Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jaką kostkę brukową wybrać?

O czym warto wiedzieć, wybierając kostkę brukową?
O czym musisz wiedzieć, wybierając kostkę brukową?

Kostka brukowa to obecnie najbardziej popularny produkt do budowy chodników, wykończenia otoczenia domów jednorodzinnych i domków letniskowych, budowania ścieżek dla pieszych, a nawet dróg rowerowych.

Od wielu lat kostka brukowa z powodzeniem wypiera powszechnie stosowany dotychczas asfalt i beton, gdyż jest trwalsza, nie pęka i pracuje wraz z podłożem. Odpowiednio ułożona, pozwala na okresowe prace budowlane i naprawy instalacji, które znajdują się pod jej powierzchnią. Nie wymaga wówczas niszczenia całej powierzchni – wystarczy zdjęcie określonej liczby kostek, a po zakończonym remoncie ponowne ułożenie ich w tym samym miejscu.


Kostka brukowa to materiał używany do wykończenia powierzchni zewnętrznych zarówno na skalę przemysłową, jak i przez osoby indywidualne. Sprawdzi się na wjeździe do garażu, alejkach prowadzących do drzwi wejściowych, parkingach przy supermarkecie oraz publicznych chodnikach dla pieszych. Można ją podzielić na kilka kategorii, biorąc pod uwagę specyfikę produkcji, wielkość, kształt, barwę oraz surowiec, z którego została wyprodukowana.

Najbardziej powszechna jest kostka z betonu – sprzedawana niemal w każdym większym markecie z materiałami budowlanymi, stosunkowo tania i bardzo wytrzymała. Betonowe kostki zdadzą egzamin na parkingach, w garażu, na przydomowym podjeździe, w miejscach, gdzie teren jest pochyły lub trudny do utwardzenia. Jeśli wolisz kostkę dekoracyjną, zdecyduj się na kostkę kamienną. Wytwarza się ją z prawdziwych kamieni. Mimo wyższej ceny i słabszej dostępności, pozwala na uzyskanie niepowtarzalnych efektów dekoracyjnych. Może wyjątkowo ozdobić ogród, sad, plac zabaw dla dzieci, będzie też pasować do zabytkowego dworku lub wiejskiego pałacyku.


Rozmiary kostki brukowej

Grubość i wielkość kostki brukowej powinna być uzależniona od miejsca, w którym będzie ona układana, i sposobu jej eksploatacji. Wymiary klasycznej kostki brukowej wahają się w przedziale od 54 x 84 mm do 120 x 180 mm, można też zamówić kostkę o indywidualnie dobranym rozmiarze, wydłuża to jednak czas oczekiwania na produkt. W przypadku dużych placów, parkingów i podjazdów warto zdecydować się na kostkę o mniejszej szerokości i długości, natomiast kostkę o większych wymiarach zastosujesz w ogrodzie, wąskich przejściach i jako element typowo dekoracyjny zamiast kamieni lub kawałków drewna.


Wzory i kolory kostki brukowej

Kostka brukowa występuje w wielu kolorach i kształtach, które zależą od materiału, z jakiego powstała. Najpopularniejszą grupą są kostki przemysłowe. Większość dostępna jest w kształcie klepsydry lub prostokąta, rzadziej trapezu. Kostka przemysłowa bywa szara, można też zakupić produkt w kolorze ceglastym lub czerwonym. Znajdziesz ją na parkingach niedaleko sklepów, tworzy się z niej też publiczne chodniki, podjazdy i zatoki autobusowe.

Kolejna kategoria to kostki szlachetne, wyprodukowane z prawdziwego kamienia lub go imitujące. Kostkę tę, zwaną też dekoracyjną, można zakupić w wielu kolorach – od kremowego, niemal białego, przez piaskowy, szary i beżowy, a także nakrapiany, przypominający granit lub marmur. W tej grupie wyróżnia się kostki o powierzchni płukanej, których obróbka polega na wypłukaniu wierzchniej warstwy betonu, gdzie finalnie pozostaje jedynie kruszywo. Kolejny rodzaj to kostka o powierzchni szczotkowanej – efekt dekoracyjny uzyskuje się poprzez intensywne szczotkowanie wierzchniej warstwy, co pozwala wydobyć ciekawe i oryginalne cechy kamienia – nierówności, barwy i odcienie.

W sklepach dostępne są również kostki o powierzchni łupanej – najbardziej nierówne, nieregularne, imitują prawdziwą powierzchnię kamienia łupanego, jednak są tańsze niż te oryginalne z marmuru lub granitu. Kostki tego rodzaju dostępne są w wielu kolorach i odcieniach. Bardzo interesującą grupą są kostki stylizowane na stare – o powierzchni postarzanej. Kamień poddaje się procesowi młoteczkowania, dzięki czemu finalnie przypomina antyczny bruk lub rustykalne wykończenie dworków i pałaców.


Jak dobrać grubość kostki brukowej?

Grubość kostki brukowej dopasuj do jej przeznaczenia i miejsca wykorzystania. Na ścieżkach dla pieszych, chodnikach lub wąskich drogach wystarczy kostka o grubości 4–6 cm, w przypadku powierzchni, która poddawana jest dużemu naciskowi, nierówna lub trudna do wygładzenia, lepiej zainwestować w kostkę o grubości ok. 7–8 cm.


Pielęgnacja kostki betonowej – o czym warto wiedzieć?

Konserwację kostki brukowej warto przeprowadzać raz na kilka miesięcy, by na czas wychwycić i naprawić ewentualne uszkodzenia lub tworzące się nieprawidłowości w jej strukturze. Staraj się regularnie czyścić kostkę przy użyciu wody pod ciśnieniem – wężem ogrodowym lub myjką ciśnieniową. Usuniesz w ten sposób kurz, błoto i drobne rośliny oraz mikroorganizmy. Możesz wykorzystać samą wodę lub dodać nieco biodegradowalnego środka, który zapobiega intensywnemu wzrostowi trawy i chwastów między kostkami.


W przypadku, gdy kostka brukowa zostanie zabrudzona trudnym do usunięcia olejem silnikowym, smarem lub węglem, od razu wyczyść powstałe plamy. Jeśli substancja wniknie w kamień, jej całkowite wypłukanie może okazać się niemożliwe. Powtarzaj konserwację regularnie, dzięki czemu zyskasz elegancki chodnik, który będzie służyć Ci przez długie lata, zaoszczędzisz w ten sposób także czas i pieniądze. 

Źródło: KRN.pl | 2020-03-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęinne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Człuchowskidomy na sprzedaż powiat Leszczyńskidomy na wynajem gmina Koszarawamieszkania na sprzedaż gmina Porębadomy na sprzedaż w Tarzymiechach Pierwszychmieszkania na wynajem w Jastrzębiachmieszkania na sprzedaż w Głobicach

Deweloperzy

);