych w ubiegłym roku na 7 analizowanych rynkach (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Katowice) łącznie przekroczyła 63 tys. To najlepszy wynik od czasów rekordowego roku 2017. W Łodzi i Poznaniu przyrost był wręcz historycznie wysoki.
 
Rekord pod względem wzrostu cen na rynku pierwotnym odnotowano w ubiegłym roku w Sopocie – 29 proc. rok do roku. Mediana cen za 1 mkw. wyniosła tam 21,5 tys. zł. Dla porównania, drugie miejsce przypadło Warszawie z wynikiem 12,3 tys. zł za 1 mkw. Jednak należy pamiętać, że sopocki rynek nieruchomości jest specyficzny pod względem ograniczonej przestrzeni, z którą w parze idzie prestiżowa lokalizacja. Niewiele mniejsze wzrosty miały też miejsce w Gdyni, w Katowicach, w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Zielonej Górze – tam osiągnęły bowiem poziom 23 proc.
 

Mieszkania z drugiej ręki też zdrożały

Rynek wtórny też nie zostaje w tyle. Tu także listę otwiera Sopot ze wzrostem cen na poziomie 26 proc. rok do roku. Ponad 20-proc. wzrosty odnotowano też w przypadku mieszkań z drugiej ręki usytuowanych we Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi. Mediana cen najwyższa także była w Sopocie – 13 tys. zł za 1 mkw, a zaraz za nim uplasowała się Warszawa z ceną 11,4 tys. zł mkw.
Dla porównania,w roku 2020 wzrosty cen nie przekraczały 13 proc. na rynku pierwotnym i 10 proc. na rynku wtórnym, przeważnie oscylując jednak w okolicy kilku proc.
 
Sytuacja na rynku nieruchomości w 2021 r. była o wiele lepsza niż przed pandemią. Nie sprawdziły się przewidywania, że przez COVID-19 rynkowi mieszkaniowemu grozi zapaść, co mogłoby mieć miejsce w przypadku, gdyby nie to, że stopy procentowe były utrzymywane w tym okresie na rekordowo niskim poziomie. Dodatkowo, 2021 był rokiem, w którym deweloperzy odnotowywali rekordowe wyniki sprzedażowe. Szczególnie pierwsze półrocze było wyjątkowo owocne. Natomiast jego końcówka przyniosła gwałtowne zmiany na rynku za sprawą wysokiej inflacji i wzrostu stóp procentowych – zaznaczył Dariusz Książak.
 

Można wypatrywać okazji cenowych

Na niższe ceny liczyć więc nie możemy, jednak eksperci przewidują częstsze okazje– i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Mają być one spowodowane wyższymi kosztami kredytów hipotecznych – część osób, które dokonały zakupu nieruchomości w czasie wyjątkowo niskich stóp procentowych, teraz decyduje się na sprzedaż zakupionych nieruchomości.
 
Eksperci Emmerson Evaluation wskazują też, że nieznaczna korekta cen wobec podaży w odniesieniu do zmniejszonego popytu będzie możliwa w przyszłym roku, gdy deweloperzy będą starali się wyprzedać ostatnie mieszkania z inwestycji rozpoczętych w 2021 r. 
Źródło: KRN.pl | 2022-06-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (6)

Marina Carlos ⋅ 29-09-2022 | 16:17

Czy masz złamane serce? Nie rozpaczaj, niech dr Ige Ajayi pomoże ci przywrócić twojego byłego", jest naprawdę prawdziwym i szczerym rzucającym zaklęcia miłosne, przywrócił mojego męża. Jestem MARINA CARLOS ze Stanów Zjednoczonych, bardzo się cieszę mój mąż wrócił po tym, jak zostawił mnie dla innej kobiety.Mój mąż miał romans ze współpracowniczką i tak bardzo kocham męża, ale zdradził mnie ze swoją współpracowniczką i tą dziewczyną, myślę, że wykorzystała wiedźmę lub czarna magia na męża, żeby się ze mną nie ożenił i to było tak krytyczne i nieproszone, że płaczę całymi dniami i nocami, że Bóg przyśle mi pomocnika, który przywróci mojego męża!Byłam naprawdę zdenerwowana i potrzebowałam pomocy, więc spojrzałam online w celu uzyskania pomocy i natknąłem się na stronę internetową, która sugerowała, że ​​dr Ige Ajayi może pomóc ci szybko przywrócić byłego męża. Więc poczułem, że muszę spróbować. Skontaktowałem się z nim, a on powiedział mi, co mam robić, i zrobiłem to , potem rzucił na mnie zaklęcie miłosne.Po 16 godzinach mój mąż faktycznie zadzwonił do mnie i powiedział, że bardzo za mną tęskni, o mój Boże!Byłam taka szczęśliwa i dziś znów jestem szczęśliwa dowcip h mój mąż i żyjemy razem szczęśliwie i dziękuję potężnemu rzucającemu zaklęcia dr Ige Ajayi, jest tak potężny, że postanowiłam podzielić się tutaj moją historią. jeśli jesteś tutaj i twój kochanek cię odrzuca, lub jeśli twój mąż wyprowadza się z inną kobietą, nie płacz już, zgłoś się do niego o pomoc teraz. Oto jego kontakt. Wyślij e-mail na następujący adres: drigeajayi@gmail. com lub Zadzwoń / Whats-app: +2348130035939.

Taylor Roland ⋅ 22-08-2022 | 15:33

I have been working with him on getting my credit score been boosted across the Equifax, TransUnion and Experian report. He made a lot of good changes on my credit report by erasing all the past eviction, bad collections and DUI off my credit report history and also increased my FICO score above 876 across my three credit bureaus report you can contact him for all kind of hacks . Email him here ethicalhackers009@gmail.com for more details,Whatsapp No:+14106350697 if you want to chat them up,One thing i can assure you would not regret this at all

Sharon ⋅ 12-08-2022 | 13:19

Witam Panie i Panowie, Po co ubiegać się o pożyczkę i mieć długi, skoro można zainwestować w Kryptowalutę. Nazywam się Sharon Tate Reeves, jestem brokerem i ekspertem w handlu i inwestycjach kryptowalutowych. Wiele osób musiało słyszeć o kryptowalutach (Bitcoin, Ethereum itp.) i o tym, jak ludzie zarabiają na tym dużo pieniędzy, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Cóż, przynoszę ci dobre wieści. Prowadzę program do handlu kryptowalutami, wykorzystując swoją strategię i analizę, aby zarobić więcej. W rzeczywistości możesz zarobić ponad 10 000 euro tygodniowo na handlu i inwestowaniu w kryptowalutę, jeśli użyjesz mojej strategii. Korzyści są takie, że poznasz cały proces i strategię i zarobisz w ciągu tygodnia. Uwaga: finansowanie, wypłaty i portfele są wykonywane tylko przez Ciebie, więc Twoje pieniądze są zabezpieczone. Zarobię tylko 20% prowizji za handel na Twoim koncie po pomyślnej wypłacie. Poniżej moje dane kontaktowe: E-mail: eclipseforexbroker@gmail.com Test/WhatsApp: +1 (201) 754-8785 To bardzo bezpieczny i legalny sposób na zarabianie pieniędzy. Wszyscy wiemy, jak szybko rośnie inflacja i musimy zdywersyfikować nasze dochody. To dla Ciebie szansa.

SOPHIA ⋅ 05-07-2022 | 02:43

Kiedy znalazłem Drince, desperacko potrzebowałem przywrócenia mojego byłego kochanka. Zostawił mnie dla innej kobiety. Stało się tak szybko i w ogóle nie miałem nic do powiedzenia. Po prostu rzucił mnie po 3 latach bez wyjaśnienia. Skontaktuję się z Dr.Prince za pośrednictwem jego strony internetowej, a on powiedział mi, co muszę zrobić, zanim będzie mógł mi pomóc, i zrobiłem to, co mi powiedział, po tym, jak dostałem to, czego chciał, rzucił zaklęcie miłosne, aby pomóc nam wrócić. Krótko po tym, jak zrobił swoje zaklęcie, mój chłopak zaczął ponownie do mnie wysyłać i czuł się okropnie z powodu tego, co po prostu mnie przeszedł. Powiedział, że jestem najważniejszą osobą w jego życiu i teraz o tym wie. Wprowadziliśmy się razem, a on był dla mnie bardziej otwarty niż wcześniej i zaczął spędzać ze mną więcej czasu niż wcześniej. Odkąd Dr.Prince pomógł mi, mój partner jest bardzo stabilny, wierny i bliżej mnie niż wcześniej. Gorąco poleca Dr.Prince każdemu, kto potrzebuje pomocy. E -mail: obinnaspelltemple@yahoo.com https://obinnaspelltemple.com

SOPHIA ⋅ 04-07-2022 | 12:56

Kiedy znalazłem Drince, desperacko potrzebowałem przywrócenia mojego byłego kochanka. Zostawił mnie dla innej kobiety. Stało się tak szybko i w ogóle nie miałem nic do powiedzenia. Po prostu rzucił mnie po 3 latach bez wyjaśnienia. Skontaktuję się z Dr.Prince za pośrednictwem jego strony internetowej, a on powiedział mi, co muszę zrobić, zanim będzie mógł mi pomóc, i zrobiłem to, co mi powiedział, po tym, jak dostałem to, czego chciał, rzucił zaklęcie miłosne, aby pomóc nam wrócić. Krótko po tym, jak zrobił swoje zaklęcie, mój chłopak zaczął ponownie do mnie wysyłać i czuł się okropnie z powodu tego, co po prostu mnie przeszedł. Powiedział, że jestem najważniejszą osobą w jego życiu i teraz o tym wie. Wprowadziliśmy się razem, a on był dla mnie bardziej otwarty niż wcześniej i zaczął spędzać ze mną więcej czasu niż wcześniej. Odkąd Dr.Prince pomógł mi, mój partner jest bardzo stabilny, wierny i bliżej mnie niż wcześniej. Gorąco poleca Dr.Prince każdemu, kto potrzebuje pomocy. E -mail: obinnaspelltemple@yahoo.com https://obinnaspelltemple.com

Christy Walton ⋅ 08-06-2022 | 20:17

Witam, czy szukasz pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia, pożyczki niezabezpieczonej, pożyczki biznesowej, pożyczki hipotecznej, pożyczki samochodowej, pożyczki studenckiej, pożyczki osobistej, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom prywatnym z niskim i rozsądnym oprocentowaniem 2%. Wyślij e-mail na adres: christywalton355@gmail.com

Pokaż wszystkie komentarze (6)

 

 

Deweloperzy

);