Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jakich mieszkań poszukują studenci?

Jakich mieszkań poszukują studenci?
Jakich mieszkań poszukują studenci?

Czy wiesz, jakie nieruchomości cieszą się zainteresowaniem żaków? Jakie lokum jest idealne dla studenta uczelni wyższej? Oto, czego studenci oczekują po mieszkaniach.

 Wiedza o tym, jakich mieszkań na wynajem szukają studenci, jest kluczowa w procesie rozglądania się za najemcą idealnym. Inne bowiem lokum przygotować należy dla rodziny z dziećmi, inne dla pracującego singla, inne dla pary seniorów, a jeszcze inne – dla studentów właśnie. Dobrze jest zatem zwrócić uwagę na potrzeby i oczekiwania żaków, by obie strony umowy były w przyszłości równie zadowolone z zawartego kontraktu.

Większość studentów współdzieli mieszkanie

Zaledwie 13 proc. studentów wynajmuje mieszkanie w pojedynkę – wynika z analizy badania ankietowego przeprowadzonego przez AMRON. Połowa respondentów zdecydowała się zamieszkać z co najmniej dwoma współlokatorami, a 38 proc. dzieli nieruchomość z jedną osobą.

Niewielki jest zatem odsetek żaków, którzy zdecydowali się na mieszkanie samodzielne. Wynika to zapewne z kosztów, co zdaje się potwierdzać fakt, iż studenci niestacjonarni liczniej odpowiadali w ten sposób na pytanie o współdzielenie mieszkania z innymi lokatorami.

Dla studenta – kawalerka?

Czy zatem idealne mieszkania dla studentów to wcale nie kawalerki, jak zwykło się uważać? Aż 57 proc. spośród studentów dzielących lokum z innymi wskazało minimum 3-pokojowe mieszkanie jako najbardziej odpowiednie. Na kawalerki zdecydowałby się natomiast jedynie co dziesiąty student.

Co ciekawe, w przypadku osób mieszkających w pojedynkę, najczęstszym przedmiotem najmu nie były mieszkania jednopokojowe, lecz mieszkania dwupokojowe (jednak wyniki tych dwóch były bardzo zbliżone). Nieruchomości współdzielone w 57 proc. badanych przypadkach miały 3 lub więcej pokoi. Bardzo rzadko współdzielono kawalerki (zaledwie 5 proc. pytanych), nawet w przypadku dzielenia z jedną osobą – wskazują specjaliści AMRON.

Całkiem sporą grupę – aż 71 proc. – stanowią studenci zajmujący swój pokój w pojedynkę. 27 proc. osób dzieliło pokój z jednym współlokatorem. Więcej osób w jednym pomieszczeniu zadeklarowało zaledwie 2 proc. respondentów. Nic dziwnego – to najmniej komfortowy układ, choć zapewne najbardziej korzystny cenowo i ten argument być może we wspomnianej grupie zadecydował o zamieszkaniu w większym gronie.

Wielkość pokoju zależna od liczby lokatorów

Okazuje się, że metraż wynajmowanych przez studentów pokoi zależny jest od liczby zamieszkujących go osób – co, w zasadzie, nie tak trudno wydedukować. I tak, w przypadku lokatorów mieszkających w pokoju samodzielnie, jego powierzchnia w 44 proc. przypadków nie przekraczała 10 mkw, a w 46 proc. mieściła się w widełkach 10-20 mkw. Podobnie rzecz miała się w przypadku osób dzielących pokój z jedną osobą – tu odsetek wynosił odpowiednio 45 proc. oraz 48 proc.

Najciekawsze okazały się być natomiast wyniki liczniejszych grup współlokatorów, którzy w 60 proc. przypadków zadeklarowali, iż zajmują pomieszczenie o metrażu nie większym niż 20 mkw, choć nie mniejszym niż 10 mkw. We współdzielonych z dwiema bądź więcej osobami pokojach do 10 mkw. mieszka natomiast aż… 29 proc. ankietowanych żaków. Tylko 11 proc. osób z tej grupy zajmuje pomieszczenie większe niż 20 mkw.

Ile za mieszkanie może zapłacić student?

Na odpowiedzi studentów dotyczące wysokości czynszu zapewne wpływ miała kwestia zamieszkiwanego przez nich miasta. Ceny są bowiem mocno zróżnicowane, a w większych miastach, szczególnie typowo studenckich, niejednokrotnie trudno jest upolować perełkę cenową.

Oczywiście, najdrożej jest w Warszawie (mediana na poziomie 1500 zł). Na drugim miejscu znalazł się Wrocław, a tuż za nim – Trójmiasto. Kraków uplasował się dopiero na miejscu piątym, po Łodzi. A gdzie studenci płacili za wynajem najmniej? Wśród odpowiedzi znalazł się Białystok, Bydgoszcz, ale i Gliwice, Opole oraz Zielona Góra.

Co ciekawe, aż 71 proc. spośród respondentów w ostatnim roku nie zdecydowało się na zmianę miejsca zamieszkania. Zaledwie 29 proc. osób w tym czasie się przeprowadziło. Najczęstszym wskazywanym powodem była chęć zmiany lokalizacji, ale studenci często wśród przyczyn takiej decyzji wymieniali także chęć zmiany współlokatorów. Dość dużą grupę stanowili też studenci chcący polepszyć standard wynajmowanego mieszkania.

Studenci dzienni wolą płacić mniej

W kwestii wpływu na gotowość do zapłacenia danej kwoty za wynajem nieruchomości dodatkową zmienną jest według ekspertów AMRON tryb studiów. Okazuje się, iż studenci dzienni zwykle sięgali po tańsze zakwaterowanie niż ich koledzy i koleżanki ze studiów niestacjonarnych.

Analizując sytuację studentów stacjonarnych można zauważyć, że ich opłaty za zakwaterowanie najczęściej mieściły się w przedziale od 751 do 1000 zł (28 proc. odpowiedzi) oraz od 501 do 750 zł (1/4 odpowiedzi). Natomiast niemal 1/3 studentów niestacjonarnych płaciło kwotę powyżej 1500 zł. Drugą odpowiedzią często wskazywaną przez studentów zaocznych to koszt w przedziale od 751 do 1000 zł – tak wskazało 24 proc. pytanych – wyliczają analitycy.

Oczywiście, istotną kwestią była też liczebność zakwaterowania danego lokum. Pokoje jednoosobowe mieściły się w granicach 610-1850 zł. Z kolei w przypadku współdzielonych pomieszczeń, mediana cen wahała się od 450 do 1050 zł.

A zatem, wśród respondentów AMRON nie zawsze rolę grała cena. Istotny dla studentów coraz częściej jest standard zajmowanej nieruchomości. Na decyzję wpływa też niejednokrotnie lokalizacja, a nawet – towarzystwo w wynajmowanym mieszkaniu. 

Źródło: KRN.pl | 2023-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemmieszkania na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Opolskidomy na wynajem powiat Cieszyńskimieszkania na wynajem gmina Pionkilokale użytkowe na wynajem gmina Złoczewmieszkania na wynajem w Zakościelnymdomy na wynajem w Dzierzkówek Nowydomy na wynajem w Piegonisko-Kolonia

Deweloperzy

);