Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kredyt dla Ukraińców. Czy uchodźcy mogą liczyć na wsparcie polskich banków?

kredyt-dla-ukraincow-czy-uchodzcy-moga-liczyc-na-wsparcie-polskich-bankow
Kredyt dla Ukraińców. Czy uchodźcy mogą liczyć na wsparcie polskich banków?

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował napływ uchodźców na olbrzymią skalę. Obecnie w Polsce jest ich już ponad 1,8 mln. Część planuje powrót do kraju, wielu jednak chce ułożyć sobie tu życie na nowo. Czy Ukraińcy mogą liczyć na kredyt gotówkowy lub hipoteczny w polskim banku? Jakie ułatwienia przygotowały dla nich polskie placówki?

Od lat Ukraińcy stanowili najliczniejszą mniejszość narodową w naszym kraju. Wielu z nich zatrudniało się w polskich firmach lub zakładało własne biznesy, mieli więc otwartą drogę do otrzymania kredytu. Teraz jednak przeważają uchodźcy, których sytuacja finansowa i prawna często nie jest jeszcze uregulowana.

Ułatwienia w bankach dla uchodźców z Ukrainy - na co można liczyć?

Przybywający zza naszej wschodniej granicy uchodźcy zazwyczaj planują dłuższy pobyt w Polsce – część z nich chce przeczekać najgorsze i wrócić do ojczyzny, gdy zagrożenie minie, inni widząc skalę zniszczeń wolą pozostać tu na dłużej. Wiąże się to z koniecznością rozpoczęcia życia niemal na nowo. Priorytetem wydaje się znalezienie pracy oraz mieszkania. Banki podjęły szereg działań, mających na celu ułatwienie uchodźcom funkcjonowania w nowym kraju.
 
Niemal trzy miesiące od wybuchu wojny normą stały się dwujęzyczne strony internetowe oraz ulotki informacyjne w języku ukraińskim. Wiele banków oferuje również uproszczone procedury zakładania kont dla Ukraińców i darmowe przelewy na Ukrainę.

Kredyt dla Ukraińców – kto może go otrzymać?

Obecnie nie ma żadnych wytycznych, mówiących o ułatwieniach dla uchodźców starających się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny w naszym kraju. Mogą oni jednak skorzystać z funkcjonujących do tej pory rozwiązań.
Obcokrajowcy mają prawo do ubiegania się o kredyt tak samo jak obywatele Polski, muszą jednak spełniać pewne wymagania. Do tej pory korzystały z niego głownie osoby mieszkające tu na stałe, posiadające kartę pobytu oraz zatrudnienia.
 

Jakie wymagania muszą spełnić Ukraińcy, by otrzymać kredyt w polskim banku?

Do najważniejszych wymogów banków należą:
 • wykazanie zdolności kredytowej oraz dobrej historii kredytowej,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu oraz osiąganych dochodach,
 • poświadczenie legalności pobytu na terenie Polski przynajmniej od 3 miesięcy,
 • posiadanie aktywnego konta osobistego w polskim banku
Sprawdzając historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy z Ukrainy, banki mogą skorzystać z ukraińskich rejestrów będących odpowiednikami naszego BIK-u. Należą do nich m.in. International Bureau of Credit Histories czy Ukrainian Bureau of Credit Histories. Niespłacone zobowiązania lub znaczne opóźnienia w spłacie mogą negatywnie wpłynąć na ocenę kredytową.
 
Obcokrajowcy starający się o kredyt gotówkowy w polskim banku muszą liczyć się z większą ilością formalności, niż w przypadku obywateli kraju. Są oni bowiem zobowiązani do udowodnienia legalności swojego pobytu. Bank może więc od nich wymagać nr. PESEL (jeśli został on nadany), ważnego ukraińskiego dowodu osobistego oraz karty pobytu czasowego lub stałego.
 

Które banki udzielają kredytów Ukraińcom?

W zależności od banku kryteria te mogą się od siebie nieco różnić, przed złożeniem wniosku warto więc dokładnie zapoznać się z wymaganiami. Większość placówek posiada specjalne ulotki informacyjne lub podstrony www w języku ukraińskim.
 
Które banki udzielają kredytów gotówkowych Ukraińcom? Ich lista jest długa, a niemal z każdym tygodniem dołączają do niej kolejne. Obecnie mogą się oni starać o pożyczkę m.in. w takich bankach jak:
 • Bank PKO,
 • ING Bank Śląski,
 • Santander Bank Polska,
 • mBank,
 • Credit Agricole,
 • BOŚ Bank,
 • Alior Bank,
 • Citi Handlowy,
 • Getin Bank,
 • BNP Paribas,
 • Bank Millenium
Szczegółowe wytyczne dotyczące kredytu dla Ukraińców należy sprawdzać bezpośrednio na stronie poszczególnych placówek.
 

Kredyt gotówkowy dla uchodźców. Czy można go otrzymać?

Obecnie nie ma gotowych rozwiązań mających na celu uproszczenie procedury kredytowej dla uchodźców. Z pewnością byłby to duży krok z kierunku ustabilizowania ich sytuacji finansowej, jednak biorąc pod uwagę fakt, jak dużym obciążeniem mogą być comiesięczne raty – szczególnie teraz, w obliczu wysokiej inflacji oraz kolejnych podwyżek stóp procentowych – trudno sobie wyobrazić złagodzenie zasad przyznawania pożyczek.
 
Aktualnie Ukraińcy mogą jednak liczyć na kredyt w polskim banku po uregulowaniu sytuacji prawnej i znalezieniu stałej pracy na terenie kraju.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-05-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemdomy na zamianękamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Toruńskidomy na wynajem powiat Białogardzkilokale użytkowe na sprzedaż gmina Pępowolokale użytkowe na wynajem gmina Kobiele Wielkiedomy na sprzedaż w Smykówkumieszkania na wynajem w Romaszkachmieszkania na wynajem w Woli Mieczysławskiej

Deweloperzy

);