Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jakie są najczęstsze błędy podczas zakupu domu?

jakie-sa-najczestsze-bledy-podczas-zakupu-domu
Jakie są najczęstsze błędy podczas zakupu domu?

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Wymaga ogromnych pokładów cierpliwości, czasu oraz zaangażowania. Nie wspominając już o konieczności posiadania dużych nakładów środków finansowych. Coraz więcej osób skłania się ku zakupowi nieruchomości już istniejącej - zaprojektowanej i wybudowanej przez dewelopera.

Zdarza się jednak, że podczas zakupu takiej nieruchomości nabywcy mogą popełnić błędy. To natomiast może wiązać się z pewnymi niedogodnościami czy kłopotami w późniejszym czasie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając wymarzonego domu. 
 

Piękna architektura i nowoczesny wystrój wnętrz to nie wszystko...

 
Większości osób podczas zakupu domu towarzyszą pozytywne emocje. Entuzjazm i ekscytacja biorą górę nad wszystkim. W takim stanie bardzo łatwo o popełnienie pewnych błędów, które w późniejszym czasie mogą okazać się niezwykle kłopotliwe dla użytkowników nieruchomości. W szczególności należy pamiętać o tym, że piękna architektura, nowoczesne wykończenie wnętrz oraz korzyści przedstawiane przez agentów nieruchomości to nie wszystko. Wiele osób nie zwraca uwagi na tak istotne czynniki, jak chociażby stan techniczny domu czy dojazd do niego. A nie da się ukryć, że to między innymi te elementy wpływają na komfort i funkcjonalność nieruchomości. 
 

Ważne kwestie techniczne i prawne 

 
Dużym błędem podczas zakupu domu jest ignorancja. Dotyczy to zarówno zagadnień technicznych, jak i prawnych. Po stronie dewelopera są kwestie nabycia gruntu pod budowę, przygotowania projektu oraz uwzględnienie zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, w tym dróg dojazdowych. Musi on również poinformować nabywcę o ewentualnych planowanych inwestycjach w okolicy. Jako nabywcy powinniśmy pytać o wszystko, co budzi nasze wątpliwości. Mamy do tego prawo i nie wahajmy się z niego korzystać. 
 
Istotną rzeczą jest sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości w celu ujawnienia ewentualnych wad. Mogą one bowiem negatywnie wpłynąć na użytkowanie w dalszej perspektywie czasowej. 
 
Co warto sprawdzić? Przede wszystkim jakość tynków, okien, drzwi oraz elewacji. Nie bez znaczenia jest także sam dach i poddasze. Należy zwrócić uwagę na działanie instalacji oraz drożność kanalizacji. W protokole odbioru technicznego trzeba uwzględnić wszystkie elementy, które w jakikolwiek sposób odbiegają od normy. Stan techniczny nieruchomości należy sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy z deweloperem. 
 

Funkcjonalne i komfortowe rozwiązania w domu 

 
Komfort w domu to przede wszystkim odpowiedni układ pomieszczeń, metraż oraz zastosowane rozwiązania. Coraz więcej deweloperów zdaje sobie z tego sprawę, dbając o to, aby ich projekty spełniały jak najwyższe normy jakości. Szczególnie funkcjonalne okazują się prywatne ogródki, podwójne miejsca parkingowe oraz przestronne garaże. Te ostatnie mogą posłużyć nie tylko do przechowywania auta, ale również jako spiżarnia czy warsztat. 
 
Godnym uwagi rozwiązaniem jest także ogrzewanie podłogowe, które wpływa na komfort cieplny domowników. W domach wolnostojących, bliźniakach czy tych w zabudowie szeregowej szczególnie istotne okazują się natomiast przestronne poddasza, które można dowolnie zaadaptować. 
 

Ekologia też jest ważna

 
Nie da się ukryć, że już od kilku lat pewnym wyznacznikiem podczas zakupu nieruchomości jest zastosowanie tzw. zielonych rozwiązań. Mają one za zadanie nie tylko wpływać na środowisko naturalne, ale również podnosić wartość nieruchomości i zapewnić jej energooszczędność. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wykorzystanie takich udogodnień, jak instalacje fotowoltaiczne czy pompa ciepła. 
 
Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. rekuperacja. To nic innego jak energooszczędna wentylacja mechaniczna, dzięki której możliwa jest wymiana brudnego powietrza z domu na czyste, świeże pochodzące z zewnątrz. W tym samym czasie odzyskiwana jest część zgromadzonego ciepła. 
 
Jeżeli w nowo zakupionym domu nie ma instalacji fotowoltaicznej, dobrze, gdyby znajdowało się w nim praktyczne przyłącze do jej montażu. Coraz częściej nabywcy zwracają uwagę na to, czy nieruchomość posiada gniazda służące do ładowania samochodów elektrycznych. 
 

Dobra lokalizacja zawsze w cenie! 

 
Od kilku lat obserwujemy pewien trend - coraz więcej ludzi emigruje z miast. Chcą uniknąć miejskiego zgiełku, ciągłego hałasu oraz życia na wysokich obrotach, stale w biegu. Poszukują ciszy i spokoju... Nie powinno więc dziwić to, że dużą popularnością cieszą się domy na obrzeżach miast, w małych miasteczkach oraz wsiach. Tutaj jednak należy liczyć się z faktem, że dojazd z miejsca zamieszkania do pracy, szkoły, sklepów czy innych obiektów może być utrudniony. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na skomunikowanie najbliższego obszaru. Czy do większego miasta prowadzi główna droga? Czy kursują może autobusy, którymi bezpośrednio dojedziemy do pracy lub szkoły?
 


Zarówno budowa domu, jak i zakup gotowej nieruchomości wiąże się z koniecznością dopilnowania wielu kwestii. Każdy z nas chce się cieszyć funkcjonalną i komfortową przestrzenią, w której może cieszyć się z uroków życia. Niełatwo jest zatem wybrać idealną nieruchomość. Nie da się jednak ukryć, że w obecnych czasach, gdy cierpimy na niedostatek ekip budowlanych, a budowa domu może wydłużać się w nieskończoność, wiele osób decyduje się na gotowe rozwiązania. 
 
Źródło: KRN.pl | 2022-12-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniahale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedażdomy na wynajem powiat Koszalińskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Brodnickidomy na wynajem gmina Koźminekmieszkania na sprzedaż gmina Ciepielówmieszkania na wynajem w Witkowicachmieszkania na sprzedaż w Pawłówkudomy na sprzedaż w Parszowicach

Deweloperzy

);