Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mieszkanie w kosztach firmy, czyli jak przedsiębiorcy mogą ominąć zakaz amortyzacji

mieszkanie-w-kosztach-firmy-czyli-jak-przedsiebiorcy-moga-ominac-zakaz-amortyzacji
Mieszkanie w kosztach firmy, czyli jak przedsiębiorcy mogą ominąć zakaz amortyzacji

Polski Ład wprowadził zakaz amortyzacji nabytych w 2022 roku mieszkań i domów. Przedsiębiorcy szukają sposobów na ominięcie tego ograniczenia. Jak się okazuje, jest pewna furtka, która jednak może okazać się nieco ryzykowna.

Przepis pozwalający jednorazowo rozliczyć zakup firmowego majątku

Polski Ład wprowadził zakaz amortyzacji mieszkań i domów zakupionych w 2022 roku. Firmy szukają więc sposobów na to, aby zaliczyć wydatek na zakup lub wybudowanie nieruchomości do kosztów podatkowych. Czy istnieje przepis, który pozwala jednorazowo rozliczyć zakup firmowego majątku? Okazuje się, że tak.
 
Możliwość taką daje zapis art. 22e ustawy o PIT. Z zapisu tego wynika, że jeżeli przedsiębiorca przewiduje, że firmowa rzecz o wartości powyżej 10 tys. złotych będzie wykorzystywana w biznesie nie dłużej niż rok, nie musi być ona zaliczana do środków trwałych i tym samym amortyzowana. W związku z tym wydatek na jej zakup lub wytworzenie może być zaliczony bezpośrednio do kosztów.

Interpretacja korzystna dla przedsiębiorców

Art. 22e ustawy o PIT dotyczy wszystkich rzeczy wykorzystywanych w firmie, również mieszkania i domu. Rozumiany jest jako możliwość jednorazowego rozliczenia w kosztach wydatków poniesionych na rzeczy wykorzystywane krótko w działalności przedsiębiorstwa.
 
Fiskus niedawno wydał interpretację indywidualną, która umożliwia jednorazowe rozliczenie nieruchomości mieszkalnych w kosztach podatkowych. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który w wyniku podziału majątku po likwidowanej spółce otrzymał kilka mieszkań. Nieruchomości te są wynajmowane. Zamierza je jednak sprzedać przed upływem roku. Dlatego też zakłada, że nie musi ich amortyzować. Chce natomiast rozliczyć wartość lokali bezpośrednio w kosztach podatkowych swojej działalności.
 
Może tego dokonać, ponieważ zdaniem Fiskusa podstawowym czynnikiem kwalifikowania składnika majątku do środków trwałych jest przewidywany okres jego użytkowania. O sposobie wykorzystywania danej rzeczy decyduje natomiast sam przedsiębiorca. Jeżeli okres ten nie będzie przekraczał roku, wydatki na nabycie takiej rzeczy można zakwalifikować do kosztów PIT (zgodnie z interpretacją nr 0112-KDIL2-2.4011.1062. 2021.2.WS). Wielu przedsiębiorców dopatruje się tutaj możliwości obejścia zakazu amortyzacji wprowadzonego przez Polski Ład. Jak to wygląda w praktyce?

Fiskus może zakwestionować rozliczenie?

Jeżeli Fiskus uzna, że wprowadzenie nieruchomości do firmy na tak krótki czas to działanie, które ma na celu jedynie podatkowe korzyści, może zakwestionować rozliczenie. Zastosuje wówczas klauzulę obejścia prawa. Polski Ład zakazuje amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, czyli rozliczania ich w kosztach przez wiele lat. Dlatego też możliwość zaliczenia ich do kosztów za jednym razem wydaje się jeszcze mniej prawdopodobne.
 
W 2015 roku skarbówka wydała interpretację (nr IPTPB1/4511-296/15-5/KO) dotyczącą sytuacji, gdy przedsiębiorca zaliczył do kosztów podatkowych wydatek związany z zakupem domu (w związku z przewidywanym okresem użytkowania krótszym niż rok). Następnie wycofał go z działalności i przeznaczył na cele osobiste. Okazało się, że przedsiębiorca musi skorygować koszty.
 
Podobną decyzję Fiskus wydał w sprawie samochodu, którego zakup został zakwalifikowany do kosztów podatkowych, by przed upływem roku zostać wycofanym z firmy i być przekazanym na cele prywatne (interpretacja nr IPPB1/415-1174/14-2/KS). Co prawda żaden przepis nie wymaga korekty kosztów. Należy jednak spodziewać się, że skarbówka będzie się o to ubiegać.

Od 2023 roku całkowity zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych

Przepisy przejściowe do Polskiego Ładu pozwalają jeszcze w tym roku amortyzować mieszkania i domy nabyte lub wybudowane przed 1 stycznia 2022 roku. Od 2023 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz amortyzacji wszystkich nieruchomości mieszkalnych.

Przedsiębiorcy przeciwni zakazowi amortyzacji nieruchomości mieszkalnych

Przedsiębiorcy uważają, że zakaz amortyzacji mieszkań narusza regułę ochrony praw nabytych, która wynika z zasady demokratycznego państwa prawnego. Ich zdaniem zainwestowali w zakup nieruchomości i zakładali w swoich planach biznesowych, że będą je mogli całościowo rozliczyć w kosztach podatkowych.
 
W swych argumentach powołują się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że sytuacja prawna podmiotów, które dotknęła zmiana przepisów, powinna być objęta odpowiednimi zapisami przejściowymi. Miałoby to na celu pozwolenie im dokończenia zaplanowanych przedsięwzięć w warunkach stabilnych, pewnych przepisów.
 
Zdaniem skarbówki wykładnia językowa nowych regulacji nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Zgodnie z jedną z interpretacji (nr 0115-KDIT3.4011.32.2022.1.AW) kontrola zgodności z aktami prawnymi wyższego rzędu leży w kompetencjach Trybunału Konstytucyjnego, a nie urzędników.
 
Zaliczenie zakupu nieruchomości mieszkalnych do kosztów podatkowych może okazać się ryzykowne. Jak pokazują przytoczone przykłady, skarbówka może domagać się rozliczenia kosztów, gdy mieszkanie lub dom zostaną wycofane z działalności firmy po niespełna roku. Nie jest to zatem idealna alternatywa dla obejścia zakazu amortyzacji.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażdomy na wynajemkamienice na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Płońskilokale użytkowe na wynajem powiat Kętrzyńskimieszkania na sprzedaż gmina Bukownodomy na wynajem gmina Komprachcicemieszkania na wynajem w Ciołkumieszkania na sprzedaż w Uzdowiedomy na wynajem w Pytowicach

Deweloperzy

);