Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Magnolia - drzewa i krzewy z zachwycającymi kwiatami

magnolia-drzewa-i-krzewy-z-zachwycajacymi-kwiatami
Magnolia - drzewa i krzewy z zachwycającymi kwiatami

Magnolie to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych, rosnących głównie jako krzewy, które niezwykle spektakularnie kwitną. Końcem wiosny na ich gałęziach pojawiają się setki kolorowych kwiatów o intensywnym zapachu. Choć mają pewne wymagania, to otoczone opieką, odwdzięczają się niesamowitym wyglądem. Jeśli szukasz krzewu lub drzewa, który będzie ozdobą Twojego ogrodu lub przestrzeni domowej, dowiedz się więcej o magnolii.

Magnolia — drzewa i krzewy

Magnolia to roślina, która przywędrowała do Polski z Azji Wschodniej i Ameryki Północnej (również północnej części Ameryki Południowej). Ma płytki system korzeniowy, ponieważ naturalnie rośnie na wilgotnych stanowiskach. Z tego względu, sadząc ją w ogrodzie, trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie. Nie przepada także za zmianami miejsc. Jest jednak chętnie wybierana przez ogrodników, ponieważ ze świecą szukać innej, tak efektownej rośliny.
 
Magnolia może być uprawiana zarówno jako drzewo, jak i krzew. Znajduje swoje zastosowanie w przydomowych ogrodach, publicznych parkach oraz przestrzeniach międzyosiedlowych. Można ją posadzić solo lub w grupie. Doskonale wygląda także jako ozdoba rabat lub wśród skalniaków. W tej roli najlepiej sprawdza się magnolia szczepiona na pniu. Ma ona jeszcze jedną zaletę. Kwitnie znacznie szybciej niż rośliny sadzone z nasiona, ponieważ już w drugim lub trzecim roku. Jest to więc znacząca przewaga dla wszystkich tych, którym zależy na jej funkcji ozdobnej.
 

Wybrane odmiany magnolii

 
W Polsce dostępnych mamy wiele rodzajów magnolii, które kwitną na przeróżne kolory m.in. różowy, żółty, biały i niebieski. Szczególnie warte uwagi są:
 
  • magnolia biała PARASOLOWATA — jest to gatunek charakteryzujący się największymi liśćmi (nawet do 60 centymetrów) i kwiatami wśród magnolii dostępnych w Polsce, a ponadto może dorosnąć aż do 5-7 metrów wysokości; ma białe kwiaty, które później zamieniają się w ciemnoróżowe owocostany i kwitnie stosunkowo późno, bo dopiero w czerwcu,
  • magnolia CLEOPATRA — jest to również drzewo, które może mieć wysokość do 5 metrów wysokości, a jego kwiaty osiągają nawet 18-20 centymetrów średnicy; kwitnie nieco wcześniej niż poprzedni gatunek, bo w okolicach kwietnia i maja; ma wówczas zjawiskowy kolor będący połączeniem czerwieni i fioletu,
  • magnolia BLUE OPAL — jest to jedna z najbardziej zachwycających odmian magnolii, która ma jasnoniebieskie pąki (później po rozkwitnięciu przekształcają się w zieloną żółć); może osiągać do 3-4 metrów wysokości, jednak należy ją przycinać, aby mogła się odpowiednio rozwijać,
  • magnolia brooklińska YELLOW BIRD — jest to średniej wielkości drzewo, na którym kwitną kwiaty o średnicy 7-10 centymetrów i intensywnym, żółtym kolorze; rozkwitają dopiero w maju, jednak jeśli umiejscowi się roślinę na słonecznym stanowisku, wówczas odwdzięczy się setkami pąków,
  • magnolia GEORGE HENRY KERN — jest to krzew, który może osiągnąć ok. 2-3 metry wysokości; wyróżnia się stożkowatym kształtem, który tworzą zielone liście, jesienią zmieniające swój kolor na brązowy; roślina kwitnie na przełomie kwietnia i maja, kiedy to wypuszcza duże, jasnoróżowe pąki.

Magnolie - sadzonki i uprawy

 
Pierwszym krokiem, który pozwoli Ci się cieszyć magnolią w swoim otoczeniu, jest znalezienie jej odpowiedniego stanowiska. Powinno ono znajdować się w słonecznym miejscu (półcień również sprawdzi się dobrze). Ważne jest to, aby było osłonięte od wiatru, a także mrozu. Co z glebą? Najlepiej wybrać przepuszczalną i wilgotną (ale nie podmokłą!) o odczynie lekko kwaśnym. Kolejna kwestia to czas sadzenia. Magnolię najlepiej włożyć do ziemi jesienią — w okresie od końca września do końca października. Wówczas sadzonki znajdują się już w stanie wegetacji. Choć niektóre źródła podają także, że dobrym okresem na sadzenie jest wiosna, to należy być ostrożnym. Nawet niewielki przymrozek może wyrządzić ogromne szkody.
 
Aby zasadzić krzewy i drzewa magnolii, w pierwszej kolejności należy wykopać otwór. Powinien on mieć taką głębokość, na jaką roślina wcześniej rosła w pojemniku. Ważne jest to, aby podczas sadzenia nie rozluźniać systemu korzeniowego. Następnie po włożeniu rośliny do otworu, należy obsypać ją pulchną ziemią, a później obficie podlać. Koniecznie pamiętaj również o nawadnianiu rośliny co najmniej przez kilka kolejnych tygodni, a także w tracie suszy! Na wierzch kładzie się liście, które powinny się znajdować pod magnolią przez cały rok, aby chronić ją przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
 

Gdzie znaleźć dobre sadzonki magnolii?

 
Magnolia jest rośliną wrażliwą na suszę, przymrozki, a także zmiany miejsca, dlatego zakup sadzonki, która rzeczywiście stanie się pięknym drzewem lub krzewem, może być nie lada wyzwanie. To zadanie z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego sprzedawcy, np. https://www.podkarpackiesady.pl/53-magnolie. Czym charakteryzuje się taki sklep? Przede wszystkim posiada opinie zadowolonych klientów. Dba również o rośliny w trakcie transportu, oferuje dobrą obsługę w trakcie i po transakcji, a także ma długoletnie doświadczenie.
 
 

źródło: https://akaogrody.pl/dostepne-odmiany-wisni.html 

Źródło: KRN.pl | 2022-12-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemhale i magazyny na wynajemdomy do kupieniadomy na wynajem powiat Lubińskidomy na wynajem powiat M. Tarnobrzegdomy na wynajem gmina Karlinolokale użytkowe na wynajem gmina Sierpcmieszkania na wynajem w Kumajnachdomy na sprzedaż w Udrzynkudomy na wynajem w Starym Krajewie

Deweloperzy

);