Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kupujesz mieszkanie? Zrób to mądrze

Kupujesz mieszkanie? Zrób to mądrze

O wymaganiach banków stawianych osobom planującym zakup mieszkania, z Michałem Strzylakiem, ekspertem finansowym rozmawia Anna Kapłańska.

Aby zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego, warto odpowiednio przygotować się do złożenia wniosku. O wymaganiach banków w przypadku różnych form zatrudnienia oraz o tym, w jaki sposób zwiększyć swoją zdolność kredytową, z ekspertem kredytowym Michałem Strzylakiem rozmawia Anna Kapłańska.

W przypadku danej osoby jeden bank może zgodzić się na udzielenie kredytu hipotecznego, a inny nie. Z czego to wynika?

Głównym kryterium udzielenia kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej, czyli możliwość spłacania kredytu. Bank na podstawie swoich procedur określa, czy dany klient będzie spłacał kredyt.

Do ilu banków najlepiej złożyć wniosek kredytowy?

Ze swoimi klientami zazwyczaj składam wniosek do 3-4 banków, po to, żeby zabezpieczyć całą transakcję, zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Jeśli z różnych przyczyn bank powie Nie, to mamy alternatywę.

Czy jeżeli złożymy zbyt dużo wniosków, ryzykujemy czymś więcej niż stratą czasu?

To wszystko zależy od sytuacji klienta, jego historii kredytowej, oceny w BIK, planów na przyszłość. Jeśli w najbliższym czasie nie zamierza starać się o inny kredyt, to 3-4 zapytania dotyczące kredytu hipotecznego nie mają negatywnego wpływu na ocenę w BIK. Jeśli myślimy o innych kredytach, np. niezabezpieczonych – gotówkowych czy firmowych, w najbliższej przyszłości, to wtedy zapytania mają większe znaczenie. Przy kredycie gotówkowym 3-4 zapytania w krótkim czasie mogą spowodować, że klient nie otrzyma kolejnego kredytu. Przy hipotece – nie.

Załóżmy, że złożyliśmy wniosek do 3-4 banków i wszystkie są gotowe udzielić nam kredytu hipotecznego. Jakie inne kryteria powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze oferty?

Większość klientów zwraca uwagę na wysokość raty i całkowity koszt kredytu. Ja też, z racji tego, czym się zajmuję, mam odpowiednie narzędzia, żeby porównać różne oferty banków właśnie pod tym kątem. Jeśli porównujemy oferty najlepszych banków, całkowite koszty kredytu są podobne. Bardzo często klienci wybierają więc instytucję, która ma mniejsze wymagania – np. nie wymaga założenia konta z wpływem wynagrodzenia, karty kredytowej, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia nieruchomości itd.

Na zdolność kredytową wpływa wysokość wynagrodzenia, ale też forma zatrudnienia. Jaka umowa jest najbardziej korzystna?

Banki najlepiej oceniają umowę o pracę na czas nieokreślony. Tutaj oczywiście ważny jest też staż pracy – im dłuższy, tym lepiej. Znaczenie ma również forma prawna pracodawcy – czy jest to jednoosobowa działalność, spółka, czy może administracja publiczna. Najlepiej oceniana jest strefa budżetowa, z racji stabilności zatrudnienia.

Jakie kryteria musimy spełnić, jeśli pracujemy na podstawie umowy o dzieło albo umowy zlecenie?

Jeśli chodzi o takie formy zatrudnienia, nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać, bo banki akceptują również takie dochody. W pracy często spotykam się z tym, że klienci mają dosyć duże obawy, jeśli pracują na podstawie takich umów. Oczywiście różnie bywa, każdy bank ma inne procedury i wymagania. Ważny jest okres trwania umowy i tutaj minimalny czas uzyskiwania dochodu z tego tytułu powinien wynosić 12 miesięcy. Dla porównania, przy umowach o pracę w wielu przypadkach wystarczają nawet 3 miesiące. Bardzo często dodatkowo bank chce to zweryfikować na podstawie PIT-u. Banki różnie liczą dochód, dużo zależy od kosztów uzyskania przychodu. Jeśli w przypadku praw autorskich na rozliczeniu podatkowym mamy odliczone 50 proc. jako koszty uzyskania przychodu, to część banków pomniejszy nasz dochód również o 50 proc., co z punktu widzenia kredytobiorcy jest dosyć niekorzystne. Część banków jednak przyjmie taki dochód, jaki wpływa na konto – to jest oczywiście najkorzystniejsza wersja.

strona: [ 1 ] 2
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 02/2018 | 2018-02-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów
doradca.pl Michał Strzylak

kom. 791 992 979
e-mail: biuro@1doradca.pl
www.1doradca.pl doradca.pl
* Pole wymagane
Prześlij mi kopię e-maila

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Klonowe 14
CHE162PI47
Apartamenty Lema
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna