Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak sprawić, żeby mieszkanie było ciepłe i przytulne: cz. I

Jak sprawić, żeby mieszkanie było ciepłe i przytulne: cz. I

Jednym ze sposobów na stworzenie przytulnego wnętrza jest kolorystyka. Co powinniśmy wziąć pod uwagę?

Zima zbliża się nieuchronnie: coraz częściej w użyciu są ciepłe szale i kurtki, a wygrzebanie się spod ciepłych kołder i wyjście na zewnątrz staje się dla niektórych prawdziwym wyzwaniem. W tej sytuacji warto pomyśleć, co można zrobić, żeby nasze domy stały się przytulną, ciepłą oazą, do której przyjemnie będzie się wracało w zimowy dzień. Zwłaszcza jeżeli uwicie domowego gniazdka jest dopiero przed nami.

Sposobów jest oczywiście wiele – w tym artykule chciałabym się jednak skupić na jednym aspekcie wnętrza: kolorystyce. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając kolory, które zaaranżują naszą przestrzeń? Pamiętając jednocześnie o fakcie, że żyjemy w tej strefie geograficznej, w której prędzej czy później nieuchronnie nadchodzą długie, zimne wieczory.

Nie ma jednej, prostej, uniwersalnej reguły, którą można by stosować, malując pomieszczenia – równie wiele zależy od osobistych preferencji użytkownika. Pamiętajmy, że głównym efektem, jaki chcemy osiągnąć, jest to, żeby w mieszkaniu przede wszystkim czuć się dobrze. Jednak istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać.

Koło barw
Koło barw przyjdzie nam z pomocą, jeżeli malując ściany, chcemy zastosować więcej niż jeden kolor, a także przy wystroju wnętrza. Jest to wzornik służący do objaśniania zasad mieszania i łączenia ze sobą różnych barw – dzięki ich znajomości łatwiej będzie dobrać kolory w taki sposób, żeby „nie gryzły się” między sobą, czyli tworzyły harmonijne wrażenie. Istnieją trzy sposoby komponowania poszczególnych kolorów: można łączyć ze sobą barwy bazowe (monochromatyczne), czyli odcienie znajdujące się w obrębie jednej barwy (np. różne intensywności z rodziny koloru żółtego). Drugi sposób to zestawienie pokrewne (dopełniające) – łączenie kolorów sąsiadujących ze sobą (np. żółty, jasnopomarańczowy, pomarańczowy), oraz na koniec zestawienie kontrastowe (dopełniające) – kiedy używamy kolorów leżących na kole barw naprzeciw siebie (np. żółty i fiolet).


Przykładowa aranżacja, źródło: www.valent.pl

Światło naturalne
Równie ważne jest uwzględnienie usytuowania pomieszczeń względem kąta padania promieni słonecznych. To od ilości i barwy światła zależy, jak ostatecznie postrzegamy dany kolor – inaczej będzie on wyglądał w świetle wschodzącego słońca, a inaczej po południu lub wieczorem. Informacje o barwie światła (określanej w Kelwinach) znajdziemy też na wszelkiego rodzaju oświetleniu sztucznym. Zgodnie z zasadami feng shui – starożytnej sztuki planowania przestrzeni (zainteresowani tematyką feng shui więcej na ten temat znajdą w kolejnym artykule), rozkład pomieszczeń w domu musi być taki, żeby najwięcej światła znajdowało się strefie dziennej. Strefa nocna, sypialnia, powinna z kolei znajdować się od północy lub wschodu. W ten sposób nasz tryb życia dopasowuje się do naturalnego cyklu dobowego. W pokoju usytuowanym na wschodzie po przebudzeniu powita nas słońce, co zmotywuje nas do działania, wieczorem zaś panuje tam przyjemny półmrok, a więc można się zrelaksować i odprężyć.

Umiejscowienie sypialni na wschodzie oczywiście nie zawsze jest możliwe, jednak koniecznie należy uwzględnić nasłonecznienie pomieszczenia. W pokoju po stronie wschodniej światło będzie ostre, więc wszystkie zimne barwy wydadzą się jeszcze zimniejsze. Dobrze jest więc wcześniej pomyśleć, czy na takim efekcie nam zależało.

Barwa – tło dla umysłu
Dobór kolorów musi być powiązany z funkcją poszczególnych pomieszczeń. Niska ciepłota barw pobudza mózg, aktywizuje go do działania, wysoka – wprowadza w stan uspokojenia, wyciszenia. Kolory ciepłe są więc dobrym towarzyszem do spania, natomiast barwy zimne dodadzą nam energii w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, czyli w biurach, gabinetach. Stereotypowo z wrażeniem ciepła, przytulności, kojarzymy barwy słońca – żółcie, czerwienie, pomarańcze. Jednak nie każdy żółty jest tzw. kolorem ciepłym – może być i zimny żółty, i ciepły niebieski. Aby ustrzec się tej pułapki, cały czas miejmy w pamięci wspomniane koło barw. Chcąc uzyskać w mieszkaniu efekt przytulnego gniazdka i atmosfery relaksu, warto przede wszystkim postawić na kolory pastelowe i stonowane.

Biel. Sterylna i nudna?
Jest też dobra wiadomość dla miłośników białych ścian: wcale nie muszą z niej rezygnować. Są sposoby i na to, żeby mieszkanie pomalowane na biało nie przywodziło na myśl szpitalnej sali, nie wydawało się sterylne czy surowe. Jednym z takich rozwiązań jest operowanie cieniem. Jeżeli pod farbę zastosujemy tapety z włókna szklanego, taka ściana nie będzie gładka – nieco przyciemniona, za każdym razem inna, w zależności od tego, pod jakim kątem się na nią spojrzy. Podobnie efekt przytulności uzyskamy, stosując sufity wielopoziomowe, gzymsy, czyli wszystkie te rozwiązania, które załamują odcień bieli i sprawiają, że pomieszczenie wygląda estetycznie.


Przykładowa aranżacja, źródło: www.valent.pl

Oświetlenie
Jednym z najważniejszych elementów, które nadaje wnętrzu charakter, jest oświetlenie. Zimne światło pobudza do pracy kreatywnej. Efekt przytulności buduje światło rozproszone – nieważne, czy zimne, czy ciepłe. Można więc zastosować wszelkiego rodzaju roboty, rozproszone światła punktowe czy spotlighty ustawiane, pasy ledowe. Należy jednak pamiętać, że światła rozproszone służą głównie temu, by budować klimat; będą przydatne przy funkcjonowaniu wieczornym, relaksie z lampką wina w dłoni, niekoniecznie zaś przy realnym funkcjonowaniu. Dlatego zawsze instalujemy również oświetlenie centralne.

Dla każdego coś innego
Na zakończenie powtórzę jeszcze raz: nie ma uniwersalnej reguły. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań – są i tacy, którzy będą się świetnie czuli w surowym, minimalistycznym wnętrzu, a inni będą potrzebować kontrastu, inspiracji – przysłowiowej czerwonej kropki na ścianie, która przykuje ich uwagę. Dobrze jest więc poznać pewne zasady, a potem wsłuchać się w siebie i kierować się tym, co nam w duszy gra.

 

Źródło: KRN.pl | 2015-12-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdomy na wynajemmieszkania do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat M. Dąbrowa Górniczadomy na sprzedaż powiat Sandomierskidomy na sprzedaż gmina Koprzywnicadomy na sprzedaż gmina Radomyśl nad Sanemmieszkania na wynajem w Żerociniedomy na sprzedaż w Angowicachdomy na wynajem w Karlikowie

Deweloperzy

);