Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mało popularne style w naszych wnętrzach – które z nich wypróbujesz?

Style Hampton i Bauhaus mogą stać się konkurencją dla dotychczas wybieranych motywów
Style Hampton i Bauhaus mogą stać się konkurencją dla dotychczas wybieranych motywów

Industrializm, styl skandynawski i rustykalny zawładnął naszymi mieszkaniami, domami i placówkami publicznymi. Determinantem ich popularności jest głównie dostępność do określonych dodatków i częste wykorzystywanie w kulturze masowego przekazu.

Wyrazistość każdego, poszczególnego stylu ma swoich zwolenników na całym świecie – w końcu każdy zna surowość wnętrz loftowych, minimalizm stylu nordyckiego i swojskość pomieszczeń rustykalnych. 

Obok tych uniwersalnych i wyjątkowych stylów pojawia się także kilka innych, mniej popularnych, aczkolwiek równie ciekawych w swojej formie. 
Zarówno styl Hampton (lub Hamptons), jak i styl Bauhaus może stać się poważną konkurencją dla dotychczas wybieranych motywów. Tylko za pomocą jakich elementów wprowadzić je do naszych, czterech ścian? Poniżej omówimy najważniejsze elementy charakterystyczne dla danego stylu oraz postaramy się przybliżyć nieco mniej znane typu styli aranżacji wnętrz również w taki sposób abyś mógł czytelniku również w swoich czterech ścianach wprowadzić podstawowe elementy przypisane do danego stylu. Zatem nie przeciągajmy i przejdźmy do materiału i zaczynajmy!
 

Styl Hampton

Nazwa pochodzi od ekskluzywnego miasteczka, będącego synonimem elegancji i przepychu, głównie wśród mieszkańców nowojorskiego Manhattanu. East Hampton i Saouthhampton na Long Island zasłynęło z niewielkich domków wakacyjnych, które ze względu na swoją formę i aranżację, nie ustępują miejsca wysokobudżetowym apartamentom, budowanych w prestiżowych dzielnicach Nowego Jorku. 
Samo miasteczko urzeka piaszczystymi plażami, przydomowymi basenami i jeżdżącymi paparazzi, poszukującymi sensacji wśród największych gwiazd ze świata show-biznesu. Ta wyjątkowa mieszanka spowodowała, że mieszkańcy miasteczka stworzyli swój własny, wyjątkowy styl, który zakorzenił się w kulturze amerykańskiej, przedostając się coraz śmielej za ocean. 

W tworzeniu wnętrz uczestniczą znani dekoratorzy – m.in. John Barman, Jonatan Adler czy Simon Donnan. Filarem stylu Hampton jest próba połączenia komfortu z prostotą, a także luksusem i minimalizmem. Dlatego też najczęściej wykorzystywanymi elementami są dodatki w stylu kolonialnym, a także akcenty marynistyczne, podkreślające nadmorski klimat miasteczka. Ta wybuchowa mieszanka jest na tyle oryginalna, że zdobyła rzeszę fanów – nie tylko wśród nowojorczyków, ale przede wszystkim wśród całej rzeszy Amerykanów. 
Chcąc najlepiej oddać styl Hampton, warto prześledzić scenografię filmu „Lepiej późno niż później”. Dzieło z 2003 roku opowiada historii ekscentrycznego, starszego mężczyzny, który mieszka w niezwykle urokliwym, jasnym i nadmorskim domku.

Warto podkreślić, iż styl mimo przepychu i wyraźnie drogocennych dodatków, daleki jest od pretensjonalności. Same wnętrza cechuje przytulność, delikatność i schludność, dzięki czemu są idealnym uzupełnieniem zarówno romantycznych wnętrz dla dwojga, jak i dla całych rodzin, szukających spokoju po pracowitym tygodniu. 

W stylu Hampton królują różne konwencje aranżacyjne – począwszy od art. deco, po styl rustykalny czy skandynawski. Dodatki nawiązują głównie do lokalnych, nadmorskich kurortów, inspirując się plażą, błękitną wodą, drewnianym molo i ciepłymi barwami. Całość uzupełni patyna, czyli produkt korozji atmosferycznej miedzi i jej stopów, który daje efekt zasiedziałych, użytkowanych dodatków, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. 
 

Jak wprowadzić styl Hampton do swojego wnętrza?

  • Postaw na materiały takie jak ceramika, drewno, ozdobne szkło i mosiądz.
  • Zrezygnuj z mocnych, neonowych barw, na rzecz kolorów nawiązujących do plaży i morza. Niech w Twoim wnętrzu dominuje beż, biel, żółć, a także błękity i granat, przywołujący na myśl kolor czystej wody.
  • Wykorzystuj dodatki zabrane nad morzem – począwszy od wazonów z muszelkami, po drewniany ster czy figurkę nadmorskiej latarni.
  • Wybieraj wieloramienne żyrandole w geometrycznych kształtach. 
  • Postaw na proste, funkcjonalne dodatki, takie jak np. wisząca suszarka do naczyń czy gazetownik, ułożony w rogu kanapy.

 

Styl Bauhaus

Pomysłodawcą tego mniej popularnego stylu jest Walter Gropius, który fascynował się nowoczesnością i funkcjonalnością. W swoim manifeście, nazwanym „Teorie i zasady organizacyjne Bauhausu” podkreślał, że wnętrze powinno być przede wszystkim oparte na swojej funkcji, a nie na zbędnych dodatkach, które zaburzają przestrzeń i tworzą z niej pełne przepychu lokum. Wiele osób podkreśla, iż styl Bauhaus stoi na przeciwnym krańcu co eklektyzm, który bazuje na różnorodnych formach i kolorach.

Jak pisał sam twórca stylu – istotą takich wnętrz powinna być jasna, organiczna architektura, która nie jest obciążona fasadami i „sztuczkami optycznymi”. Istotą od początku do końca powinna być architektura, która odpowiada na zmiany zachodzące w naszym świecie – pełnym maszyn, radia i szybkich aut. 

Opis ten niezwykle wyraźnie przypomina styl loftowy, który często mylony jest z wizją Gropiusa. O ile owszem, styl ten bazuje na funkcjonalizmie, który zdominował architekturę i wzornictwo XX wieku, o tyle w ostateczności wnętrza te nieco różnią się od wnętrz typowo przemysłowych.

Przede wszystkim. każde pomieszczenie powinno mieć ściśle określony cel. W funkcjonalności należy uwzględnić dostęp do słońca, zieleni i zachowanie przestronności. Ten minimalizm i nawiązywanie do natury to główne cechy, pozwalające odróżnić go od industrializmu. Nic więc dziwnego, że wśród wielu architektów synonimem stylu Bauhaus stało się powiedzenie „mniej znaczy więcej”. 
 

Jak wprowadzić styl Bauhaus do swojego wnętrza?

  • Postaw na geometryczne, proste i proporcjonalne formy – unikaj skomplikowanych kształtów oraz ornamentyki. 
  • Głównym filarem wnętrz powinny być funkcjonalne dodatki – suszarka do naczyń w przypadku kuchni, ozdobna lampa w salonie lub budzik na etażerce w sypialni.
  • Ogranicz się do jasnych barw, z ewentualnymi akcentami czerwieni, granatu i żółci. 
  • Łącz style, materiały i wykończenia – nie bój się kontrastów w postaci matu i połysku.
  • Wybieraj dodatki łączące estetykę i funkcjonalność – znajdziesz je w Emako.  
Źródło: KRN.pl | 2020-10-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażmieszkania na zamianęgaraże na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat M. Biała Podlaskalokale użytkowe na wynajem powiat Sulęcińskidomy na sprzedaż gmina Kaletymieszkania na wynajem gmina Miasteczko Krajeńskiedomy na wynajem w Bałoszycachdomy na sprzedaż w Przezwodachdomy na wynajem w Kobylnikach

Deweloperzy

);